1 stycznia przyszłego roku Łotwa zamieni swoje łaty na wspólną europejską walutę. Zgodę na przyjęcie euro przez ten kraj wydał Europejski Bank Centralny. Gotowość Łotwy na taki krok potwierdziła w swoim raporcie również Komisja Europejska.

Łotwa jest przykładem tego, że kraj może skutecznie poradzić sobie z brakiem równowagi makroekonomicznej, mimo że sytuacja jest poważna, i stać się silniejszy. (...) Prognozy dla Łotwy wskazują, że będzie to najszybciej rozwijająca się gospodarka w UE w tym roku - powiedział komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn. Jak dodał, decyzja Łotwy o przyjęciu euro jest oznaką zaufania do wspólnej waluty i kolejnym dowodem, "że ci, którzy przepowiadali rozpad strefy euro, byli w błędzie".

KE wskazuje, że łotewska gospodarka jest dobrze zintegrowana z gospodarką UE poprzez handel i rynek pracy. Przyciąga też bezpośrednie inwestycje zagraniczne. System finansowy kraju jest bardzo zintegrowany z systemem finansowym UE, głównie ze względu na duży udział kapitału zagranicznego w systemie bankowym.

Łotysze nie chcą euro, premier jest optymistą

Z ostatnich sondaży przeprowadzonych na Łotwie wynika, że większość Łotyszów - 62 proc. - nie chce przyjęcia wspólnej waluty, 24 proc. wyraża stanowczy sprzeciw.

Tymczasem premier Łotwy Valdis Dombrovskis jest w tej kwestii optymistą. To następny krok do wzrostu - napisał na Twitterze. Łotwa jest krajem o niewielkiej gospodarce, otwartej, a przyjęcie euro wpłynie stymulacyjnie na inwestycje. Wystarczy spojrzeć na to, co się działo w Estonii, gdzie inwestycje w sektorze finansowym podwoiły się - powiedział dziennikarzom szef łotewskiego rządu

Co zrobić, by przyjąć euro?

By przystąpić do strefy euro, kraj musi spełnić kryteria konwergencji dotyczące wskaźników makroekonomicznych: kryterium inflacji (inflacja nie wyższa niż o 1,5 pkt proc. od średniej z trzech krajów UE o najniższej inflacji), kryterium fiskalne (zakładające, że deficyt finansów publicznych nie może przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może być większy niż 60 proc. PKB), kryterium wysokości stopy procentowej (zakłada, że w ciągu roku przed badaniem średnia nominalna, długoterminowa stopa procentowa ma nie przekroczyć więcej niż o 2 pkt proc. stopy procentowej trzech państw członkowskich o najbardziej stabilnych cenach) oraz kryterium dotyczące wahania kursu waluty krajowej (+/- 15 proc. w stosunku do kursu centralnego euro przez minimum dwa lata).

(bs)