Unia Europejska porozumiewa się z Rosją w sprawie projektu budowy gazociągu omijającego Ukrainę. Jak wiadomo sprzeciwia się temu Polska.

28 września wicepremier Rosji w rozmowie z Romano Prodiemu stwierdził, że Polsce jako przyszłemu krajowi Unii nie powinno się pozwalać na blokowanie projektu o takim znaczeniu dla unijnego importu gazu. Wszystko wskazuje na to, że Prodi zgodził się ze stroną rosyjską i zasugerował, że planowane porozumienie z Rosją jest już bliskie, wobec tego powinno być możliwe uzyskanie polskiej aprobaty. Rzecznik komisji europejskiej nie skomentował jeszcze tych doniesień.

Władze Ukrainy grożą, że jeśli Rosja nie zrezygnuje z planów budowy gazociągów omijających ich kraj, to Kijów przestanie kupować wkrótce rosyjski gaz. Już teraz Ukraina szuka alternatywnych źródeł dostaw w Turkmenistanie i Iranie. Pomysł jest już nawet realizowany. Ukraina podpisała umowę o imporcie gazu z Turkmenistanu i w przyszłym roku kupi go od Rosji o połowę mniej niż dotychczas. Utrudnienie polega na tym, że turkmeński gaz trzeba transportować przez terytorium Rosji. Władze Ukrainy i na to znalazły rozwiązanie - budowę gazociągu przez Morze Czarne omijającego Rosję. Posłuchaj relacji z Brukseli korespondentki radia RMF FM Katarzyny Szymańskiej -Borgignon:

00:15