Minister spraw wewnętrznych daje jasny sygnał policjantom: przeciętność i kiepskie statystyki wykrywania przestępstw mogą być nagrodzone. Nowym komendantem głównym policji ma zostać Marek Działoszyński, komendant wojewódzki policji w Łodzi, jednostce, która ma jedne z najgorszych statystyk w kraju. Szef MSW Jacek Cichocki zaprowadził zmiany także w kierownictwie resortu. Odwołanego wiceministra Adama Rapackiego zastąpią Michał Deskur i Roman Dmowski.

Na dzisiejszej konferencji prasowej szef MSW poinformował o roszadach w resorcie. Okazało się, że oprócz dwóch nowych wiceministrów, będzie jeszcze jedna zmiana - na stanowisku szefa policji. Nowym komendantem głównym policji ma zostać nadinspektor Marek Działoszyński. Dotychczasowy komendant wojewódzki z Łodzi zastąpi Andrzeja Matejuka.

Minister Jacek Cichocki pytany przez dziennikarzy, dlaczego wybór padł na dotychczasowego komendanta wojewódzkiego w Łodzi, miał spore problemy z tłumaczeniem i mówił dość ogólnie. Nie myślałem o eksperymencie personalnym, ale żeby to był już człowiek z doświadczeniem i kompetencją w tym zakresie - wyjaśniał.

Na słuszną uwagę jednego z reporterów, że jest 17 takich osób (17 komendantów wojewódzkich policji), Jacek Cichocki znów bardzo ogólnie tłumaczył. Ogląd poszczególnych komendantów sprawił, że dokonałem tego wyboru.

Dopytywany przez dziennikarza RMF FM Romana Osicę, czy brał pod uwagę coś, co jest jedynym wymiernym sposobem oceny działania policji, czyli statystyki skuteczności pracy policji, stwierdził. Statystyka jest bardzo ważna, ale uważam, że nie należy czynić ze statystyki jedynego kryterium.

I dlatego pewnie ministrowi nie przeszkodził fakt, że akurat Łódź ma jedne z najgorszych statystyk w naszym kraju. Cóż, wystarczy być na stanowisku i pracować, to tu, to tam, by zostać szefem policji. Wyboru nowego szefa policji w ogóle nie skomentował nowo mianowany wiceminister do spraw policji. Michał Deskur nie odezwał się na konferencji ani słowem.

Nadinspektor Marek Działoszyński urodził się w 1962 r., jest absolwentem wydziału prawa i administracji filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Służbę w policji rozpoczął w 1985 r. Pracował w różnych jednostkach, przechodząc wiele szczebli kariery zawodowej. Rozpoczynał od pracy patrolowej w Międzyrzeczu. Później objął stanowisko inspektora operacyjno - dochodzeniowego w tej samej jednostce. Od lutego 1991 roku był komendantem komisariatu w Skwierzynie. Od 1999 roku pełnił służbę w strukturach Biura Spraw Wewnętrznych, a dyrektorem tej komórki został w styczniu 2006 roku. 14 Listopada 2008 roku objął stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.

Roszady w MSW też nie zachwyciły

"Wątpimy, czy nowy zastępca szefa MSW zna specyfikę pracy służb mundurowych". Tak funkcjonariusze, z którymi rozmawiał reporter RMF FM, komentują informacje, że nowym wiceministrem spraw wewnętrznych zostanie Michał Deskur. Wczoraj premier odwołał ze stanowiska wiceszefa resortu Adama... czytaj więcej

Działoszyński to niejedyna osoba, która zajęła dziś nowe stanowisko. Powołanych zostało także dwóch nowych zastępców szefa MSW Jacka Cichockiego. Ten wybór także spotkał się z mało entuzjastycznym odbiorem.

Michał Deskur ma nadzorować m.in. policję i BOR. Będzie także odpowiedzialny za bezpieczeństwo na Euro 2012. Szef MSW uważa, że odwoływanie parę miesięcy przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej osoby odpowiedzialnej za skoordynowanie bezpieczeństwa i służb wcale nie było ryzykowne. Przeciwnie, według Cichockiego "to bardzo dobry moment".

Deskur jest cywilem. Wcześniej był specjalistą od księgowości. Ma doświadczenie biznesowe, które zdobywał we Francji, pracując w firmie audytorskiej. Jak podkreślał Cichocki, to doświadczenie może mu się przydać. A to może oznaczać, że resort będzie szukać oszczędności. Mniej zachwyceni nowym wiceministrem są funkcjonariusze. Nie ma żadnego doświadczenia w administracji publicznej - mówią policjanci i BOR-owcy w rozmowie z reporterem RMF FM. Co więcej, jest mało prawdopodobne, by znał specyfikę funkcjonowania służb mundurowych

Drugi z nowych wiceministrów, Roman Dmowski będzie odpowiadać m.in. za Departament Rejestrów Państwowych. To w jego kompetencję wchodzi Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPIK) oraz Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności (PESEL). Ta nominacja wzbudza zdecydowanie mniej kontrowersji.

Cichocki, prezentując swoich nowych zastępców, zapewniał także, że nie było konfliktu między nim a Rapackim. Odchodzący wiceminister nie powiedział zbyt wiele o swoich planach na przyszłość. Będę z pewnością pracował dalej w segmencie bezpieczeństwa, bo na tym się znam. Myślę, że jestem ekspertem - podkreślił.

Michał Deskur jest absolwentem ekonomii w Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Ecole Superieure de Commerce w Clermont-Ferrand we Francji. W latach 1997-2000 pracował w firmie audytorskiej Deloitte & Touche w Paryżu i w Warszawie. Od roku 2000 do roku 2011 pracował w firmie doradczej CTN Polska Sp. z o.o., której był założycielem, wspólnikiem i prezesem zarządu.

Roman Dmowski jest absolwentem Politechniki Gdańskiej na kierunku Telekomunikacja. W latach 2008 - 2012 był dyrektorem Pionu do spraw Informatyki i Telekomunikacji w Centrum Usług Wspólnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.