Norweżka Marit Bjoergen triumfowała w biegu na 10 km stylem dowolnym w szwedzkim Gallivare, który zainaugurował w Pucharze Świata 2010/2011. Norweżka uzyskała fantastyczny czas - 23.48,4. Drugie miejsce zajęła mistrzyni olimpijska na tym dystansie Charlotte Kalla. Na najniższym stopniu podium stanęła Arianna Follis. Dwukrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli - Justyna Kowalczyk uplasowała się na 7. pozycji.

Jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji mistrzyni olimpijska ostrzegała wszystkich kibiców, że początek sezonu może nie być zbyt udany w jej wykonaniu. Tak jest zawsze ze mną, że na początku sezonu jestem słaba i nie sądzę, aby tym razem było inaczej. Jak zacznę starty w Pucharze Świata od 15. miejsca to będzie duży sukces - mówiła Kowalczyk podczas uroczystości otwarcia sezonu 2010/2011 przez Polski Związek Narciarski.

Biegaczka z Kasiny Wielkiej, wypowiadając te słowa z pewnością wiedziała, co mówi. Kowalczyk na trasę inauguracyjnego biegu w Gallivare wyruszyła jako ostatnia. Na pierwszym pomiarze czasu (2,2 km) Polka, do prowadzącej Marit Bjoergen, która narzuciła rywalkom zabójcze tempo, traciła 20,5 sekundy. Z każdym kolejnym kilometrem przewaga Norweżki nad rywalkami drastycznie wzrastała. W połowie dystansu strata Kowalczyk wzrosła do 35,3 sekundy.

Pomimo pewnego prowadzenia, rozpędzona Bjoergen nie zamierzała zwalniać tempa. Ostatecznie Norweżka finiszowała ze znakomitym czasem 23.48,4 miażdżąc swoje rywalki. Druga na mecie Charlotte Kalla straciła do zwyciężczyni aż 41,1 sekundy.

Justyna Kowalczyk uzyskała czas 25.04,3, co pozwoliło jej uplasować się na 7. miejscu. Pozostałe reprezentantki Polski zajęły dalsze miejsca. Paulina Maciuszek była 52., Ewelina Marcisz 79., Martyna Galewicz 82., a Agnieszka Szymańczak 83.

Jutro zawodniczki walczyć będą w biegu sztafet 4x5 km.