Głównym celem wojsk rosyjskich jest zdobycie Mariupola na południu Ukrainy i przedarcie się z Iziumu na południe - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojncyh Ukrainy. W kontrolowanych przez wojska rosyjskie okolicach Mariupola Rosjanie przymusowo mobilizują mężczyzn. "Mają ich zamiar wysłać do walk ulicznych" - informuje szef ukraińskiego MSW. W ostrzale Charkowa zginęła jedna osoba, a 14 zostało rannych. W obwodzie donieckim na skutek ostrzałów rosyjskich zablokowane zostały trzy pociągi ewakuacyjne. Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. Wydarzenia związane z 43. dniem wojny w Ukrainieznajdziecie w naszej relacji z 07.04.2022 roku.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :



  • Od 24 lutego, początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w wyniku działań wojennych zginęło w tym kraju 1611 cywilów, a 2227 zostało rannych - poinformowało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się w czwartek za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Członkowie NATO uzgodnili wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak dodał, Ukraińcom zostanie przekazany szeroki zakres systemów broni. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji Sky News, że Rosja poniosła "istotne straty" i jest to "dla nas duża tragedia". W jego wypowiedziach było też dużo dezinformacji i propagandy. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Mimo trwającej wojny coraz więcej Ukraińców decyduje się na powrót do swojego kraju. Tylko ostatniej doby przez podkarpackie przejścia graniczne do Ukrainy odprawiono 9,1 tys. osób. Z tej liczby 7,8 tys. to byli obywatele Ukrainy. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Rosyjscy snajperzy mieli ćwiczyć strzelanie, używając do tego żywych tarcz - cywilów z Hostomla, twierdzi były minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Hakerzy z grupy Anonymous poinformowali na Twitterze, że włamali się do monitoringu Kremla. Na potwierdzenie swoich słów opublikowali nagrania, na których - jak zasugerowano - widać wnętrze Kremla. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

PRZECZYTAJ TAKŻE: 43. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje

23:56

To koniec relacji z 43. dnia inwazji Rosji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym raporcie: Wojna w Ukrainie>>>

23:47

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała w czwartek wieczorem, że w gruzach dwóch zbombardowanych budynków mieszkalnych w Borodiance, liczącej przed wojną ok. 13 tysięcy mieszkańców, ratownicy znaleźli 26 ciał.

Podkreśliła, że "na celowniku" wojsk rosyjskich była tylko ludność cywilna, gdyż w Borodziance nie ma obiektów wojskowych.

23:39

Ukraińska dziennikarka, związana z Kyiv Independent opublikowała na swoim Twitterze zdjęcie ostrzelanego placu zabaw. "Jaki tutaj był cel militarny Rosji?" - pyta retorycznie we wpisie.

23:35

43. dzień wojny w Ukrainie. Najważniejsze wydarzenia zebraliśmy w krótkim podsumowaniu.

PRZECZYTAJ: 43. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje

23:06

"Szacujemy, że ok. 1,5 mln uchodźców jest obecnie w Polsce" - poinformował w Polsat News Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Podkreślił, że już 755 tys. uciekinierów złożyło wnioski do rejestru PESEL. 96 proc. z nich to kobiety z dziećmi.

22:52

Sytuacja w Borodziance jest "o wiele bardziej przerażająca" niż w Buczy, gdzie dokonano masakry ludności cywilnej - powiedział w czwartek późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:30

Tylko od 24 lutego - kiedy Putin rozpoczął swoją niesprowokowaną i nieuzasadnioną inwazję na Ukrainę - Stany Zjednoczone przeznaczyły ponad 1,7 mld USD na pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy - informuje sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

22:11

To kolejna kara za inwazję na Ukrainę; razem zmuśmy Rosję do poszukiwania pokoju - wezwał w czwartek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując zawieszenie Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. "To ważna decyzja, jestem wdzięczny sojusznikom za solidarność. Musimy kontynuować skoordynowaną presję na Rosję na wszystkich forach międzynarodowych" - napisał Zełenski.

22:03

Z okupowanych lub obleganych przez wojska rosyjskie miast na Ukrainie w czwartek ewakuowano 4676 osób - poinformował w czwartek na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Korzystając z własnego transportu z Mariupola do Zaporoża dotarło 1205 osób; z Berdiańska, Wasylówki, Melitopola i miasteczka Połohy do Zaporoża wyjechało natomiast 2051 osób" - napisał Tymoszenko.  "Z obwodu ługańskiego ewakuowano 1420 osób" - dodał polityk.

21:51

Z gruzów dwóch zbombardowanych wieżowców w Borodziance wydobyto 26 ciał - pisze ukraiński portal Hromadske

21:34


Ukrinform zamieszcza zdjęcie, na którym widać zniszczony rosyjksi dron. "Orlan-10 zneutralizowany w obwodzie ługańskim" - pisze agencja.

21:19

Unia Europejska zatwierdziła embargo na rosyjski węgiel -  informuje AFP.

21:15

Rosja może użyć broni jądrowej nie wtedy, kiedy poczuje się osaczona, jak twierdzi światowa dyplomacja, ale wtedy, gdy będzie bezkarna - przekonywał w wywiadzie dla indyjskiej telewizji Republic TV prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Wszystkie przykłady użycia siły potwierdzają, że dochodzi do tego wówczas, gdy Rosja czuje słabość drugiej strony. Wtedy właśnie wykorzystują swoją siłę i arogancję" - ocenił Zełenski w wywiadzie cytowanym w czwartek przez portal Ukrainska Prawda. "Broń nuklearna nie jest tutaj wyjątkiem" - wyjaśnił prezydent. "Przy tym nie dojdzie do jej użycia dlatego, że ktoś nam pomaga, czy ktoś da nam samoloty czy czołgi" - dodał.

"Wszyscy, którzy rządzą Rosją, chcą żyć. Wszyscy kochają życie i nie chcą oddać władzy. Użycie broni jądrowej doprowadziłoby do tego, że straciliby wszystko; dlatego w to nie wierzę" - powiedział Zełenski.

20:55

Prezydent USA Joe Biden napisał na Twitterze: Zapowiedziałem w ubiegłym tygodniu największe w historii uwolnienie ropy z rezerwy strategicznej. Dziś świat dołączył do nas - uwolnił w sumie 240 mln baryłek ropy.

To zwiększy podaż dla firm specjalizujących się w ropie i gazie. Teraz od nich zależy obniżenie cen (surowców) dla konsumentów - ogłosił Biden.

20:47

Rosyjskie wojska ponoszą na Ukrainie znaczące straty w ludziach - przyznał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w rozmowie z brytyjską stacją Sky News.

W pierwszym wywiadzie udzielonym zachodnim mediom od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę, rzecznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina podtrzymywał, że nie jest to wojna, lecz "specjalna operacja militarna", zaprzeczał, by rosyjskie wojska kiedykolwiek strzelały do ludności cywilnej i obiektów cywilnych oraz twierdził, jakoby nie miały nic wspólnego z mordowaniem cywilów w Buczy.

20:40

Jedna osoba zginęła, a 14 zostało rannych w czwartkowym ostrzale Charkowa - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

"Wróg, z powodu swojej bezsilności, kontynuuje ostrzał osiedli mieszkalnych, wskutek którego w czwartek w regionie zginęła jedna osoba - kobieta - a 14 osób zostało rannych" - podał Syniehubow.

Dodał, że do regionu nieprzerwanie dostarczana jest pomoc z innych części kraju oraz z zagranicy, a obrońcy miasta otrzymali zestawy kamer termowizyjnych i inny sprzęt.

20:38

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths złożył w czwartek wizytę w podkijowskiej Buczy, gdzie oglądał masowy grób, w którym pochowane są osoby zabite przez wyparte z tego miasta kilka dni temu wojska rosyjskie. "Jestem zszokowany" - powiedział.


20:33

Ukraina otrzymała od USA i innych sojuszników 25 tys. sztuk broni przeciwlotniczej i 60 tys. sztuk broni przeciwpancernej - poinformował przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley.

20:19

Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział podczas wysłuchania przed komisją ds. sił zbrojnych amerykańskiego Senatu, że USA dostarczają Ukrainie dane wywiadowcze, które pomogą siłom ukraińskim w prowadzeniu operacji przeciwko wojskom rosyjskim w Donbasie.

CNN podkreśla, że po raz pierwszy przedstawiciel amerykańskiej administracji przyznał publicznie, jaka rolę odgrywają USA w operacjach wojsk ukraińskich w regionie, który usiłuje zawłaszczyć Rosja.

19:55

Władze Ukrainy zarejestrowały według stanu na 6 kwietnia "ponad 500 tysięcy nowych przymusowych uchodźców" - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Ukrinform podaje, że chodzi o uchodźców wewnętrznych, ale nie wiadomo za jaki okres.

19:37

Pod gruzami dwóch budynków w Borodziance w obwodzie kijowskim znaleziono 26 ciał - podała agencja Reutera, powołując się na Prokuraturę Generalną Ukrainy. 

W mieście trwa usuwanie zniszczeń, pod gruzami mogą znajdować się ciała setek ludzi.

19:32

W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy na skutek ostrzałów rosyjskich zablokowane zostały trzy pociągi ewakuacyjne - poinformował szef kolei ukraińskich Ołeksandr Kamyszin. Według jego słów zablokowana została "droga życia" dla cywilów.

"Wróg przeprowadził atak lotniczy na wiadukt koło stacji Barwinkowe, na donieckiej trasie kolejowej. To jedyny kontrolowany przez Ukrainę wyjazd drogą kolejową z takich miast jak Słowiańsk, Kramatorsk i Łyman" - napisał Kamyszin na komunikatorze Telegram.

Dodał następnie: "Jest to droga życia dla dziesiątków naszych obywateli".


19:11

Szwajcaria przyjęła większość sankcji UE wobec Rosji, jednak wycofuje się ze środka, podjętego przez większość krajów europejskich po ujawnieniu zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie. Na środowym posiedzeniu Rada Federalna wypowiedziała się przeciwko wydaleniu rosyjskich dyplomatów - potwierdził rzecznik Rady André Simonazzi.

18:44

Senat USA przyjął ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy, przegłosował też odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania oraz odebrał Rosji status kraju, który łączą z USA tzw. Stałe Normalne Stosunki Handlowe (PNTR).

18:33

Sejm przyjął w czwartek tzw. ustawę sankcyjną, która umożliwi zamrażanie majątków osób i podmiotów wspierających Rosję.

Za ustawą głosowało 445 posłów, żaden nie był przeciw. Wstrzymało się od głosu 11.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego zakłada m.in. wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji, a także możliwość zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę.

Ustawa zawiera ponadto zakaz używania i propagowania symboli wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

18:30

Od 24 lutego, początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w wyniku działań wojennych zginęło w tym kraju 1611 cywilów, a 2227 zostało rannych - poinformowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

18:22

Po zwycięstwie w okolicach Kijowa, wojska ukraińskie czekają poważne walki z siłami rosyjskimi na południowym wschodzie kraju - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley.

Należy oczekiwać poważnych walk na południowym wschodzie Ukrainy, w okolicach Donbasu, rejonu Doniecka, gdzie Rosjanie planują zgromadzenie wojsk i kontynuację ataków - ocenił Milley.

Na tę chwilę trudno powiedzieć, jak to się skończy - dodał najwyższy rangą amerykański wojskowy.

18:20

Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Za przyjęciem rezolucji zawieszającej Rosję w związku z "rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka" głosowały 93 państwa, przeciwko było 24, a wstrzymało się 58.

Przeciw głosowały m.in. Chiny, Kazachstan, Wenezuela, Korea Północna, Białoruś, Iran, Syria, Erytrea i Kuba.

18:11

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w czwartek władzom Cypru za decyzję o zamknięciu portów tego kraju dla rosyjskich okrętów wojennych. Zełenski mówił o tym w wystąpieniu skierowanym do parlamentu cypryjskiego.

17:50

Ponad 100 tys. osób musi zostać pilnie ewakuowanych z oblężonego przez Rosjan Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - przekazał mer miasta Wadym Bojczenko, cytowany przez agencję Reutera. Dodał, że Mariupol doświadcza katastrofy humanitarnej.

17:19

Zjednoczone Królestwo potroi swoje wsparcie dla Polski do kwoty 30 mln funtów, aby zapewnić pomoc humanitarną ukraińskim uchodźcom tymczasowo przebywającym w Polsce - głosi wspólne oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

Przywódcy zapowiedzieli także powołanie Wspólnej Komisji Polska-Wielka Brytania, która będzie wspierać Ukrainę w długoterminowej koordynacji dostaw broni i szkoleń, a także pomagać jej w określaniu potrzeb i modernizacji armii.

W czwartek w Londynie odbyło się robocze spotkanie prezydenta Dudy oraz premiera Johnsona.

17:19

Zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka nie jest opcją, lecz obowiązkiem - powiedział ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia, otwierając obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

17:17

W obwodzie ługańskim nie ocalał ani jeden szpital, wszystkie zostały zniszczone przez rosyjskie wojska. W szpitalu w Rubiżnem okupanci nagrywają propagandowe materiały, próbując oskarżyć o to ukraińskich żołnierzy - przekazał na Telegramie szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.


17:00

Na kanałach internetowych prezydenta Wołodymyra Zełenskiego pojawił się bardzo mocny, krótki film skierowany do Zachodu. Widać na nim kobietę na stacji benzynowej w Europie tankującą swoje auto. W momencie podłaczenia auta do dystrybutora widać, jak odpalają sie rosyjskie rakiety i atakują domy Ukraińców. Potem widać kolejnych tankujących i kolejne okurucieństwa wojny.

Po jednej stronie widzimy przesuwający sie licznik na stacji - po drugiej dramatyczne migawki z Buczy i innych miast, gdzie zabijani byli cywile.

Przekaz tego filmu jest jednoznaczy: kupowanie rosyjskiej ropy to finasowanie wojny. 


16:26

Członkowie NATO zgodzili się wzmocnić wsparcie dla Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję i dostarczają temu krajowi szeroką gamę systemów uzbrojenia - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu w Brukseli.

Stoltenberg przekazał również, że członkowie NATO uzgodnili, iż zrobią więcej, aby pomóc innym partnerom i wzmocnić ich zdolność do samoobrony, w tym Gruzji oraz Bośni i Hercegowinie.


16:00

Na południu Ukrainy wojska rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim łódź z cywilami, zabijając cztery osoby, w tym dziecko - poinformował na Telegramie doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

15:38

W kontrolowanych przez wojska rosyjskie okolicach Mariupola Rosjanie przymusowo mobilizują mężczyzn. Mają ich zamiar wysłać do walk ulicznych - oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Zgodnie z informacjami mieszkańców, mobilizowani mają być użyci jako "mięso armatnie" w walkach ulicznych w mieście - napisała Denisowa na komunikatorze Telegram. Dodała, że celem takich działań byłoby "osłanianie armii wroga".

W osobnym komentarzu, cytowanym przez agencję Ukrinform, Denisowa wskazała, że w obwodzie zaporoskim w miejscowości Wasyliwka wojska rosyjskie zaczęły zatrzymywać mężczyzn na punkcie kontrolnym i że rozpoczął się spis mężczyzn wśród tamtejszej ludności. Denisowa wyraziła przypuszczenie, że ludzie ci zostaną zmuszeni do walk po stronie rosyjskiej.

15:20

Chcemy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom w wymiarze dyplomatycznym, politycznym, gospodarczym, jeśli chodzi o sankcje wobec reżimu Putina, ale także w kontekście dostarczania broni do Ukrainy - powiedział przed spotkaniem z prezydentem Andrzejem Dudą w Londynie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Ocenił, że Polacy i polski rząd wykonują "wspaniałą pracę", jeśli chodzi o zarządzanie kryzysem uchodźczym. Gratuluję tego, co robi Polska i Polacy, naprawdę jestem pod wrażeniem - oświadczył Johnson.

15:16

Liczba ofiar cywilnych rosyjskiej agresji w Borodziance w obwodzie kijowskim może być wyższa niż w Buczy - alarmują ukraińskie władze.

Pod gruzami zawalonych bloków mogą znajdować się ciała setek osób. Mieszkańcy, którzy przeżyli rosyjską okupację mówią o morderstwach, grabieżach i torturach.

Kilkunastotysięczna Borodzianka znalazła się na jednej z glównych linii natarcia Rosjan na Kijów. W poczatkowej fazie walk była intensywnie ostrzeliwana przez agresorów, potem znalazła się pod okupacją. 

1 kwietnia ukraińska armia odzyskała kontrolę nad miejscowością.

15:13

O 18:00 ambasadorowie Unii Europejskiej mają się ponownie spotkać, by porozmawiać o piątym pakiecie sankcji na Rosję. Wśród restrykcji ma być zakaz importu węgla.

Wczoraj nie udało się przyjąć tego pakietu, bo między innymi Polska uważa, że jest on zbyt słaby. 

15:10

O kolejnym złamaniu przez rosyjskich żołnierzy prawa międzynarodowego informuje serwis BBC.

Rosyjscy żołnierze, grożąc bronią, zgromadzili około 150 mieszkańców wsi Obuchowyczi w obwodzie kijowskim w szkolnej sali gimnastycznej, by użyć ich jako żywych tarcz i chronić się przed ukraińskim kontr-atakiem. Agresorzy chodzili od drzwi do drzwi i przemocą zabierali ludzi.

Zabrali nas z piwnic, w których się ukrywaliśmy, i zmusili do wyjścia. To było przerażające. Wyłamywali drzwi u każdego, kto nie otworzył - powiedziała ekipie BBC mieszkanka wsi.

14:44

Rosja uderza w Google i YouTube. Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, Roskomnadzor, oskarżył YouTube o to, że "sieje dezinformację" w sprawie inwazji na Ukrainę. Urząd zakazał właścicielowi serwisu, koncernowi Google, i jego platformom reklamowania się w Rosji.

14:14

Rozpatrujemy wszelkie scenariusze i przygotowujemy plan kryzysowy na wypadek ataków chemicznych na Ukrainie - przekazał w czasie briefingu prasowego we Lwowie dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge.

13:44

Ukraińska propozycja omówienia kwestii Krymu i Donbasu w czasie spotkania prezydentów Rosji i Ukrainy jest nie do zaakceptowania - powiedział cytowany przez Interfax rosyjski minister spraw zagranicznych. Sergiej Ławrow oskarżył też Kijów o przeciąganie i podważanie rozmów pokojowych.

13:31

Czeski sąd w Pradze skazał mężczyznę na 20 lat więzienia za udział w walkach na Ukrainie w latach 2016-2020. Wyrok jest nieprawomocny, a oskarżony został skazany zaocznie. Najprawdopodobniej bierze udział w walkach na Ukrainie po stronie separatystów.

13:10

Z OSTATNIEJ CHWILI: Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której domaga się pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu. 

13:00

Chanel ogłosiła, że ogranicza sprzedaż ubrań, perfum i innych luksusowych produktów klientom rosyjskim w butikach poza granicami Rosji, tłumacząc to przestrzeganiem unijnych sankcji w związku z wojną na Ukrainie - podała agencja AP.

Chanel już wcześniej zamknęła butiki w Rosji w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę.

12:52

Wzywam mieszkańców Dniepra do ewakuacji z miasta - w szczególności kobiety, dzieci, osoby starsze oraz wszystkich, którzy nie pracują w zakładach przemysłowych i obiektach infrastruktury krytycznej - zaapelował mer Dniepra na wschodniej Ukrainie Borys Fiłatow.

"Sytuacja na froncie w Donbasie staje się coraz poważniejsza. Trwa ewakuacja mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego. Wiele z tych osób przemieszcza się przez miasto Dniepr. Proszę, żeby jechali dalej, w kierunku zachodniej części Ukrainy, gdzie jest znacznie bezpieczniej" - dodał Fiłatow, cytowany przez portal Suspilne.

12:51

Ludzie z otoczenia Putina dalej żyją w oderwaniu od rzeczywistości i próbują to oderwanie narzucić reszcie społeczeństwa, i to się częściowo udaje - mówił w Rozmowie w południe w RMF FM Robert Pszczel, dyplomata i były szef biura informacyjnego NATO w Moskwie. Kluczowym jest, kiedy ta wojna dojdzie do zwykłych Rosjan - podkreślił gość Rocha Kowalskiego.

12:48

Hakerzy z grupy Anonymous poinformowali na Twitterze, że włamali się do monitoringu Kremla. Na potwierdzenie swoich słów opublikowali nagrania, na których - jak zasugerowano - widać wnętrze Kremla.

Atak w imieniu Anonymous przeprowadzili hakerzy z grupy The Black Rabbit, którzy twierdzą, że uzyskali dostęp do kamer monitoringu wizyjnego w siedzibie prezydenta Rosji.

12:28

Do polskich szkół i przedszkoli zapisanych jest blisko 174 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy, a na polskich uczelniach - niespełna 3 tys. studentów, uchodźców z tego kraju - powiedział w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

12:27

W okolicy Buczy pod Kijowem, gdzie rosyjscy żołnierze zabijali cywilów, wprowadzono godzinę policyjną, by ułatwić oczyszczanie terenu z min i zapobiec kradzieżom - podała stacja CNN, cytując doradcę MSW Ukrainy Wadyma Denysenkę.

12:26

Rosyjski transportowy jumbo jet nie dostał pozwolenia na start z niemieckiego lotniska w Hahn (Nadrenia-Palatynat) z powodu nałożonych na Rosję sankcji. I na razie nic się w tej sprawie nie zmieni - informuje "Spiegel". Wg informacji "Spiegla", opłata za postój samolotu wynosi ok. 1200 euro dziennie. 

12:25

12:16

Ihor Biełanow, laureat Złotej Piłki z 1986 roku, po rozpoczęciu wojny w Ukrainie wstąpił do obrony terytorialnej i z karabinem w ręku broni swojej ojczyzny. 61-latek spotyka się w różnych miejscach oporu z żołnierzami ukraińskimi, w tym także na froncie, gdzie podnosi ich morale.

Były piłkarz reprezentacji ZSRR, najlepszy Piłkarz Europy 1986 roku zaciągnął się do obrony terytorialnej w rodzinnej Odessie. Biełanow swoją popularność postanowił wykorzystać, aby podnieść na duchu walczących rodaków. 

12:15

Wstrząsająca relacja mera Irpienia Ołeksandra Markuszyna nt. rosyjskiej agresji. Rosjanie rozstrzeliwali ludzi i rozjeżdżali zwłoki czołgami - mówi mer, cytowany przez portal informacyjny Ukrainska Prawda.

11:43

Pod gruzami zburzonych bloków w Borodziance koło Kijowa może być kilkaset ofiar. Tylko wczoraj z ruin jednego budynku wydobyto 120 ciał. Tak w rozmowie z reporterem RMF FM mówi Arseniusz Milewski, członek Związku Polaków na Ukrainie z oddziału w Borodziance.

11:41

Blokada drogi do przejścia granicznego z Białorusią w Koroszczynie w Lubelskiem.  Protest rozpoczęło tam kilkudziesięciu aktywistów z inicjatywy społecznej Euromaidan-Warszawa.

Aktywiści blokują drogę kilkaset metrów od przejścia granicznego. Blokowane są wszystkie ciężarówki zmierzające na wschód, z wyjątkiem pojazdów przewożących żywe zwierzęta. 

Aktywiści tłumaczą, że protest związany jest z brakiem decyzji Unii Europejskiej o wstrzymaniu handlu z Rosją. Jeżeli będzie taka potrzeba, protestujący zostaną tam na dłużej. Ostatni taki protest w tym miejscu trwał trzy dni. W kolejce do granicy jest teraz ponad tysiąc ciężarówek.

11:39

Mariupol to nowe Termopile, nasi bohaterowie powstrzymują o wiele liczniejszego rosyjskiego wroga - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu, które wygłosił zdalnie, skierowanym do posłów greckiego parlamentu.

11:13

"Jest prawo do obrony", ale błędem jest wysyłanie broni na Ukrainę - stwierdził watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Jego zdaniem może to doprowadzić do eskalacji, która wyrwie się spod kontroli.

11:12

Według informacji portalu SPIEGEL Federalna Służba Wywiadu (BND) przechwyciła wiadomości radiowe rosyjskich wojskowych, w których przyznają się do zabójstwa cywilów w Buczy.

11:11

W południe Parlament Europejski zagłosuje nad rezolucją wzywającą państwa Unii Europejskiej do natychmiastowego, pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu.

Z informacji korespondentki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon wynika, że Europejska Partia Ludowa, w której największą grupą są politycy z Niemiec, ma poprzeć poprawkę o natychmiastowym zakazie importu surowców energetycznych z Rosji. Bardzo na to naciskali polscy eurodeputowani, zwłaszcza szef grupy PO-PSL Andrzej Halicki. Ale oczywiście może się wyłamać kilku posłów.

Debata w EPL-ubyła bardzo gorąca, trwała od niedzieli. Ostatecznie wczoraj w nocy ustalono, że EPL poprze natychmiastowe i pełne embargo na ropę, węgiel,  paliwo jądrowe i gaz. "Widziałam tę poprawkę. Jest ona podpisana przez EPL, Socjaldemokratów czyli S&D, liberałów z Odnowić Europę, Zielonych oraz EKR, czyli Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy PiS. Niemieccy chadecy nie są obecnie w koalicji rządowej. Jest więc im łatwiej. Bo są przecieki, że pod wpływem Berlina rzeczywiste embargo na węgiel - o czym w obecnie decydują ambasadorowie krajów Unii - wejdzie w życie o miesiąc później niż planowano" - relacjonowała w Faktach RMF FM o godz. 11 Katarzyna Szymańska-Borginon. 

10:50

Wołodymyr Zełenski spotka się jutro z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - powiedział rzecznik ukraińskiego prezydenta Serhij Nikiforow, cytowany przez portal informacyjny RBK.

10:28

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 18,9 tys. żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 7 kwietnia to według ukraińskich danych: około 18,9 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 698 czołgów, 1891 bojowych pojazdów opancerzonych, 332 systemy artyleryjskie, 108 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 55 systemów obrony przeciwlotniczej, 150 samolotów, 135 śmigłowców, 1358 pojazdów kołowych, siedem jednostek pływających, 76 cystern, 111 bezzałogowców, cztery systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

10:27

Zniszczenia w Siewierodoniecku.

10:27

Stanowisko władz węgierskich, które gotowe są płacić w rublach za rosyjski gaz, jest nieprzyjazne i niszczy jedność Unii Europejskiej w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - oceniło MSZ w Kijowie. "Nigdy nie jest za późno, by przejść na właściwą stronę historii" - dodano.

10:16

Rosyjscy żołnierze kopali okopy w Czerwonym Lesie - najbardziej skażonym radioaktywnie terenie Czarnobyla. Potwierdzają to nagrania z drona opublikowane przez ukraińską armię. Widać na nich okopy i umocnienia, jakie pozostawili po sobie Rosjanie, którzy tydzień temu wyjechali z terenów elektrowni jądrowej. O tym, że rosyjscy wojskowi mogą ucierpieć w wyniku choroby popromiennej, kilka dni temu informowała agencja Reutera.

10:15

Broń hipersoniczna, amunicja fosforowa, pociski termobaryczne - w doniesieniach dotyczących wojny w Ukrainie coraz częściej pojawiają się doniesienia o użyciu takiej broni. Co dokładnie kryje się pod tymi nazwami? O to Robert Mazurek pytał dziś w Porannej rozmowie w RMF FM Jarosław Wolskiego, analityka "Nowej Techniki Wojskowej". 

10:07

Cywile starający się uciekać dziś z Mariupola będą musieli korzystać z własnych samochodów - ogłosiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, dodając, że w całym kraju zaplanowano na ten dzień otwarcie 10 korytarzy humanitarnych.

Wczoraj korytarzami humanitarnymi z obszarów zagrożonych działaniami wojennymi na Ukrainie ewakuowanych zostało łącznie blisko 4900 osób, w tym 3686 z Mariupola i okupowanego przez siły rosyjskie Berdiańska - podała Wereszczuk.

10:06

W ramach naszej szczególnej odpowiedzialności jako Niemców ewakuowaliśmy (z Ukrainy) i przyjęliśmy 47 żydowskich ocalałych z Holokaustu, którzy potrzebowali opieki - powiedziała minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser gazetom grupy medialnej Funke.

To, co dzieje się na Ukrainie, jest straszne. Dlatego też jednym z naszych najważniejszych zadań jako Republiki Federalnej Niemiec jest uczynienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby ta wojna zakończyła się jak najszybciej - podkreśliła minister w rozmowie. 

10:04

Rząd australijski zdecydował o objęciu sankcjami kolejnych 67 oligarchów i przedstawicieli rosyjskich elit - poinformowała minister spraw zagranicznych Australii Marise Payne.

Ogłaszam dzisiaj kolejne 67 sankcji na rosyjskie elity oraz oligarchów, osoby bliskie Putinowi, które popierają i ułatwiają mu jego skandaliczne działania - powiedziała Payne.

10:03

Rosyjskie siły używają na Ukrainie nowego rodzaju min POM-3 z czujnikami, które wykrywają osoby przechodzące w pobliżu, co może znacznie utrudnić oczyszczanie kraju z niebezpiecznych materiałów wybuchowych - podał dziennik "New York Times".

Miny starego typu zwykle wybuchają, gdy ktoś na nie nastąpi lub poruszy przymocowany do nich drut. Czujnik wstrząsów w POM-3 wykrywa natomiast kroki zbliżających się osób i potrafi skutecznie odróżniać je od kroków zwierząt. 

10:02

Rosyjscy snajperzy mieli ćwiczyć strzelanie, używając do tego żywych tarcz - cywilów z Hostomla - twierdzi były minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow w komunikatorze Telegram. "Policja ujawniła 11 zwłok cywilów w jednym z garaży (...) w Hostomlu, niedaleko Buczy. Miejscowi mówią, że strzelanie do cywilów, to był trening dla rosyjskich snajperów, którzy następnie wciągali zwłoki do garażu" - napisał Awakow.

08:57

Najmniejszym celem Rosjan, który sobie postawili, było wybicie korytarza z Krymu do Rostowa nad Donem i ten cel już osiągnęli - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Jarosław Wolski, analityk "Nowej Techniki Wojskowej". Gość Roberta Mazurka opowiadał też o używanej przez Rosjan na wojnie w Ukrainie broni hipersonicznej, termobarycznej, czy fosforowej.

08:54

Najwcześniej w przyszłym tygodniu mieszkańcy Irpienia będa mogli zacząć wracać do swego miasta - mówi Ołeksandr Markuszyn. Do tej pory udało się uprzątnąć 20 procent ulic, trwa rozminowywanie - dziś saperzy mają oczyścić z min miejskie parki. Służby komunalne będą też ekshumować ciała mieszkańców pochowane w przypadkowych miejscach i przenosić je na cmentarze.

08:53

Dworzec w Mikołajowie na południu Ukrainy nie działa po tym, jak zbombardowali go Rosjanie - poinformował mer miasta Ołeksandr Senkewycz, cytowany przez portal informacyjny RBK-Ukraina. Jak podkreślił Senkewycz, uszkodzenia stacji są "znaczne". Nie uściślił, kiedy dokładnie doszło do zniszczeń.

08:43

Ukraińscy żołnierze przejęli rosyjską wyrzutnię rakiet zdolną do miotania amunicji termobarycznej i po raz pierwszy użyli jej przeciwko wojskom najeźdźcy - podał dziennik "Times", cytując rzecznika władz obwodu odeskiego Serhija Bratczuka.

Według niego wyrzutnia TOS-1A Sołncepiok, jakie widziano wcześniej w rosyjskich konwojach biorących udział w nieudanym ataku na Kijów, została wykorzystana w walce przeciwko rosyjskim wojskom w pobliżu Iziumu na wschodzie Ukrainy.

Sołncepiok to ciężkie miotacze ognia wystrzeliwujące pociski termobaryczne, nazywane również bombami próżniowymi. Podczas detonacji wsysają one powietrze, wywołując zabójcze dla ludzi gwałtowne zmiany ciśnienia. Według agencji Ukrinform Rosjanie używali ich podczas walk o miejscowość Mała Rohań na obrzeżach Charkowa.

08:42

Amerykański senat wczoraj jednogłośnie reaktywował ustawę Lend Lease z czasów II wojny światowej, która pozwalała na szybkie zaopatrywanie aliantów w walce z Niemcami - podał portal Politico.

Według Politico prezydent USA Joe Biden będzie miał teraz większe możliwości skutecznego zaopatrywania Ukrainy w broń i inne materiały niezbędne do odparcia rosyjskiej inwazji. 

08:40

Austriackie ministerstwo spraw zagranicznych poinformował, że z kraju zostają wydaleni trzej rosyjscy dyplomaci z ambasady w Wiedniu i jeden z konsulatu generalnego w Salzburgu.

Przedstawiciele Rosji mają opuścić Austrię do wtorku 12 kwietnia. Wedle ministerstwa rosyjscy urzędnicy zachowywali się w sposób, który był niezgodny z ich statusem dyplomatycznym. 

08:34

Woda w stawie w pobliżu ambasady Rosji w Wilnie została zabarwiona na czerwono w proteście przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała w środę po południu litewska publiczna stacja LRT. Pływaczka olimpijska Ruta Meilutyte przepłynęła przez staw, a nagranie zamieściła na Twitterze.

08:33

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 167 dzieci, a 297 zostało rannych - poinformowała  ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na swoim kanale w Telegramie.

Jak informuje agencja Interfax-Ukraina za prokuraturą generalną, wczoraj odnaleziono spalone ciało 12-letniej dziewczynki w samochodzie na autostradzie w pobliżu wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim.

08:32

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy ponad 2,548 mln osób - poinformowała  rano Straż Graniczna. W środę funkcjonariusze odprawili 24,3 tys. podróżnych, a w czwartek do godziny 7 rano - 5 tys. osób.

08:29

"Powiedzieliśmy, że nie mamy broni, nie stanowimy niebezpieczeństwa. Tata obrócił głowę w moją stronę, wtedy Rosjanin do niego strzelił. Dwa razy, w okolice serca. Upadł" - tak 14-letni Jurij z Buczy opowiada w rozmowie z BBC o momencie śmierci swojego ojca. 49-letni prawnik Rusłan Neczyporenko zginął na oczach syna. 17 marca zastrzelił go rosyjski żołnierz.

08:20

W obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy noc minęła bez alarmów przeciwlotniczych - informuje specjalny wysłannik RMF FM Mateusz Chłystun. to pierwsza od kilku dni spokojnie przespana noc w tej części Ukrainy. 

08:19

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly poinformowała na Twitterze, że poleciła swemu zastępcy, by wezwał do MSZ w Ottawie ambasadora Rosji Olega Stiepanowa w celu przedstawienia mu zdjęć i szczegółowych opisów ataków w Buczy i Irpieniu na Ukrainie.

W tym, co zobaczyliśmy w Buczy, jest pewien stopień bestialstwa - powiedziała Joly dziennikarzom w środę w siedzibie NATO w Brukseli.

08:18

Spodziewamy się kolejnej fali uchodźców, kiedy wojska agresora ponownie uderzą na wschód - mówi w rozmowie z naszym specjalnym wysłannikiem na Ukrainę Mateuszem Chłystunem koordynatorka jednego z centrów pomocy humanitarnej we Lwowie. Choć dzienny napływ uciekających przed wojną jest w mieście nieco mniejszy niż jeszcze przed dwoma tygodniami, potrzeby pomocowe nadal są ogromne.

07:55

Rosyjscy dowódcy wojskowi wciąż nie znaleźli sposobu na uzupełnienie stanu osobowego jednostek po stratach poniesionych na Ukrainie - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

"Rosyjskie komisariaty wojskowe zintensyfikowały współpracę z poborowymi, którzy zostali zwolnieni ze służby wojskowej po 2012 r. i mają specjalizacje kierowca, mechanik-kierowca, zwiadowca oraz z młodszymi dowódcami" - czytamy we wpisie.

"Oficjalnym powodem wzywania do wojskowych komend uzupełnień jest odbycie przez okres trzech miesięcy szkolenia związanego z określoną specjalizacją wojskową. Również na terenie tzw. Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej prowadzone są akcje agitacyjne wobec ludności posiadającej obywatelstwo rosyjskie" - podkreśliło ukraińskie dowództwo.

07:11

Mały kot uratowany w Borodziance.

07:10

Włoscy strażacy badają sprawę pożaru, który wybuchł wczoraj nad jeziorem Como w willi należącej do rosyjskiego dziennikarza Władimira Sołowjowa, jednego z czołowych propagandystów Kremla.

07:09

Cywile w miastach na wschodzie Ukrainy są kolejnym celem rzeźników z Buczy. O rosyjskiej próbie rozpoczęcia nowej krwawej ofensywy w Donbasie mówił w nocy prezydent Wołodymyr Zełenski.

07:07

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w ciągu ostatniej doby jeden rosyjski samolot, jednego drona i jedną rakietę manewrującą - poinformowała agencja Ukrinform, cytując komunikat sił powietrznych Ukrainy.

"6 kwietnia siły rakietowej obrony przeciwlotniczej zniszczyły trzy cele powietrzne: rakietę manewrującą, bezzałogowy statek powietrzny i samolot. Według wstępnych danych był to myśliwiec bombardujący Su-34" - napisano w komunikacie.

06:04

Epidemia koronawirusa przestała być dla nas jakimkolwiek problemem. Natomiast spór rządu z Brukselą w sprawie praworządności traktujemy równie poważnie co kwestię wojny na wschodzie - tak wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Z badania dowiadujemy się też, że Polacy domagają się dodatkowych działań rządu w sprawie wysokiej inflacji.

06:03

Brytyjscy dowódcy wojskowi opracowują plany wysłania na Ukrainę pojazdów opancerzonych - pisze "The Times".

Według dziennika szefowie brytyjskiej armii uważają, że najbliższe trzy tygodnie będą miały decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia wojny na Ukrainie.

Rozważane w brytyjskim ministerstwie obrony opcje obejmują wysłanie transporterów opancerzonych, takich jak Mastiff lub opancerzonych pojazdów patrolowych Szakal. Miałyby one wspomagać ukraińskie wojska w kolejnych natarciach na siły rosyjskie.

05:59

"Federacja Rosyjska kontynuuje pełną agresję zbrojną na nasze państwo. Główne wysiłki okupantów skupiają się na przygotowaniu do agresywnej operacji na wschodzie Ukrainy, której celem jest ustanowienie pełnej kontroli nad terytorium obwodu donieckiego i Ługańskiego" - napisał rano ukraiński sztab generalny.

05:36

W Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych odbędzie się dziś głosowanie w sprawie zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

05:18

Kilka tysięcy osób utworzyło "dywan z ludzi" w Berlinie koło Reichstagu, by uczcić ofiary zamordowane przez Rosjan w podkijowskiej Buczy. Protestujący położyli się na ziemi z zawiązanymi oczami lub z rękami za plecami, jakby byli skrępowani. 

05:07

Naszą relację z 43. dnia wojny zaczynamy od przeglądu najważniejszych wydarzeń z nocy:

- Miasteczko Borodzianka jest jedną z najbardziej zniszczonych miejscowości w obwodzie kijowskim - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. To kolejny dowód na rosyjskie zbrodnie przeciwko ludzkości - oświadczył.

- To zbrodnia, która wypełnia kryteria ludobójstwa - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN, odnosząc się do masakry w Buczy na Ukrainie. Jak dodał, celem rosyjskiej inwazji jest likwidacja narodu ukraińskiego.

- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w filmie na Facebooku, że nowe sankcje wobec Rosji nie wystarczą, by Moskwa zaczęła poważnie myśleć o pokoju z Ukrainą. Zełenski wzywa do embarga na dostawy rosyjskiej ropy.

- Kanadyjska armia analizuje możliwości pomocy Polsce w sprawie uchodźców z Ukrainy. Jedną z rozważanych możliwości jest wysłanie do Polski kanadyjskich oddziałów - podał publiczny nadawca CBC.

Co działo się w 42. dniu wojny w Ukrainie? Sprawdzicie w naszym zapisie relacji i podsumowaniu dnia.