Reklama

Nauka

 • Nauka

  Wczoraj, 3 lipca (19:01)

  Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie informują o pierwszym sukcesie terapii genowej mukowiscydozy. Po raz pierwszy od 26 lat, od kiedy prowadzone są próby skorygowania błędnego genu CFTR, którego mutacje prowadzą do zaburzeń wydzielania śluzu, między innymi w płucach, udało się zauważalnie poprawić stan pacjentów. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Lancet Respiratory Medicine".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 3 lipca (16:22)

  Odpowiedź na tak postawione pytanie jest zaskakująco prosta. Po to, by skuteczniej chwytać się morskich roślin. Potwierdziły to badania międzynarodowego zespołu naukowców, których wyniki publikuje w najnowszym numerze czasopismo "Science". To rozwiązanie rzadko spotykane w świecie zwierząt, większość z nich ma ogony owalne w przekroju lub cylindryczne. Konik jednak wymyślił to wyjątkowo sprytnie.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 3 lipca (13:55)

  Najnowsze zdjęcia przesłane przez sondę New Horizons pokazują dwa zaskakująco odmienne oblicza Plutona. Planeta karłowata po jednej stronie ukazuje w rejonie równika serię regularnych, równo od siebie oddalonych ciemnych plam. Każda z nich ma średnicę około 480 kilometrów. Astronomowie nie wiedzą na razie, czym mogą być, niecierpliwie czekają na kolejne zdjęcia, wykonywane z coraz mniejszej odległości.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 2 lipca (19:19)

  Sonda Rosetta, od sierpnia ubiegłego roku krążąca wokół jądra komety 67P/Churiumov-Gerasimenko dostrzegła oznaki ciekawego zjawiska. Na jego powierzchni zauważyła duże, okrągłe "dziury", przypominające leje krasowe. Takie formacje tworzą się na Ziemi, gdy woda wymyje grunt pod powierzchnią i w końcu ta powierzchnia się zapadnie. Na komecie, w związku z brakiem ciekłej wody, odbywa się to inaczej. O hipotezie na ten temat pisze w najnowszym numerze czasopismo "Nature".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 2 lipca (14:40)

  Chcesz mieć bardziej inteligentne dzieci? Znajdź sobie jak najbardziej egzotycznego partnera - przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu. Egzotycznego to znaczy... odległego genetycznie, w jak największym stopniu niespokrewnionego. To dzieci takich par mają największe szanse, że będą bardziej inteligentne, zdobędą lepsze wykształcenie i - dodatkowo jeszcze - będą nieco wyższe. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Nature".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 2 lipca (12:49)

  Naukowcy z Bostonu zapowiadają nowy, uniwersalny materiał do opatrywania ran. Opracowany przez badaczy z Brigham and Women's Hospital (BWH) białkowy hydrożel o przełomowych właściwościach daje nadzieję na skuteczniejsze tamowanie krwi i lepsze wspomaganie odbudowy tkanek i naczyń krwionośnych. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Advanced Functional Materials", materiał nabiera ostatecznych właściwości pod wpływem światła.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 1 lipca (20:50)

  Amerykańscy i brytyjscy naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali, jak tworzy się wspomnienie. I przekonali się, że powstaje ono praktycznie natychmiast. Ich przełomową pracę publikuje w najnowszym numerze czasopismo "Neuron". Piszą w niej o tym, że zapamiętaniu jakiegoś wydarzenia, czy doświadczenia, a także nowemu skojarzeniu towarzyszy natychmiastowa zmiana aktywności pojedynczego neuronu z rejonu przyśrodkowej kory skroniowej mózgu.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 1 lipca (15:40)

  Chcesz dobrze pracować? Nie zapomnij o drzemce. Sen w pracy sprawia, że jesteśmy bardziej wydajni - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Michigan. To kolejne już badania naukowe, które pokazują, że stworzenie pracownikom możliwości drzemki w ciągu dnia może się pracodawcom opłacać. Informacje na ten temat publikuje w swym internetowym wydaniu czasopismo "Personality and Individual Differences".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 1 lipca (13:43)

  Już tylko dwa tygodnie pozostały do jednego z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w dziejach badań Układu Słonecznego, przelotu sondy New Horizons obok Plutona. NASA informuje, że sonda dokonała przedwczoraj zaplanowanej korekty kursu, nieco też przyspieszyła tak, by 14 lipca przelecieć około 12,5 tysiąca kilometrów nad powierzchnią planety karłowatej. Zdjęcia przesyłane przez sondę pokazują coraz więcej szczegółów powierzchni Plutona i jego księżyca Charona, krążących wokół wspólnego środka ciężkości.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 30 czerwca (19:40)

  Naukowcy są zgodni, że małżeństwo korzystnie wpływa na stan zdrowia i wydłuża życie małżonków. Czy jednak dobrze wpływa na figurę i wagę? Niekoniecznie. Wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z University of Basel i Max Planck Institute for Human Development w dziewięciu krajach Europy, w tym w Polsce, pokazują, że w małżeństwie się tyje. Może przeciętnie nie tak wiele, ale jednak. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Social Science & Medicine".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 30 czerwca (14:49)

  Miłość od pierwszego wejrzenia istnieje i zdarza się najczęściej między osobami o... porównywalnej atrakcyjności - przekonują amerykańscy psycholodzy. Wyniki ich badań pokazują z kolei, że jeśli zauroczenie przychodzi po dłuższej znajomości, to dlatego, że do głosu dochodzą inne niż fizyczna atrakcyjność zalety. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Psychological Science".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 30 czerwca (11:27)

  Słońce? Temperatura? Co decyduje o tym, kiedy roślina pachnie najmocniej? Okazuje się, że geny. Naukowcy z University of Washington odkryli mechanizm zegara biologicznego, który steruje procesem wydzielania olejków zapachowych. To dzięki niemu roślina może decydować o tym, z pomocy jakich owadów skorzysta przy zapyleniu. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Poniedziałek, 29 czerwca (19:52)

  Naukowcy z japońskiego Chiba Institute of Technology mogą mówić o prawdziwym pechu. Na pokładzie kapsuły Dragon, która rozbiła się wczoraj po nieudanym starcie rakiety Falcon 9 była zbudowana przez nich kamera do badań meteorów. Prawdziwy pech polega na tym, że to była już druga taka kamera. Pierwsza rozbiła się podczas... zakończonego katastrofą startu rakiety Antares w październiku ubiegłego roku. Jak informuje na swym portalu internetowym czasopismo "Nature" Japończycy mają jeszcze jedną taką kamerę. I nie zawahają się podjąć próby...

  czytaj więcej
 • Nauka

  Poniedziałek, 29 czerwca (16:22)

  Amerykanie twierdzą, że szansa na spotkanie człowieka, który był na Księżycu jest jak jeden do 55 milionów. Harrison Jack Schmitt był członkiem załogi Apollo 17 i jednocześnie dwunastym i ostatnim człowiekiem na Księżycu. Były astronauta NASA będzie gościem specjalnym zawodów European Rover Challenge, które odbędą się 5 i 6 września w Podzamczu k. Chęcin w województwie świętokrzyskim.

  czytaj więcej