Reklama

Nauka

 • Nauka

  Piątek, 19 grudnia (14:35)

  Życie dogania nasze marzenia. Naukowcy i inżynierowie Johns Hopkins University dokonali kolejnego przełomu w protetyce. Po raz pierwszy w historii nauczyli osobę, która w wypadku straciła obie ręce do ramion, równoczesnej kontroli dwóch protez, wyłącznie z pomocą myśli. Pancjentem jest pochodzący ze stanu Kolorado Les Baugh. Z kalectwem zmaga się od 40 lat. Proces uczenia się sposobu poruszania protezami przebiegł u niego zaskakująco szybko.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 19 grudnia (06:17)

  Planowany na dziś start prywatnej rakiety z zaopatrującym Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) amerykańskim statkiem transportowym Dragon został odłożony o około trzy tygodnie - poinformowała w NASA. Przyczyną są nieprawidłowości wykryte podczas próbnego włączenia silników rakiety na kosmodromie na przylądku Canaveral na Florydzie.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 18 grudnia (21:54)

  Otyłość może w pewnych sytuacjach stanowić niepełnosprawność, jeśli utrudnia otyłej osobie pełny i świadomy udział w życiu zawodowym na równi z innymi - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Ta decyzja może mieć znaczące konsekwencje dla pracodawców z krajów członkowskich.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 18 grudnia (20:00)

  Misja sondy Rosetta i lądowanie próbnika Philae na powierzchni jądra komety 67P/Churiumov-Gerasimenko otwiera listę największych osiągnięć naukowych roku, ogłoszoną tradycyjnie pod koniec roku przez czasopismo "Science". Na liście 10 czołowych odkryć 2014 roku są między innymi także przełomowe prace z medycyny, robotyki, biologii i paleontologii.

  czytaj więcej
 • Świat

  Czwartek, 18 grudnia (18:58)

  Organizm, który nie jest zdolny do rozwoju, nie stanowi embrionu ludzkiego i dlatego metody z użyciem ludzkich komórek jajowych mogą zostać opatentowane w Unii - ogłosił Trybunał Sprawiedliwości UE. To przełomowe orzeczenie, bowiem w 2011 roku Trybunał postanowił coś odwrotnego.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 18 grudnia (17:20)

  Akustyczna analiza głosu i mowy pozwala na wczesne wykrycie choroby Alzheimera - poinformowali wrocławscy lekarze i inżynierowie. Po dwóch latach badań opracowali metodę i prototyp urządzenia pomocnego do postawienia właściwej diagnozy.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 18 grudnia (14:39)

  Pamiętacie film "Ucieczka z Alcatraz" z Clintem Eastwoodem w roli głównej? Oparta na faktach historia pokazuje ucieczkę ze słynnego więzienia na wyspie, do której doszło 11 czerwca 1962 roku. Nie wyjaśnia jednak, czy trzej uciekinierzy przeżyli tę próbę i dotarli na stały ląd, bo śledztwo nie pozwoliło tego ostatecznie ustalić. Najnowsze symulacje holenderskich naukowców pokazują, że Frank Morris oraz bracia John i Clarence Anglinowie mogli przeżyć, jeśli wyruszyli z wyspy o odpowiedniej porze.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 18 grudnia (12:26)

  Rosną szanse na to, że lądownik Philae, spoczywający od 12 listopada na powierzchni jądra komety 67P/Churiumov-Gerasimenko, obudzi się w przyszłym roku. Wskazują to ujawnione przez naukowców Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) analizy oświetlenia paneli słonecznych sondy. Philae zapadł w stan hibernacji po tym, jak wyczerpały się jego baterie wewnętrzne, a nie dostawał odpowiednio dużej dawki promieniowania słonecznego, by je naładować. Wydaje się jednak, że baterie słoneczne dają mu tyle energii, że pozostaje gotowy do obudzenia.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 17 grudnia (13:38)

  Bożonarodzeniowe i noworoczne świetlne dekoracje są tak intensywne, że widać je nawet z orbity. NASA prezentuje najnowsze wyniki obserwacji satelity Suomi NPP, na których widać, jak amerykańskie miasta rozświetlają się na święta Bożego Narodzenia. W okresie ramadanu z kolei oznaki świętowania widać w islamskich miastach, gdzie czas największej aktywności przenosi się na godziny po zachodzie Słońca.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 17 grudnia (13:00)

  ​Alergia pokarmowa jest jedną z najczęściej spotykanych form uczulenia. Niestety, pomijając fakt, że podobnie jak wszystkie alergie jest uciążliwa fizycznie, to dodatkowo mocno ogranicza nasz menu.

  czytaj więcej