Reklama

Nauka

 • Nauka

  Wczoraj, 24 lipca (20:54)

  O tym, że psy bywają zazdrosne, nikogo kto miał psa nie trzeba przekonywać, badania naukowców z University of California w San Diego rzucają na te uczucia nowe światło. Wyniki, opisane w internetowym czasopiśmie "PLOS ONE" wskazują na to, że zazdrość nie jest więc tylko naszym, ludzkim wynalazkiem, a u psów pojawiła się jako narzędzie utrzymywania bliskiej więzi z człowiekiem.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 23 lipca (22:09)

  Międzynarodowy zespół naukowców przy udziale polskich badaczy wykrył cztery nowe typy raka żołądka. Odkrycie ma umożliwić opracowanie nowych metod leczenia nowotworu i poprawić ich skuteczność. Wyniki badań opublikowano w środę w piśmie naukowym "Nature".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 23 lipca (18:15)

  Astronomowie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w La Silla w Chile opublikowali najnowsze zdjęcie gromady gwiazd NGC 3293, oddalonej od Ziemi o 8 tysięcy lat świetlnych i widocznej na południowym niebie w gwiazdozbiorze Kil. Na obrazie, wykonanym z pomocą instrumentu Wide Field Imager (WFI), zainstalowanego na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO, widać młode gwiazdy tłoczące się na tle obłoków świecącego gazu i pasm pyłu.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 23 lipca (16:39)

  Największą przeszkodą dla kolarza jest... on sam. To oczywiste, że sam siebie musi wywieźć w górę, ale najnowsze obliczenia wskazują też, że odpowiada za ponad 70 procent siły oporu powietrza. Tygodnik "New Scientist" publikuje na swych stronach internetowych wyniki szczegółowych obliczeń, które pokazują także, jak duży jest opór poszczególnych części roweru i jego wyposażenia. Okazuje się, że np. na bidon przypada 4,5 procent.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 23 lipca (10:10)

  Naukowcy z francuskiego Avignonu chcą podbić świat nową odmianą pomidorów. Owoce tych roślin nigdy nie gniją - choć jak zapewniają badacze - nie zostały zmodyfikowane genetycznie.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 22 lipca (19:59)

  Astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) odkryli planetę pozasłoneczną o najdłuższym znanym dotąd okresie obiegu wokół swojej gwiazdy. Rok na planecie Kepler-421b, okrążającej gwiazdę znajdującą się około tysiąca lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Lutni trwa 704 dni. Planety pozasłoneczne, znajdujące się na liście około 1800 dotąd odkrytych, zwykle krążą w bliskiej odległości od gwiazd. Tak odległe, jak Kepler-421b znacznie trudniej zaobserwować.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 22 lipca (16:45)

  Chcesz dobrze pamiętać? Wysypiaj się. Naukowcy z Michigan State University i University of California w Irvine odkryli, że brak snu może zakłócać nam wspomnienia. W artykule, opublikowanym na łamach czasopisma "Psychological Science" pokazują, że regularne niedosypianie może sprawić, że nie tylko zapominamy, co się wydarzyło, ale też "przypominamy" sobie fakty, które nie miały miejsca.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Poniedziałek, 21 lipca (20:20)

  Mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi powoduje, że ludzie mają jeszcze większą ochotę na spożywanie środków wyskokowych. Udowodnili to naukowcy, którzy opublikowali wyniki badania w piśmie "Alcoholism: Clinical & Experimental Research".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Poniedziałek, 21 lipca (16:55)

  Fantastyczne skalne łuki powstają nie wbrew sile grawitacji, ale właśnie dzięki niej - twierdzą czescy i amerykańscy naukowcy, przewracając do góry nogami dotychczasowe teorie na temat powstawania tych efektownych formacji. Wyniki ich badań, opublikowane na łamach czasopisma "Nature Geoscience" pokazują, że ciężar górnych warstw skalnych przyczynia się do tego, że ramiona łuku utrwalają się i stają bardziej odporne na erozję.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 16 lipca (13:43)

  Liczba zarażeń wirusem HIV oraz zgonów spowodowanych AIDS zmniejszyła się. Są szanse, że do 2030 roku epidemia zostanie opanowana - wynika z opublikowanego raportu organizacji UNAIDS.

  czytaj więcej