Reklama

Nauka

 • Wczoraj, 28 sierpnia (21:51)

  Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej zbudowali samochód wyścigowy, z którym biorą udział w prestiżowych międzynarodowych zawodach konstrukcyjnych. Zespół nazwał się AGH Racing, a na swój symbol wybrał stylizowanego smoka - informuje "Dziennik Polski".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 27 sierpnia (18:11)

  Naukowcy twierdzą, że znaleźli niezawodny sposób na odchudzanie. Wystarczy przed każdym większym posiłkiem pić co najmniej pół litra wody.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 27 sierpnia (13:29)

  Brytyjski fizyk, profesor Stephen Hawking, przedstawił zarys swojej nowej teorii. Jego zdaniem czarne dziury, których istnienie zdefiniował przed laty, prowadzą do sąsiadujących ze sobą Kosmosów. Swoją teorię wygłosił przemawiając w Sztokholmie na forum Królewskiego Towarzystwa Technologicznego.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 25 sierpnia (13:43)

  "Im dłużej czekamy i im dłużej zwlekamy z dużą akcją archeologiczną nad Wisłą, tym większe prawdopodobieństwo, że podniesie się poziom wody w rzece" - mówi w rozmowie z RMF FM doktor Hubert Kowalski, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Badanie najprawdopodobniej ruszą w tym tygodniu. Będą polegać na sprawdzeniu brzegów Wisły.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Sobota, 22 sierpnia (12:08)

  Część polskich bocianów już wyruszyła do Afryki. "O wcześniejszych odlotach zadecydowała pogoda. Upały sprzyjają lotom szybowcowym tych ptaków; tracą wtedy mniej energii i pokonują większe odległości" – wyjaśnia ornitolog dr Marian Stój. Do celu dotrą najpóźniej w listopadzie, a w lutym wyruszą z powrotem do Polski.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 20 sierpnia (20:23)

  W Zatoce Gdańskiej pojawiły się delfiny – najprawdopodobniej butlonosy. Ostatni raz butlonosy widziano w rejonie naszego wybrzeża pod koniec XIX wieku.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 20 sierpnia (15:40)

  Dwa zdjęcia. Jedno ukazało się w sieci, drugie na papierze. W przypadku jednego, historycznego, kluczowy jest kontekst i nowy, "zabawny" podpis. W przypadku drugiego fakt, że komuś w ogóle przyszło do głowy go zrobić, udostępnić, a potem w masowym nakładzie wydrukować. Pojawienie się tych zdjęć to ponury, może nawet przerażający obraz naszej współczesności, kultury, cywilizacji. Czy my wszyscy, czytelnicy, internauci, dziennikarze, PR-owcy nie moglibyśmy tak od dziś spróbować nie mieć już więcej z czymś takim do czynienia? Zanim będzie za...

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 20 sierpnia (14:00)

  Miłośnicy wakacyjnych selfie - poddajcie się. Nie macie szans konkurować z marsjańskim łazikiem Curiosity, którego zdjęcie, wykonane na Czerwonej Planecie 5 sierpnia, publikuje dziś NASA. Na niezwykłym kosmicznym selfie nie widać żadnego "kijka", bo złożono je z szeregu obrazów wykonanych z pomocą zainstalowanej na pokładzie łazika kamery Mars Hand Lens Imager (MAHLI).

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 19 sierpnia (19:25)

  Dobre emocje są zaraźliwe, depresja nie - przekonują brytyjscy naukowcy. Ich najnowsza praca pokazuje, że osoby, które odczuwają pogorszenie nastroju, podejrzewają, że mogą być w depresji, powinny jak najwięcej przebywać wśród ludzi. Jak piszą na łamach czasopisma "Proceedings of the Royal Society B.", życzliwe wsparcie otoczenia w ciągu 6 do 12 miesięcy zwiększa szanse wyjścia z depresji nawet dwukrotnie.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 19 sierpnia (18:29)

  Pomidory są najsmaczniejsze, gdy zrywamy je prosto z krzaka. To oczywiste. Jednak w większości przypadków musimy kupować je w sklepie. Naukowcy z University of Florida odkryli sposób, jak sprawić, by pomidory zachowały smak i aromat także na sklepowej półce. Okazuje się, że w tym celu trzeba je po zerwaniu z krzaka zanurzyć na chwilę w gorącej wodzie. Wytłumaczenie tego efektu zaprezentowano dziś podczas zjazdu American Chemical Society (ACS) w Bostonie.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 19 sierpnia (11:27)

  Naukowcy ostrzegają wszystkich znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na raka przed regularnym piciem alkoholu, nawet jeśli są to małe ilości. Badacze znaleźli bowiem związek między spożywaniem trunków, a chorobami nowotworowymi.

  czytaj więcej
 • Tylko w RMF24

  Środa, 19 sierpnia (09:58)

  Starostwo powiatowe w Wałbrzychu potwierdza: dostaliśmy pismo z informacją o odnalezieniu miejsca, gdzie rzekomo ukryty jest tajemniczy pociąg z okresu II wojny światowej. Dwie osoby zaproponowały, że wskażą to miejsce. W zamian poszukiwacze skarbów żądają 10 procent znaleźnego. "Złoty pociąg" miał wieźć - według różnych relacji - dokumenty, złoto, dzieła sztuki, a nawet słynną Bursztynową Komnatę. Nasz dziennikarz ustalił, że przedstawiciele władz w Warszawie nie zajmą się sprawą rzekomego skarbu.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 19 sierpnia (06:54)

  Federalna Administracja ds. Leków i Żywności (FDA) wydała zgodę na skierowanie do powszechnej sprzedaży pierwszego preparatu w pigułkach mającego wzmacniać popęd seksualny u kobiet. O taką zgodę od dawna zabiegały koncerny farmaceutyczne.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 18 sierpnia (18:48)

  Przesyłanie prądu bez oporu może być już wkrótce możliwe. Podobnie, jak budowa elektroniki, która się nie "grzeje". Możliwe na... Antarktydzie. Rosyjscy naukowcy pracujący w laboratoriach Instytutu Maxa Plancka i Uniwersytetu Gutenberga w niemieckiej Moguncji ustanowili nowy rekord nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego. Jak piszą w najnowszym numerze czasopisma "Nature", siarkowodór pod ciśnieniem 1,6 miliona atmosfer zaczyna przewodzić prąd bez oporu już w temperaturze -70 stopni Celsjusza, spotykanej podczas zimy na siódmym kontynencie...

  czytaj więcej