Reklama

Nauka

 • Nauka

  Piątek, 19 września (18:20)

  Miłośnicy Muppetów pamiętają jeszcze zapewne cykl "Świnie w kosmosie", NASA zapowiada nowy odcinek cyklu "Myszy w kosmosie". Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), na pokładzie kapsuły transportowej Dragon firmy Space X, startuje jutro załoga 20 myszy. To będzie misja inna, niż dotychczasowe, myszy mają pomóc w badaniach wpływu na organizm długotrwałych lotów kosmicznych dlatego w nieważkości spędzą aż 30 dni.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 19 września (14:55)

  Astronomowie, korzystający z obrazów przesłanych przez teleskop Hubble'a, znaleźli olbrzyma kryjącego się w bardzo nietypowym miejscu. Nowe obserwacje karłowatej galaktyki M60-UCD1 pokazały, że w jej środku znajduje się supermasywna czarna dziura. Nie podejrzewano nawet, że to możliwe. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Nature", takich obiektów może być we Wszechświecie znacznie więcej, niż myśleliśmy.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 19 września (13:57)

  W rejonie Zatoki Puckiej zostały znalezione dwie martwe foki. Eksperci twierdzą, że w obu przypadkach nie było oznak choroby lub osłabienia.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 19 września (11:45)

  Tradycyjnie przed ogłoszeniem laureatów tegorocznych nagród Nobla, poznaliśmy nazwiska naukowców, którzy zdaniem wydawców "Annals of Improbable Research" zasłużyli się szczególnie, bawiąc nas i zmuszając do myślenia. Podczas uroczystości na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w Massachusetts ogłoszono laureatów Ig Nobli 2014.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 18 września (23:45)

  Dwa lata temu wykryto ją u pacjenta, który wrócił z Afryki. Dziś mamy w Poznaniu setki nosicieli groźnej dla życia bakterii, opornej na wszystkie dostępne antybiotyki. Równie szybko patogen rozprzestrzenia się w Warszawie - pisze piątkowa "Gazeta Wyborcza".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 18 września (19:55)

  Przekonanie, że wszystkie psy są urodzonymi optymistami, jest błędne - twierdzi weterynarz z Uniwersytetu w Sydney, doktor Melissa Starling. Jej zdaniem, psy podobnie, jak ludzie mogą być pesymistami, a ich machanie ogonem może być mylące. Wnioski z jej rozprawy doktorskiej na ten temat publikuje na swych stronach internetowych czasopismo "PLOS".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 18 września (09:42)

  Polscy fizycy, pracujący w międzynarodowym zespole, uczestniczyli w eksperymencie, który pozwolił - po po raz pierwszy z tak dużą dokładnością – zaobserwować drgania powierzchni ciężkiego jądra atomowego, ołowiu 208Pb. Pomiary wyjaśniają, jak wyglądają wspólne oscylacje neutronów w jądrach atomowych i ile neutronów na powierzchni jądra uczestniczy w wibracjach znanych jako rezonanse pigmejskie. Badania prowadzono we Włoszech z pomocą spektrometru AGATA (Advanced Gamma Tracking Array).

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 17 września (20:50)

  Francuscy naukowcy zamierzają przekształcić nasze nocne koszmary w przyjemne sny. Ekipa neurologów i psychiatrów z Lyonu – autorów projektu „ImagineRever” - zapowiedziała przeprowadzenie w tym celu serii doświadczeń z udziałem ponad 60 ochotników.

  czytaj więcej
 • Raport: Epidemia wirusa Ebola

  Środa, 17 września (13:01)

  W Oksfordzie rozpoczęły się testy kliniczne eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola - informuje serwis BBC News Health. Prototypowa szczepionka wykorzystuje wirusa małpiego przeziębienia do przenoszenia pojedynczego białka charakterystycznego dla wirusa Ebola. Nie może więc wywołać choroby, ale powinna pobudzić wytwarzanie przeciwciał przeciwko wirusowi, który wywołał epidemię w Afryce.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 17 września (08:56)

  Ospa party? Zdecydowanie odradzam - mówi dr Hanna Czajka, kierownik Poradni Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie. Wprawdzie niektórzy uważają, że małe dzieci przechodzą ospę łagodniej i wobec tego dobrze jest zorganizować takie spotkania. Ale - chciałabym podkreślić - nie każde dziecko zachoruje i nie każde zachoruje łagodnie. Ta choroba może mieć również ciężki przebieg i groźne dla życia powikłania - ostrzega.

  czytaj więcej