Reklama

Nauka

 • Nauka

  Dzisiaj, 27 maja (16:13)

  Tabletki antykoncepcyjne tzw. trzeciej generacji nawet czterokrotnie zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów. Takie płyną wnioski z badań naukowców z Uniwersytetu w Nottingham.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Dzisiaj, 27 maja (13:52)

  Szwedzcy i brytyjscy naukowcy wracają do kontrowersyjnego pomysłu terapii choroby Parkinsona. Jak informuje tygodnik "New Scientist" w ubiegłym tygodniu, po raz pierwszy od 20 lat dokonano zabiegu wszczepienia do mózgu pacjenta komórek pochodzących z mózgów ludzkich płodów. Metodę wymyśloną 28 lat temu w Szwecji zarzucono, gdy badania nie wykazały, by była skuteczna. Po latach okazało się jednak, że stan leczonych wtedy pacjentów znacznie się poprawił.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Dzisiaj, 27 maja (12:49)

  Astronomowie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w Chile opublikowali najnowsze zdjęcie mgławicy RCW 34 w gwiazdozbiorze Żagla, spektakularnego obłoku świecącego na czerwono wodoru za grupą niebieskich gwiazd. W najjaśniejszym rejonie obłoku kryje się grupa młodych, masywnych gwiazd, których promieniowanie ultrafioletowe silnie jonizuje wodór. Wodór rozgrzewa się też, rozszerza i gdy dociera do granicy całego obłoku gazu, wystrzeliwuje w próżnię niczym korek od szampana.

  czytaj więcej
 • Raport Twoje zdrowie w Faktach RMF FM

  Dzisiaj, 27 maja (05:48)

  „Mukowiscydoza to choroba nieuleczalna, natomiast postęp medycyny powoduje zdecydowane zwolnienie nasilenia przebiegu tej choroby, jej złagodzenie. Dzięki temu przedłużamy naszym chorym życie” - mówi dr Andrzej Pogorzelski pediatra pulmonolog z Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy w Rabce Zdroju. „Nasi chorzy muszą poświęcać dużo czasu na realizowanie tych wszystkich zaleceń i tych wszystkich metod leczenia, które pozwalają na znaczące przedłużenie ich życia. W zależności od stanu chorego to może być od kilkudziesięciu minut w ciągu dnia do...

  czytaj więcej
 • Raport: Epidemia wirusa Ebola

  Wczoraj, 26 maja (19:22)

  Wirus Ebola ma piętę achillesową, która może pomóc z nim walczyć - informują amerykańscy naukowcy. Chodzi o białko NPC1, które jest "kluczem" potrzebnym, by wirus po zaatakowaniu komórki był w stanie się w niej replikować. Jeśli uda się znaleźć sposób zamaskowania tego białka, choćby na pewien czas, ebolę powinno dać się leczyć. Autorzy odkrycia piszą o tym w internetowym czasopiśmie "mBio".

  czytaj więcej
 • Raport Twoje zdrowie w Faktach RMF FM

  Wczoraj, 26 maja (18:00)

  Mukowiscydoza to ciężka choroba genetyczna. W Polsce choruje na nią około 2 tys. osób - głównie dzieci i osoby młode. Mukowiscydoza powoduje wytwarzanie w organizmie chorych gęstego i lepkiego śluzu, który zatyka drogi oddechowe. Choroba wyniszcza cały organizm. Powoduje nieodwracalne uszkodzenie płuc, a w efekcie prowadzi do śmierci w bardzo młodym wieku. Jak wygląda życie chorych na mukowiscydozę? Jakie są ich największe problemy? Tym zajmiemy się w środę w Twoim zdrowiu w Faktach RMF FM.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 26 maja (16:32)

  Mieszkacie przy ruchliwej drodze? Musicie pilniej liczyć kalorie. Okazuje się bowiem, że uliczny hałas zwiększa ryzyko otyłości. Piszą o tym w artykule na portalu czasopisma "Occupational & Environmental Medicine" naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie. Wyniki ich badań pokazują, że ruch drogowy zwiększa nam tempo odkładania się tłuszczu w bardzo niepożądanym miejscu, wokół pasa.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Niedziela, 24 maja (10:23)

  Oglądanie filmów w trójwymiarze poprawia pracę mózgu. Brytyjscy naukowcy doszli do takiego wniosku po przeprowadzeniu badań na grupie 100 osób, którym wyświetlano ten sam film w technice 3D i standardowym formacie.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 22 maja (19:43)

  Zainstalowane w mózgu elektrody pozwalają sparaliżowanemu od szyi w dół mężczyźnie sterować automatycznym ramieniem. Wystarczy, że pomyśli, jaki ruch chce wykonać. Dzięki sukcesowi naukowców z Kalifornii 34-letni Erik Sorto mógł samodzielnie sięgnąć po napój po raz pierwszy od czasów, kiedy w wieku 21 lat został sparaliżowany po postrzale z broni palnej. Jego przypadek opisuje w najnowszym numerze czasopismo "Science".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 22 maja (18:16)

  Galaktyka świecąca jak 300 tysięcy miliardów Słońc to w tej chwili oficjalnie najjaśniejsza znana nam galaktyka Wszechświata. Odległy o 12,5 miliarda lat świetlnych obiekt odkrył właśnie należący do NASA teleskop kosmiczny do badań w podczerwieni WISE. Galaktyka oznaczona jako WISE J224607.57-052635.0 należy do nowej klasy ELIRG, czyli właśnie... galaktyki ekstremalnie jasne w podczerwieni. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "The Astrophysical Journal".

  czytaj więcej