Reklama

Nauka

 • Nauka

  Wczoraj, 30 lipca (19:39)

  Największa na świecie łódź napędzana wyłącznie energią słoneczną "Turanor PlanetSolar" płynie do Ermioni, aby dołączyć do podwodnego projektu archeologicznego w Argolidzie.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 29 lipca (20:25)

  Dinozaury nie miały szczęścia. Nie tylko spadła im na głowy planetoida, ale nastąpiło to w wyjątkowo niekorzystnej dla nich chwili. Gdyby do katastrofy doszło parę milionów lat wcześniej lub później, miałyby szansę przetrwać, piszą na łamach czasopisma "Biological Reviews" naukowcy z Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Uczciwie mówiąc, szczególny pech dinozaurów okazał się naszym wyjątkowym szczęściem.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 29 lipca (13:58)

  Marsjański łazik Opportunity - kosmicznym rekordzistą! Pojazd, który wylądował na powierzchni Czerwonej Planety ponad 10 lat temu, pokonał od tego czasu największy dystans ze wszystkich zbudowanych przez człowieka, marsjańskich i księżycowych sond i łazików, w tym pojazdów używanych przez astronautów misji programu Apollo. Jak informuje NASA, Opportunity przejechał już 40,25 km - więcej niż dotychczasowy rekordzista, rosyjski Łunochod 2. Jeśli nie dojdzie do żadnej awarii, łazik NASA pokona wkrótce dystans maratonu.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 25 lipca (17:26)

  Miłe kobiety mają większe szanse u mężczyzn, mili mężczyźni, niekoniecznie większe szanse u kobiet. Izraelscy i amerykańscy psychologowie odsłaniają na łamach "Personality and Social Psychology Bulletin" kolejne tajemnice męsko-damskich relacji. Nie po raz pierwszy okazuje się, że kobiety są bardziej skomplikowane.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 24 lipca (20:54)

  O tym, że psy bywają zazdrosne, nikogo kto miał psa nie trzeba przekonywać, badania naukowców z University of California w San Diego rzucają na te uczucia nowe światło. Wyniki, opisane w internetowym czasopiśmie "PLOS ONE" wskazują na to, że zazdrość nie jest więc tylko naszym, ludzkim wynalazkiem, a u psów pojawiła się jako narzędzie utrzymywania bliskiej więzi z człowiekiem.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 23 lipca (22:09)

  Międzynarodowy zespół naukowców przy udziale polskich badaczy wykrył cztery nowe typy raka żołądka. Odkrycie ma umożliwić opracowanie nowych metod leczenia nowotworu i poprawić ich skuteczność. Wyniki badań opublikowano w środę w piśmie naukowym "Nature".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 23 lipca (18:15)

  Astronomowie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w La Silla w Chile opublikowali najnowsze zdjęcie gromady gwiazd NGC 3293, oddalonej od Ziemi o 8 tysięcy lat świetlnych i widocznej na południowym niebie w gwiazdozbiorze Kil. Na obrazie, wykonanym z pomocą instrumentu Wide Field Imager (WFI), zainstalowanego na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO, widać młode gwiazdy tłoczące się na tle obłoków świecącego gazu i pasm pyłu.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 23 lipca (16:39)

  Największą przeszkodą dla kolarza jest... on sam. To oczywiste, że sam siebie musi wywieźć w górę, ale najnowsze obliczenia wskazują też, że odpowiada za ponad 70 procent siły oporu powietrza. Tygodnik "New Scientist" publikuje na swych stronach internetowych wyniki szczegółowych obliczeń, które pokazują także, jak duży jest opór poszczególnych części roweru i jego wyposażenia. Okazuje się, że np. na bidon przypada 4,5 procent.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 23 lipca (10:10)

  Naukowcy z francuskiego Avignonu chcą podbić świat nową odmianą pomidorów. Owoce tych roślin nigdy nie gniją - choć jak zapewniają badacze - nie zostały zmodyfikowane genetycznie.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 22 lipca (19:59)

  Astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) odkryli planetę pozasłoneczną o najdłuższym znanym dotąd okresie obiegu wokół swojej gwiazdy. Rok na planecie Kepler-421b, okrążającej gwiazdę znajdującą się około tysiąca lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Lutni trwa 704 dni. Planety pozasłoneczne, znajdujące się na liście około 1800 dotąd odkrytych, zwykle krążą w bliskiej odległości od gwiazd. Tak odległe, jak Kepler-421b znacznie trudniej zaobserwować.

  czytaj więcej