Reklama

Nauka

 • Nauka

  Wczoraj, 28 marca (06:10)

  Statek Sojuz TMA-16M z trzyosobową załogą złożoną z Amerykanina i dwóch Rosjan przycumował, po 6 godzinach od startu z kosmodromu Bajkonur, do krążącej wokół Ziemi Międzynarodowej Stacji Kosmiczną (ISS). Dla dwóch jej członków będzie to rekordowo długa, prawie roczna misja.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 27 marca (18:00)

  Metoda obrazowania z pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) może pomóc odróżnić komórki nowotworowe od zdrowych. Wyniki badań naukowców z Johns Hopkins University, opublikowane na łamach czasopisma "Nature Communications" dają nadzieję, że diagnoza nowotworów będzie możliwa bez biopsji. Kluczem do sukcesu było wykorzystanie MRI do badania ilości glukozy przyłączonej do białek błon komórkowych. W przypadku komórek nowotworowych jest jej zdecydowanie mniej.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 27 marca (15:05)

  Dziś rozpoczyna się nowy etap przygotowań do załogowej misji na Marsa. Z kosmodromu Bajkonur na pokładzie Sojuza TMA-16M wystartują na orbitę amerykański astronauta Scott Kelly i rosyjscy kosmonauci Michaił Kornijenko i Giennadij Padałka. Pobyt Kelly'ego i Kornijenki na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej potrwa blisko rok i będzie wypełniony badaniami o kluczowym znaczeniu dla ewentualnego lotu na Czerwoną Planetę. Aktywnym uczestnikiem tych eksperymentów będzie brat bliźniak Scotta Kelly'ego, Mark, który jednak... pozostanie na Ziemi.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 27 marca (12:57)

  Rekiny są groźne, uchatki są miłe - takie jest nasze pierwsze skojarzenie. Przypadki polowań, zaobserwowanych u wybrzeży Republiki Południowej Afryki, pokazują jednak, że prawda może być bardziej skomplikowana. Wygląda na to, że to uchatki polują tam na rekiny. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "African Journal of Marine Science".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 27 marca (09:09)

  Czescy europarlamentarzyści nie chcą zmiany czasu i przekonują do tego Brukselę. Starają się przekonać Parlament Europejski, by uchwalił jeden czas na cały rok. Nie do końca tylko wiadomo, czy ma to być czas letni, czy zimowy.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 27 marca (09:05)

  Grupa czterech polskich miłośników astronomii odkryła nową kometę w Układzie Słonecznym. Obiekt otrzymał oznaczenie C/2015 F2 (Polonia). Jest to czwarta kometa w powojennej historii odkryta przez Polaków w wyniku obserwacji teleskopami naziemnymi.​ Informację podał periodyk "Urania - Postępy Astronomii".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 25 marca (20:58)

  "Decyzja Angeliny Jolie o usunięciu jajników z powodu wysokiego genetycznego ryzyka zachorowania na raka jajnika może pomóc wielu polskim kobietom podjąć podobną decyzję i uratować życie" - ocenił prof. Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Skomentował w ten sposób informację, którą we wtorek aktorka podała na łamach "New York Timesa".

  czytaj więcej
 • Raport Twoje zdrowie w Faktach RMF FM. Twoje zdrowie - niepłodność

  Środa, 25 marca (20:24)

  "In vitro nie wchodziła u mnie w grę, na szczęście dowiedziałam się o naprotechnologii i wtedy się zaczęła ta moja bardzo pozytywna przygoda z leczeniem. Po dwóch latach bycia w programie naprotechnologii doczekałam się ciąży" - mówi pani Renata, mama Piotrusia i Arka. "Pięć lat leczenia od momentu poronienia aż do zajścia w ciążę z Piotrusiem to wcale nie był stracony czas" - dodaje.

  czytaj więcej
 • Raport Twoje zdrowie w Faktach RMF FM. Twoje zdrowie - niepłodność

  Środa, 25 marca (09:00)

  Ponownie zdecydowalibyśmy się na ten krok - mówią pani Julia i pan Łukasz - małżeństwo z Olsztyna, które skorzystało z metody in vitro. W Twoim zdrowiu w Faktach RMF FM zajmujemy się dziś niepłodnością. Ten problem dotyczy co piątej pary w Polsce.

  czytaj więcej
 • Raport Twoje zdrowie w Faktach RMF FM. Twoje zdrowie - niepłodność

  Środa, 25 marca (06:19)

  "NaProTechnology, czyli naturalna prokreacja, jest to termin wymyślony przez profesora Hilgersa. Pacjent jest dla nas partnerem w leczeniu, dlatego że prowadzi bardzo ważne obserwacje cyklu i my się na tych obserwacjach w naszej diagnostyce i leczeniu opieramy, tak monitorujemy też efekty leczenia" - mówi o NaProTechnologii doktor Maciej Barczentewicz, specjalista ginekolog położnik. "Z badań wynika, że nawet 30-40 proc. par po nieudanym in vitro, stosując NaProTechnologię, zaszło w ciążę" - dodaje.

  czytaj więcej