Reklama

Nauka

 • Nauka

  9 minut temu

  Teleskop Hubble'a dostarczył miłośnikom astronomii najpiękniejsze, jak dotąd zdjęcie przelotu komety C/2013 A1 Siding Spring w pobliżu Marsa. Tyle, że obraz, opublikowany właśnie przez NASA jest kompozycją wielu zdjęć, wykonanych w różnych warunkach ekspozycji w dniach 18-19 października tego roku. Nie tylko zresztą przez teleskop Hubble'a, ale i ziemski teleskop programu Palomar Digital Sky Survey.

  czytaj więcej
 • Raport: Epidemia wirusa Ebola

  Wczoraj, 24 października (22:07)

  Do połowy 2015 r. w Afryce będzie dostępnych 200 tys. dawek szczepionek produkcji dwóch firm, prowadzących już badania klinicznie. Takie plany przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 24 października (20:49)

  Astronomowie wiedzą już, jak pachnie kometa. Europejska sonda Rossetta "przewąchała" jądro komety 67P/Churiumov-Gerasimienko. Okazało się, że zapach nie jest przyjemny, mówiąc wprost, kometa śmierdzi zgniłymi jajami z dodatkiem gorzkich migdałów. Można doszukać się też podobieństwa z kocią kuwetą. Wszystko za sprawą szeregu związków węgla i siarki. Wykryły je w gazowej otoczce komety instrumenty sondy Rosetta.

  czytaj więcej
 • Raport: Epidemia wirusa Ebola

  Wczoraj, 24 października (19:33)

  W Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II uruchomiono najnowocześniejszą w kraju podoczyszczalnię zakaźnych ścieków szpitalnych. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych, bezpiecznych dla środowiska technologii, instalacja gwarantuje, że do miejskich wodociągów nie przedostaną się żadne chorobotwórcze bakterie. Jak podkreśla w rozmowie z RMF FM dyrektor szpitala, doktor Anna Prokop-Staszecka dotyczy to zarówno odpornych na antybiotyki bakterii, jak i najgroźniejszych wirusów.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 24 października (19:05)

  1/3 zachorowań na nowotwory można zapobiec, wystarczy zmienić dietę i ćwiczyć - twierdzą specjaliści. O sprawie pisze Medexpress.pl.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 24 października (16:26)

  Naukowcy z Politechniki Krakowskiej stworzyli egzoszkielet, czyli urządzenie, umożliwiające niepełnosprawnym poruszanie się w pozycji pionowej. Niedawno podobny wynalazek powstał w USA, ale jest on wielokrotnie droższy.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 24 października (15:51)

  Kontrolerzy francuskich kolei publicznych zaczęli testować Google Glass! Okulary amerykańskiej firmy internetowej zostały tak skonfigurowane, by przed oczyma kontrolerów pojawiały natychmiast wszystkie niezbędne informacje na temat sprawdzanych biletów i samych pasażerów.

  czytaj więcej
 • Wczoraj, 24 października (07:30)

  Młodzież, która kończy szkołę dla wybitnie zdolnych, mimo talentu i umiejętności, miewa problemy z prawidłowym rozwojem społecznym i pracą w grupie. Nie nauczy się tego w placówce, w której chodzi o to, by wybić się z tłumu innych równie wyjątkowych - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" filozof, dyrektor biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Maria Mach.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 23 października (17:40)

  Przedłużenie okresu obowiązywania czasu letniego, a nawet przesunięcie wskazówek zegarów o kolejną godzinę w przód, może przynieść korzystne skutki zdrowotne. Przekonują o tym na łamach czasopisma "International Journal of Behavioural Nutrition and Physical Activity" brytyjscy naukowcy. Badania, przeprowadzone przez nich w 9 krajach, pokazały, że późniejszy zachód słońca ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 23 października (14:39)

  Około 2030 roku przestaniemy umierać na raka - zapowiada znany francuski chirurg i genetyk Laurent Alexandre, szef francusko-belgijskiej firmy „DNAVision”, zajmującej się sekwencjonowaniem DNA. Twierdzi on, że choroby nowotworowe przestaną zabijać dzięki jednoczesnemu rozwojowi medycyny, informatyki i nanotechnologii.

  czytaj więcej