Reklama

Nauka

 • Nauka

  Wczoraj, 19 sierpnia (13:48)

  Udało się nawiązać łączność z polskim satelitą Heweliusz, który rano został wyniesiony na orbitę okołoziemską przez rakietę wystrzeloną w Chinach. Heweliusz dołączył do satelity o nazwie Lem, który krąży wokół Ziemi od listopada ubiegłego roku.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 19 sierpnia (06:45)

  Z chińskiego poligonu Taiyuan Launch Space Center wystartowała rakieta Long March 4B, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną polskiego satelitę o nazwie Heweliusz. Od listopada wokół Ziemi krąży "brat" Heweliusza - Lem.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Niedziela, 17 sierpnia (21:08)

  Rankiem 18 sierpnia dojdzie do bardzo rzadkiego spotkania na sferze niebieskiej, w którym wezmą udział Wenus, Jowisz i jasna gromada otwarta - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Wenus i Jowisza dojrzymy bez problemów gołym okiem, bo będą to najjaśniejsze planety na niebie.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 15 sierpnia (09:12)

  W najbliższych dniach z gniazd na Warmii i Mazurach odlecą ostatnie bociany. Te, które zostaną na zimę, jesienią trafią do specjalistycznych ośrodków, które pomogą tym ptakom przetrwać mrozy.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 14 sierpnia (12:51)

  Marsjańska sonda zauważyła ostatnio na powierzchni Czerwonej Planety ślad toczącego się głazu. Odpowiednie zdjęcie, wykonane przez kamerę HiRISE sondy Mars Reconnaissance Orbiter 3 lipca, opublikowała właśnie NASA. Nie wiadomo, co sprawiło, że głaz się poruszył, ale analiza zdjęcia wskazuje na to, że nieregularny kamień, zatrzymując się, ustawił się na sztorc.

  czytaj więcej
 • Raport: Epidemia wirusa Ebola

  Środa, 13 sierpnia (22:34)

  Szczepionka przeciw Eboli może wejść w fazę testów na ludziach w ciągu najbliższych tygodni - poinformował dr Charles Link, dyrektor firmy NewLink Genetics Corp, która będzie produkować szczepionkę na licencji kanadyjskiej. NewLink Genetics podpisała kontrakty z trzema firmami i będzie mogła wyprodukować dziesiątki tysięcy dawek szczepionki "w ciągu miesiąca lub dwóch" - powiedział Link. Na zgodę na testy oczekuje też koncern GlaxoSmithKline.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 13 sierpnia (20:01)

  Brytyjscy i australijscy naukowcy piszą nową wersję istotnego rozdziału historii starożytnego Egiptu. Wyniki ich badań wskazują na to, że procedury balsamowania zwłok wprowadzono nad Nilem 1500 lat wcześniej, niż do tej pory przypuszczano. Badacze z Uniwersytetów w Yorku i Oksfordzie oraz Macquarie University w Sydney opisują swoje odkrycie na internetowych stronach czasopisma "PLOS ONE".

  czytaj więcej
 • Raport: Epidemia wirusa Ebola

  Środa, 13 sierpnia (18:00)

  W czasie, gdy świat zaczyna zdawać sobie sprawę z zagrożenia epidemią wywołaną przez wirus Ebola amerykańscy naukowcy ogłaszają istotny sukces prowadzonych nad nim badań. Na łamach czasopisma "Cell Host & Microbe" opisują mechanizm, który ich zdaniem decyduje o tym, że wirus blokuje reakcję układu odpornościowego osoby zarażonej. Są nadzieje, że odkrycie tego mechanizmu pomoże w poszukiwaniach lekarstwa na wywoływaną przez wirus i bardzo groźną gorączkę krwotoczną.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 13 sierpnia (12:50)

  Ma tylko 10 mikrometrów wzrostu, czapkę naciągniętą na oczy, długą brodę, a na ramieniu trzyma tajemniczy pierścień, dokładnie taki, jak fragment struktury grafenu. Tak w skrócie można opisać krasnoludka, którego odnaleźli na ziarnku piasku podczas standardowych testów aparatury badawczej naukowcy z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 12 sierpnia (21:10)

  Ściana Płaczu, cel pielgrzymek i najświętsze miejsce Żydów, największa pozostałość zachodniego fragmentu murów wokół Świątyni Jerozolimskiej, zniszczonej przez Rzymian w 70 roku naszej ery, niszczeje w bardzo nietypowy sposób. Niektóre bloki wapienia wydają się tam niemal nienaruszone, inne uległy głębokiej erozji. Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie odkryli właśnie, że decyduje o tym rozmiar kryształów budujących konkretną skałę. Piszą o tym w artykule przyjętym do druku w czasopiśmie "Geology".

  czytaj więcej