Reklama

Nauka

 • Nauka

  1 godz. 32 minuty temu

  Pogorszenie nastroju i ospałość dotyka większość ludzi jesienią i zimą. To także okres, w którym część osób odczuwa wzmożony apetyt na słodycze. Okazuje się, że apetyt na "słodkie smaki" ma hormonalne uzasadnienie - wyjaśniają olsztyńscy naukowcy.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 31 października (20:00)

  Gromadzenie się białkowych złogów w mózgu nie jest przyczyną, ale objawem choroby Alzheimera. Badacze z Georgetown University Medical Center stawiają na głowie dotychczasową wiedzę na ten temat. W artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Molecular Neurodegeneration" piszą, że winne jest białko tau. To jego nieprawidłowe działanie uruchamia procesy, które prowadzą do odkładania się tak zwanych płytek amyloidowych i postępującej demencji.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 31 października (17:44)

  Czy można policzyć, jak długo trwa smutek? Belgijscy naukowcy z University of Leuven postanowili to zbadać i właśnie teraz, na łamach czasopisma "Motivation and Emotion" opublikowali wyniki. Okazuje się, że faktycznie smutek przeżywamy najdłużej, smucimy się przeciętnie 240 razy dłużej, niż przeżywamy inne emocje.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 31 października (14:58)

  Niebieska Planeta, piękna jak zwykle, tym razem w obiektywie chińskiej sondy kosmicznej Chang'e 5-T1. Sonda okrążyła Księżyc w ramach misji, której celem jest testowanie nowej metody powrotu pojazdu kosmicznego na Ziemię. Taka procedura ma być wykorzystana podczas kolejnej, bardziej zaawansowanej misji, planowanej w 2017 roku. Sonda wystartowała w podróż 23 października, dziś w nocy ma wylądować w rejonie Mongolii Wewnętrznej.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 31 października (14:36)

  Czytanie tradycyjnej książki jest bardziej przyjemne, niż jej wersji elektronicznej. O badaniach uczonych donoszą brytyjskie media.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 30 października (21:18)

  Brytyjczycy są częściej od innych nacji skłonni do popadania w przygnębienie i smutny nastrój, ponieważ mają krótszą formę genu regulującego poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Warwick.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 30 października (19:26)

  Oceany pojawiły się na Ziemi znacznie wcześniej, niż nam się do tej pory wydawało - przekonują naukowcy Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI). Wyniki ich badań, opisane na łamach czasopisma "Science" wskazują, że miano Niebieskiej Planety należało się Ziemi niemal od początku jej istnienia, a woda pojawiła się na niej mniej więcej w tym samym okresie, co skały.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 30 października (17:00)

  Mama miała rację, drapanie się nie ma sensu, sprawia tylko, że swędzi nas jeszcze bardziej. Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis odkryli na czym ten efekt polega. Na łamach czasopisma "Neuron" piszą, że wszystkiemu winny jest neuroprzekaźnik, serotonina, wydzielana w mózgu, gdy się drapiemy, ale równocześnie wzmacniająca odczucie swędzenia.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 30 października (16:45)

  Nowe badania szwedzkich naukowców mają wykazać, że tabletki antykoncepcyjne nie mają wpływu na zmiany nastroju, przybieranie na wadze oraz brak ochoty na seks - pisze o tym szwedzka gazeta "SVT". Obawa przed skutkami ubocznymi sprawia, że coraz więcej Szwedek rezygnuje z antykoncepcji i stawia na „bezpieczny okres” w cyklu miesiączkowym. W efekcie w tym skandynawskim kraju wzrasta liczba aborcji.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 30 października (11:57)

  Małe, ale cenne... miniaturowe modele ludzkich żołądków w laboratoriach Cincinnati Children’s Hospital Medical Center. Naukowcy wykorzystali pluripotencjalne komórki macierzyste do stworzenia trójwymiarowych, w pełni funkcjonalnych tkanek ludzkiego żołądka. Jak piszą w najnowszym numerze czasopisma "Nature", dzięki nim będzie można dokładniej badać niektóre choroby i skuteczniej szukać metod terapii.

  czytaj więcej