Reklama

Nauka

 • Nauka

  Wczoraj, 31 stycznia (09:15)

  ​Organizacja Lekarze bez Granic alarmuje, że szczepionki chroniące przed coraz większa liczbą zakażeń, są coraz droższe. Z tego powodu nie są one dostępne dla ludności wielu krajów, głównie tych najbiedniejszych.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 29 stycznia (08:39)

  Najpopularniejszy sposób przyrządzania ryb - smażenie panierowanych w mące czy tartej bułce musi odejść w zapomnienie. W ten sposób traci się wartościowe kwasy omega3. Najzdrowszy sposób przyrządzania to grillowanie, gotowanie albo pieczenie - uważają naukowcy.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 29 stycznia (06:39)

  W wieku 99 lat zmarł Charles Hard Townes, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, jeden z trzech wynalazców masera i lasera - poinformowali przedstawiciele uniwersytetu stanu Kalifornia w Berkeley.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 28 stycznia (05:45)

  Nie ma nic gorszego niż statyczne siedzenie – ostrzega fizjoterapeuta Tomasz Zdeb z przychodni Spondylus w Szczecinie. W Twoim Zdrowiu w Faktach RMF FM zajmujemy się dziś problemami z kręgosłupem. "Siedzenie to najgorsza z możliwych pozycji" – podkreśla Zdeb. Dlatego bardzo ważne jest, by co jakiś czas wstać, aby się rozruszać oraz dobrać odpowiednie krzesło. Dla naszego kręgosłupa niezwykle istotny jest także odpowiednio, indywidualnie dobrany materac oraz poduszka. I jeszcze jedna przestroga dla pań - wysokie obcasy - tylko od święta.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 27 stycznia (21:02)

  Masz 30, 40 lat i podwyższony poziom cholesterolu ? Nie lekceważ tego. Badania naukowców z Uniwersytetu Duke pokazują, że długotrwałe utrzymywanie się nawet umiarkowanie podwyższonego poziomu cholesterolu znacząco zwiększa ryzyko późniejszych chorób serca. I to nawet wtedy, gdy prowadzimy aktywny i zdrowy tryb życia. Pisze o tym w najnowszym numerze wydawane przez American Heart Association czasopismo "Circulation".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 27 stycznia (17:55)

  Jeśli Saturna nazywamy czasem "władcą pierścieni", co mamy powiedzieć o planecie J1407b, której pierścienie są nieporównanie większe. Najnowsze badania astronomów z obserwatorium w Lejdzie w Holandii i Uniwersytetu Rochester w USA wskazują, że wokół planety J1407b można wyróżnić ponad 30 pierścieni, z których największy ma średnicę 200 razy większą od największego z pierścieni wokół Saturna. Publikację na ten temat przyjęto do druku w czasopiśmie "Astrophysical Journal".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 27 stycznia (16:44)

  Polarne niedźwiedzie mają problem. I ten problem nie dotyczy tym razem ocieplenia klimatu. Opisane na łamach czasopisma ""Environmental Research" wyniki badań naukowców z Aarhus University pokazują, że obecne w coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzu substancje chemiczne osłabiają strukturę kości znajdującej się w niedźwiedzim penisie i w ten sposób zagrażają zdolnościom reprodukcyjnym tych drapieżników.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 27 stycznia (12:47)

  NASA opublikowała zdjęcia planetoidy 2004 BL86, która przelatywała wczoraj w pobliżu Ziemi. Obrazy wykonane z pomocą 70-metrowego radioteleskopu systemu Deep Space Network w Goldstone w Kalifornii pokazują, że wokół kosmicznej skały o promieniu około 325 metrów krąży osobisty "księżyc" o promieniu 70 metrów. Zdaniem astronomów, około 16 procent wszystkich planetoid o rozmiarach ponad 200 metrów tworzy takie podwójne, a nawet potrójne układy.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Poniedziałek, 26 stycznia (22:48)

  Naukowcy z Columbia University odkryli, gdzie w mózgu tworzy się pragnienie. Okazuje się, że u myszy sterują nim dwie wyspecjalizowane grupy komórek. Wyniki badań, opublikowane na stronie internetowej czasopisma "Nature" wskazują, że w niezwykle ważnej sprawie utrzymania równowagi elektrolitycznej organizm myszy, a prawdopodobnie i człowieka, jest bardzo precyzyjnie zaprogramowany.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Poniedziałek, 26 stycznia (19:59)

  Chirurdzy ze szpitala św. Tomasza w Londynie z sukcesem wykorzystali technologię pozwalającą na drukowanie w 3D, by wybrać właściwą metodę operacyjną. Ich pacjentka, dwuletnia dziewczynka, urodziła się z wrodzoną wadą serca.

  czytaj więcej