Reklama

Nauka

 • Nauka

  1 godz. 37 minut temu

  Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała umowę na dostawę superkomputera o nazwie "Prometheus". Maszyna ma mieć największą moc obliczeniową w Polsce. Zgodnie z planem ma zostać uruchomiona w styczniu przyszłego roku.

  czytaj więcej
 • Nauka

  1 godz. 58 minut temu

  Pierwsze stosunki seksualne były wynalazkiem ryb pancernych, żyjących około 385 milionów lat temu na terenie obecnej Szkocji - pisze w najnowszym numerze czasopismo "Nature". Takie wnioski formułuje na jego łamach wybitny paleontolog profesor John Long z Flinders University w Australii. W odkryciu pomógł mu przypadek, pojedyncza kość, którą znalazł w zbiorach Uniwersytetu Technicznego w Tallinie.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Dzisiaj, 20 października (08:57)

  Słynny morderca, zwany Kubą Rozpruwaczem, nie był żydowskim imigrantem z Polski, jak przed miesiącem ogłoszono. Naukowcy kwestionują wyniki badań genetycznych, które miały świadczyć o tym, że pięć kobiet w londyńskiej dzielnicy Whitechapel zamordował w 1888 roku urodzony w Kłodawie fryzjer, Aaron Koźmiński. Wszystko wskazuje na to, że badający ślady DNA Jari Louhelainen popełnił błąd. On sam jednak twierdzi, że do pomyłki nie doszło.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Dzisiaj, 20 października (06:51)

  Wszystkie trzy sondy NASA, pracujące na orbicie Marsa potwierdziły, że bliski przelot komety C/2013 A1 Siding Spring im nie zaszkodził. Wczoraj wieczorem jądro komety przemknęło około 139 tysięcy kilometrów od Czerwonej Planety, w odległości nieco większej, niż jedna trzecia przeciętnego dystansu Księżyca od Ziemi. Nieco później Mars przeciął obłok gazu i ogon komety.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 19 października (10:18)

  Temat seksualności pacjentów onkologicznych wciąż jest w Polsce tematem tabu. Chorzy nie wiedzą na przykład, czy i kiedy mogą podejmować współżycie, nie akceptują swojego ciała po terapii, a w rezultacie powstrzymują się od seksu nawet przez kilka lat - tłumaczą eksperci.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Sobota, 18 października (16:45)

  "Dzięki temu mikroskopowi widzimy nawet kolumny atomów, z jego pomocą możemy badać wszelkie materiały, od stosowanych w lotnictwie, po te wykorzystywane w medycynie" - mówi RMF FM, profesor Aleksandra Czyrska-Filemonowicz, kierownik Międzywydziałowej Pracowni Mikroskopii Elektronowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od trzech lat badacze tej uczelni wykorzystują mikroskop elektronowy TITAN G-2 60-300. Pytamy, do czego się przydaje.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 17 października (13:58)

  Wybór między dwiema pożytecznymi czynnościami może być trudny. Biologia więc najwyraźniej decyduje za nas. Wygląda na to, że mózg samca postawiony przed wyborem, czy szukać pożywienia, czy rozglądać się za szansą przedłużenia gatunku, nie ma wątpliwości i odkłada jedzenie na potem. Potwierdzają to wyniki badań prowadzonych na nicieniach, ale jak twierdzą autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma "Current Biology", podobny mechanizm może kierować także postępowaniem mężczyzn.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 17 października (12:21)

  Naukowcy z University of Cambridge odkryli metodę diagnozowania świadomości pacjentów, pozostających w stanie śpiączki. Badania, których wyniki publikuje w najnowszym numerze czasopismo "PLOS Computational Biology" sugerują, że u niektórych z nich, nawet, jeśli one same nie są w stanie w żaden sposób się ze światem zewnętrznym komunikować, aktywność mózgu przypomina tę obserwowaną u osób całkowicie zdrowych. To odkrycie może pomóc w ocenie szans na wybudzenie pacjentów.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 16 października (22:43)

  ​Wyścigowe bolidy, drony i superlekkie motocykle. Takie maszyny po zajęciach budują studenci z Wrocławia. W czwartek swoje prace żacy Politechniki Wrocławskiej pokazali mieszkańcom dolnośląskiej stolicy.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 15 października (20:55)

  Polscy astronomowie odkryli kolejną planetę pozasłoneczną, tym razem przypominającą "naszego" Urana. Odkrycie dokonane przez grupę pod kierunkiem doktora Radosława Poleskiego z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Ohio opisano w publikacji, która pojawiła się na stronie internetowej czasopisma "The Astrophysical Journal". Planeta krąży wokół gwiazdy, pozostającej w układzie podwójnym, widocznej w gwiazdozbiorze Strzelca, około 25 tysięcy lat świetlnych od nas.

  czytaj więcej