Reklama

Nauka

 • Nauka

  Piątek, 1 maja (13:58)

  Badania pokazują, że w fazie płodnej cyklu kobietom bardziej podobają się mężczyźni umięśnieni o silnie męskich twarzach, mężczyźni, którzy chcą imponować inteligencją, czy poczuciem humoru, powinni szukać swojej szansy kiedy indziej - przyznaje w rozmowie z RMF FM biolog ewolucyjny, dr Urszula Marcinkowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak podkreśla, mimo postępów cywilizacji, w naturze damsko-męskich relacji ewolucja wciąż ma najwięcej do powiedzenia.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 1 maja (09:20)

  Amerykańska sonda Messenger, która jako pierwszy obiekt wysłany z Ziemi krążyła przez 4 lata na orbicie wokół Merkurego, zakończyła swoją misję. Zgodnie z programem rozbiła się o powierzchnię tej planety.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Piątek, 1 maja (07:45)

  Bolą Cię mięśnie, masz problemy ze spaniem, szybko się denerwujesz, jesteś rozkojarzony? To może oznaczać, że jesteś zestresowany. Długotrwałe przemęczenie jest bardzo wyniszczające dla organizmu. W skrajnych przypadkach może też prowadzić do depresji i załamania nerwowego. Ważne jest więc poznanie, czego potrzebuje nasz organizm i przede wszystkim - odpoczynek.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 30 kwietnia (19:49)

  Na zakupy spożywcze nie powinniśmy chodzić głodni - to chyba oczywiste. Kupujemy wtedy więcej, niż nam potrzeba. Badacze z Uniwersytetu Cornella radzą jednak, by przed zakupami nie jeść byle czego, ot dla zabicia głodu. Wyniki ich badań wskazują, że najlepiej zjeść na przykład jabłko, bo wtedy w trakcie zakupów kupimy więcej zdrowych produktów - warzyw czy właśnie owoców. Naukowcy piszą o tym na łamach czasopisma "Psychology & Marketing".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 30 kwietnia (19:30)

  Europejskie Obserwatorium Południowe publikuje niezwykły, trójwymiarowy obraz jednego z najsłynniejszych obiektów astronomicznych, Filarów Stworzenia w Mgławicy Orzeł. Od czasu pierwszego ich zdjęcia, wykonanego przez kosmiczny teleskop Hubble'a w 1995 roku, niezwykłe kolumny pyłu poruszają wyobraźnię naukowców i miłośników astronomii. Dzięki najnowszym obserwacjom z pomocą instrumentu MUSE, zainstalowanego na teleskopie VLT, można je poznać dokładniej.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 30 kwietnia (15:33)

  Masz dziwne sny? Nie potrafisz zrozumieć, o co w nich chodzi? Nie przejmuj się. Tym bardziej, że Twój mózg nawet nie próbuje się w nich rozeznać. Do takich wniosków prowadzą wyniki badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Mediolanie. Na łamach czasopisma "Journal of Sleep Research" piszą oni, że dziwne marzenia senne przypominają nieco stany psychozy. I nie ma co doszukiwać się w nich sensu.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 29 kwietnia (18:44)

  Towarowy statek kosmiczny Progress 59, który po starcie z kosmodromu Bajkonur znalazł się na niewłaściwej orbicie i dodatkowo w niekontrolowany sposób się obraca, nie połączy się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Oficjalnie potwierdził to szef agencji Roskosmos, Igor Komarow. Załoga stacji poradzi sobie przez jakiś czas bez tego ładunku, ale przed kolejnymi lotami towarowych Progressów i załogowych Sojuzów Rosjanie muszą ustalić, co tym razem poszło nie tak.

  czytaj więcej
 • Raport Twoje zdrowie w Faktach RMF FM

  Środa, 29 kwietnia (15:45)

  Jeżeli cierpicie na bóle reumatyczne, nie powinniście unikać ruchu. Fizjoterapeuci przekonują, że wystarczą najprostsze ćwiczenia, aby poprawić swoją motorykę.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 29 kwietnia (15:34)

  Pierwszy na świecie allogeniczny złożony przeszczep narządów szyi przeprowadzono w Centrum Onkologii w Gliwicach. Lekarze przeszczepili 37-letniemu choremu krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi.

  czytaj więcej
 • Raport Twoje zdrowie w Faktach RMF FM

  Środa, 29 kwietnia (13:52)

  „Mamy leki, które były marzeniem 50 lat temu, możemy uchronić pacjentów od inwalidztwa” – mówi dr n. med. Mariusz Korkosz, kierownik Oddziału Reumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który jako nasz ekspert odpowiadał dziś na pytania słuchaczy w cyklu Twoje zdrowie w Faktach RMF FM. „Jesteśmy w stanie w tej chwili nowoczesnymi metodami immunologicznymi bardzo dokładnie monitorować to, co się dzieje z pacjentem, jego zapotrzebowanie na leczenie i bardzo indywidualnie dobierać terapię” - dodaje. „Byłem zaskoczony, że pacjenci...

  czytaj więcej