Reklama

Nauka

 • Nauka

  1 godz. 55 minut temu

  Będzie można w przyszłości skuteczniej zapobiegać coraz częstszym udarom mózgu wśród młodych ludzi! Zapowiadają to francuscy naukowcy, którzy odkryli wpływające na to geny.

  czytaj więcej
 • Fakty

  Dzisiaj, 27 listopada (13:25)

  Oszałamiający film nagrany z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przedstawia naszą planetę oczami astronautów. Powstał z materiałów nagranych przez wszystkie ekspedycje z lat 2011 - 2014.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 26 listopada (20:00)

  Osoby, pochowane na cmentarzu w Drawsku w sposób wskazujący, że uważano je za wampiry, pochodziły z tamtych terenów. Wbrew przypuszczeniom nie byli to przybysze z odległych krain. Przekonują o tym wyniki badań zębów, przeprowadzone pod kierunkiem Lesley Gregoricka z University of South Alabama. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "PLOS ONE".

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 26 listopada (13:42)

  Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) publikuje zdjęcie jasnej gromady gwiazd NGC 3532, pokazujące, jak różnorodne mogą być barwy gwiazd znajdujących się na różnym etapie rozwoju. Obraz z 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO z Obserwatorium La Silla w Chile pokazuje, że część gwiazd gromady nadal świeci intensywnie na niebiesko, z kolei wiele masywnych gwiazd stało się już czerwonymi olbrzymami i świeci w odcieniach koloru pomarańczowego.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 26 listopada (11:49)

  Szkoccy naukowcy z uniwersytetu w Glasgow skonstruowali przystawkę do smartfona, która pomoże w zwalczaniu ślepoty. Urządzenie umożliwia zbadanie siatkówki, zrobienie jej zdjęcia i wysłania na adres specjalisty.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 26 listopada (09:54)

  "Sama zastosowałam sześciotygodniowy plan doktora Hymana i efekty były znakomite, choć niektóre zalecenia było mi trudno wykonać" - mówi Joanna Figlewska, od 20 lat chorująca na cukrzycę typu drugiego, tłumaczka najnowszej książki doktora Marka Hymana. "Koniec z cukrzycą i otyłością. Książka kucharska" to bestseller na liście "New York Timesa". W książce znajdziemy 175 przepisów. Doktor Hyman stworzył sześciotygodniowy plan cofnięcia cukrzyco-otyłości. Z jego porad korzystał m.in. były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 26 listopada (06:10)

  „Nauczyciele powinni wiedzieć, jak z dzieckiem chorym na cukrzycę postępować. W przypadku cukrzycy typu pierwszego zagrożenie stanami niepożądanymi, powikłaniami jest bardzo duże. Te stany to hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru i najbardziej niebezpieczna hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom cukru. Hipoglikemia to stan, który pojawia się bardzo nagle i w konsekwencji może prowadzić nawet do utraty życia” – mówi Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Gliwicach. „W momencie, kiedy w szkole...

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 26 listopada (06:00)

  „Gdyby świat się odżywiał prawidłowo i regularnie ćwiczył, być może nie mielibyśmy takiego procentu zachorowalności na cukrzycę typu drugiego. Otyłość to jest główny czynnik przyczynowy rozwoju cukrzycy typu drugiego, ale również i inne czynniki środowiskowe, takie jak siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna i nieprawidłowe żywienie” - mówi prof. dr hab. n. med. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz, ordynator Klinicznego Oddziału Endokrynologicznego i Diabetologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie. „Problem jest w tym, że cukrzyca może...

  czytaj więcej
 • Raport: Wybory samorządowe 2014. Opinie i komentarze

  Wczoraj, 26 listopada (05:50)

  Sytuacja, w której wynik exit polls bardzo się różni od wyników wyborów, w każdym demokratycznym kraju budzi bardzo duże zaniepokojenie. Skala, z którą tym razem mamy do czynienia wymaga jakiegoś dobrego wyjaśnienia. To nie jest rzecz, nad którą łatwo przejść do porządku dziennego - mówią RMF FM autorzy książki "Każdy głos się liczy". Fizyk, prof. Karol Życzkowski i matematyk dr hab. Wojciech Słomczyński z Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczą, do jakiego stopnia można matematycznie sprawdzić wiarygodność wyników głosowania.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 25 listopada (19:51)

  Europejska Agencja Kosmiczna zawęziła obszar poszukiwań lądownika Philae. Próbnik, który niemal dwa tygodnie temu lądował na powierzchni jądra komety 67P/Churiumov-Gerasimenko, dwa razy odbił się od gruntu, by w końcu utknąć gdzieś pod klifem. Najnowsza analiza odczytów instrumentu CONSERT, wskazują obszar o wymiarach 350 na 30 metrów, gdzie lądownik się prawdopodobnie znajduje. Niestety cień nie pozwala wciąż nic tam dostrzec.

  czytaj więcej