Reklama

Nauka

 • Nauka

  28 minut temu

  Polki chcą karmić swoje dzieci naturalnie. Aż 98 proc. mam zaczyna karmić swoje dzieci piersią po porodzie - wynika z raportu Centrum Nauki o Laktacji. Tym samym Polska znajduje się w czołowej 10 krajów w Europie z wysokim odsetkiem rozpoczynania karmienie piersią. Liczba mam karmiących piersią drastycznie spada jednak już w pierwszym miesiącu. Po 6. tygodniu piersią karmi tylko 46 proc. - to o połowę mniej niż 17 lat temu.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Dzisiaj, 31 lipca (16:53)

  Na niespełna dwa tygodnie przed chwilą największego zbliżenia komety 67P/Churiumov–Gerasimenko do Słońca, naukowcy współpracujący z Europejską Agencją Kosmiczną opublikowali na łamach "Science" siedem prac, podsumowujących wyniki dotychczasowych badań jądra komety. Dane przesłane przez lądownik Philae wskazują między innymi na obecność złożonych cząsteczek, które mogłyby dać początek życiu, czy dobowe zmiany temperatury. Pozwalają też na analizę zarówno wnętrza, jak i samej powierzchni jądra.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 30 lipca (12:58)

  NASA opublikowała niezwykłe zdjęcie księżyca Saturna, Tetydy, na którego jasnej, lodowej powierzchni wyraźnie widać czerwone, łukowate smugi. Te niezwykłe kosmiczne graffiti mają po kilka kilometrów szerokości i aż setki kilometrów długości. Astronomowie nie są w stanie dokładnie wyjaśnić, skąd się wzięły. To najnowsze odkrycie sondy Cassini, która pracuje na orbicie Saturna od 11 lat, było możliwe dzięki zmianie ułożenia Tetydy względem Słońca.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wczoraj, 30 lipca (10:33)

  W ramach importu docelowego można sprowadzać dla polskich pacjentów leki na bazie marihuany. Powinny być one jednak stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza i jedynie w postaci aptecznej - poinformował resort zdrowia.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 29 lipca (17:24)

  NASA opublikowała kolejne zdjęcie Ziemi, wykonane z pokładu sondy DSCOVR (Deep Space Climate Observatory). Tym razem widać na nim "naszą" półkulę, z Afryką i Europą. Jeśli dobrze się przyjrzeć, pod cienką warstwą chmur dostrzeżemy i Polskę. Obraz, wykonany z odległości ponad półtora miliona kilometrów, pokazuje możliwości nowej kamery EPIC, która posłuży do badań klimatycznych.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 29 lipca (16:09)

  Astronomowie, korzystający z aparatury Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), po raz pierwszy znaleźli w materii wyrzuconej przez nową lit. Obserwacje Nova Centauri 2013 wykonane z pomocą teleskopów w Obserwatorium La Silla oraz w pobliżu Santiago w Chile, pomogą odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wiele młodych gwiazd wydaje się zawierać większe ilości tego pierwiastka, niż przewidywano. Wyniki opublikowane w "Astrophysical Journal Letters" to brakujący do tej pory element układanki, opisującej chemiczną ewolucję naszej galaktyki.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Środa, 29 lipca (12:39)

  Sensacyjne odkrycie archeologiczne we Francji! Jedne z najstarszych w Europie szczątków człowieka, a ściślej mówiąc: ząb sprzed ponad pół miliona lat, odnaleźli... nastolatkowie, którzy pomagali naukowcom w czasie wykopalisk we wschodnich Pirenejach.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 28 lipca (20:50)

  Amerykańska firma Zimperium zajmująca się bezpieczeństwem urządzeń mobilnych odkryła największą lukę w historii Androida. Aż 95 procent wszystkich telefonów z tym systemem może być podatnych na ataki hakerów.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 28 lipca (13:39)

  Zastanawialiście się kiedykolwiek, co stanie się, gdy do kropli wody w nieważkości włoży się musującą tabletkę? Nie? Nic nie szkodzi. NASA uprzedziła naszą ciekawość i opublikowała film z takiego eksperymentu, przeprowadzonego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez astronautę Terry'ego Virtsa. Obraz jest tym ciekawszy, że filmowany nową, dostarczoną na ISS w styczniu kamerą bardzo wysokiej rozdzielczości RED Epic Dragon.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 28 lipca (11:33)

  Już niedługo duża część środków stosowanych przeciwko komarom może okazać się nieskuteczna! – alarmują francuscy naukowcy. Odkryli oni różne mutacje genetyczne tych owadów, dzięki którym stają się one odporne na substancje owadobójcze.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Wtorek, 28 lipca (09:40)

  Objawy zespółu Retta - uwarunkowanego genetycznie zaburzenia rozwoju, które jest śmiertelne dla chłopców, a u dziewczynek powoduje niepełnosprawność ruchową i narastające upośledzenie umysłowe - można cofnąć. Przekonują o tym wyniki prowadzonych na myszach badań leku, opracowanego przez naukowców Cold Spring Harbor Laboratory. Jak pisze na swej stronie internetowej czasopismo "Journal of Clinical Investigation" eksperymentalny specyfik przedłuża życie samców i poprawia zdolności ruchowe samic dotkniętych tym syndromem myszy.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Poniedziałek, 27 lipca (15:59)

  Jeśli nie możesz już słuchać najbardziej oklepanego w dziejach kina określenia filmów Alfreda Hitchcocka, jako "trzęsienia ziemi, po którym napięcie tylko rośnie", nie jesteś sam. Ale to nie oznacza, że wiele filmów mistrza suspensu nie wygląda dokładnie w taki sposób. Naukowcy z Georgia Institute of Technology postanowili sprawdzić, w jaki sposób filmy Hitchcocka i inne wybitne dreszczowce na nas działają. I przekonali się, że w chwilach największego napięcia nasz mózg skupia się tylko na tym, co najważniejsze. Praca na ten temat ukaże się...

  czytaj więcej
 • Nauka

  Sobota, 25 lipca (06:30)

  Najbardziej znana od tygodnia fotografia Plutona nabrała kolorów. Są to co prawda fałszywe kolory, ale zdaniem NASA, która to zdjęcie opublikowała, przesadne nasycenie barw pozwala lepiej dostrzec różnice składu i struktury jego powierzchni. NASA zaprezentowała wczoraj także kilka nowych zdjęć, wykonanych przez sondę New Horizons podczas ubiegłotygodniowego przelotu obok Plutona. Odkrywają one zupełnie nowe tajniki zarówno powierzchni, jak i atmosfery tej planety karłowatej.

  czytaj więcej
 • Nauka

  Czwartek, 23 lipca (18:59)

  NASA ogłosiła największy jak dotąd sukces w poszukiwaniach "drugiej Ziemi". Sonda Kepler potwierdziła istnienie kolejnej planety o rozmiarach porównywalnych z Ziemią, krążącej w strefie zamieszkiwalnej wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Planeta Kepler-452b, najmniejsza ze znanych do tej pory planet spełniających te warunki, znajduje się około 1400 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Łabędzia. Pisze o niej w najnowszym numerze czasopismo "The Astronomical Journal".

  czytaj więcej