Chinka Zhang Hong dość niespodziewanie wygrała w Soczi olimpijską rywalizację w łyżwiarstwie szybkim na 1000 m. Pozostałe miejsca na podium zajęły Holenderki Ireen Wuest i Margot Boer. Natalia Czerwonka zajęła 23. pozycję, a Luiza Złotkowska była 29.

25-letnia Hong odniosła największy sukces w karierze. Dotychczas mogła pochwalić się tytułem wicemistrzyni świata w wieloboju sprinterskim wywalczonym w tym roku.

Triumfatorka igrzysk w Vancouver w tej konkurencji Kanadyjka Christine Nesbitt tym razem uplasowała się na dziewiątym miejscu.

Z udziału w zmaganiach na 1000 m zrezygnowała rekordzistka Polski na tym dystansie Katarzyna Bachleda-Curuś. W rozgrywanym kilka dni wcześniej wyścigu na 3000 m została ona zdyskwalifikowana.

Wuest i Boer zdobyły swoje drugie medale w Soczi. Pierwsza zwyciężyła na dystansie 3000 m, a druga stanęła na najniższym stopniu podium na 500 m.