Państwowa Komisja Wyborcza o poranku wznowiła liczenie głosów po tym, jak jej pracę przerwali demonstranci, którzy domagali się dymisji wszystkich członków komisji. W nocy przekazano z kolei oficjalne wyniki do sejmików w województwach: małopolskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Wcześniej przekazano informacje o wynikach wyborów do sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego i opolskiego.

W Małopolsce wybory do sejmiku województwa wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 17 mandatów, PO będzie mieć 14 mandatów, a PSL -osiem.

PiS zdobyło 36,71 proc. głosów, PO - 28,26 proc., a PSL - 20,04 proc.

Pozostałe komitety zdobyły: Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikkego - 4,77 proc. głosów, SLD - Lewica Razem - 4,74 proc. głosów; Ruch Narodowy - 1,55 proc. głosów, Twój Ruch - 0,94 proc. głosów, Demokracja Bezpośrednia - 0,92 proc., KWW Wspólnota Patriotyzm Solidarność - 0,84 proc. głosów, LPR - 0,76 proc., Nasz Region - 0,33 proc., Samoobrona 0,14 proc. głosów. Nie uczestniczyły one w podziale mandatów.

W małopolskim sejmiku jest 39 mandatów. PiS zdobył o jeden mandat więcej niż cztery lata temu, ale to nie wystarczy do samodzielnego rządzenia.

W woj. świętokrzyskim wybory do sejmiku wygrało Polskie Stronnictwo Ludowe  - będzie miało 17 z 30 mandatów. W gremium zasiądą także przedstawiciele PiS, PO i SLD.

Wynik uzyskany przez PSL oznacza, że partia w regionie będzie mogła rządzić samodzielnie. Drugi wynik osiągnęło PiS - osiem mandatów, trzeci PO - trzy mandaty, czwarty komitet SLD-Lewica Razem - dwa mandaty.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły: KWW Wspólnota, Patriotyzm, Solidarność, KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, KWW Ruch Narodowy, Samoobrona i Demokracja Bezpośrednia. Komisja nie podawała danych dotyczących m.in. procentowego poparcia, jakie uzyskały w głosowaniu poszczególne komitety.

W woj. warmińsko-mazurskim wybory wygrało PSL, zdobywając 14 mandatów. PO będzie miała 9 mandatów, PiS - 6, a SLD jeden mandat. Takie oficjalne wyniki ogłosiła w piątek nad ranem Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie.

Na PSL oddano 37,09 proc. ważnych głosów, na PO - 26,88 proc., na PiS - 18,84 proc., a na SLD - 8,49 proc. głosów. 

W porównaniu z wyborami samorządowymi w 2010 r. najwięcej zyskało PSL, które w 30-osobowym sejmiku będzie miało dwukrotnie więcej mandatów. Najbardziej straciła PO, którą będzie reprezentować teraz o pięciu radnych mniej. Żadne z ugrupowań nie zdobyło większości pozwalającej na samodzielne sprawowanie władzy w regionie.

W 33-osobowym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego PO zdobyła 14 mandatów - ogłosiła Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu.

Jak podała komisja, pozostałe mandaty zdobyły komitety: PSL - 10, PiS - 7 i SLD - 2.

Na PO głosowało 32,67 proc. wyborców, na PSL - 24,33 proc., na PiS - 21,15 proc., na SLD - 12,25 proc.

W woj. opolskim 9 mandatów zdobyła PO, 8 PSL, 7 Mniejszość Niemiecka, 5 PiS i jeden SLD - wynika z oficjalnych już informacji opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Dyrektor opolskiej delegatury KBW Rafał Tkacz potwierdził, że radnymi z PO mają być: marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła; ustępujący prezydent Opola Ryszard Zembaczyński; wicemarszałek woj. opolskiego Tomasz Kostuś; wiceprzewodnicząca sejmiku woj. opolskiego Elżbieta Kurek oraz radna miejska z Namysłowa Jolanta Wilczyńska, żona wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego. 

Błędy pokrzyżowały plany

Z kolei w wyborach do sejmiku województwa zachodniopomorskiego błędy w protokołach trzech terytorialnych komisji wyborczych z głosowania nie pozwoliły ustalić wyników wyborów.

Jak powiedział przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Szczecinie Piotr Brodniak, w protokołach znalazły się błędy "liczbowe", przez które komisja wojewódzka nie mogła ustalić wyników głosowania.

(abs)