Urugwaj pierwszym ćwierćfinalistą mistrzostw świata w RPA. Piłkarze z Ameryki Południowej pokonali Koreę Południową 2:1. Obie bramki dla zwycięzców zdobył Luis Suarez. Gola honorowego dla drużyny Korei strzelił Lee Chung-yong.

Reprezentacje Urugwaju i Korei Południowej rozpoczęły fazę pucharową piłkarskich mistrzostw świata w RPA. Pierwszą połowę meczu ostro zaczęła drużyna z Ameryki Południowej. Już w 8. minucie spotkania gola do bramki Koreańczyków strzelił Luis Suarez.

Na drugą połowę meczu piłkarze obu drużyn wychodzili w strugach deszczu. Nad stadionem w Port Elizabeth rozpętała się prawdziwa ulewa. Nie wpłynęło to jednak na poczynania Koreańczyków, którzy bardzo skoncentrowani rozpoczęli tę część gry. Wiedzieli, że przed nimi ciężkie zadanie odrobienia jednej bramki. Tymczasem Urugwaj skupił się na obronie i schowany za podwójną gardą przyjmował ataki rywali.

Ataki Koreańczyków były jednak nieporadne, na dodatek obrońcy popełniali błędy, co mogło zakończyć się utratą drugiej bramki. W 51. minucie w dobrej sytuacji Chu-young Park strzelił wysoko nad bramką. Kilka minut później techniczną sztuczką popisał się Suarez, ale niewiele z tego wynikło. Tymczasem chwilę później bardzo groźna główka Ji-sung Parka, ale świetnie spisał się Muslera.

Korea coraz wyraźniej przeważała, była w posiadaniu piłki przez niemal 60 procent czasu. W końcu ataki przyniosły efekt - w 68. minucie Chung-yong Lee strzela głową, a Muslera, który wyszedł do piłki, nie sięgnął jej i mamy remis 1:1. Po tej bramce obudzili się Urugwajczycy. Nie chcąc czekać na dogrywkę, zaczęli atakować. Najbardziej wyróżniał się Suarez, który co chwilę nękał koreańską obronę. I wreszcie udało się! W 80. minucie Suarez odzyskał piłkę z lewej strony, zszedł do środka i pięknym strzałem pokonał bramkarza Korei. 2:1!

Teraz to Koreańczycy ruszyli do szalonych ataków. Mieli niesamowitą okazję, w pole karne wpadł Lee Dong-Gook, strzelił mocno, a Muslera próbował bronić, ale piłka przeszła mu między nogami i toczyła się do bramki. W ostatniej chwili wybił ją Victorino. Wynik się już nie zmienił. W ćwierćfinale zagra Urugwaj. Jego rywalem będzie zwycięzca meczu USA - Ghana.

Bramki: 1:0 Luis Suarez (8), 1:1 Lee Chung-yong (68-głową), 2:1 Luis Suarez (80)

Żółte kartki:

- Korea Południowa: Kim Jung-woo, Cha Du-ri, Cho Yong-hyung.

Składy:

- Urugwaj: 1-Fernando Muslera - 2-Diego Lugano, 3-Diego Godin, 4-Jorge Fucile, 16-Maximiliano Pereira - 15-Diego Perez, 17-Egidio Arevalo, 11-Alvaro Pereira - 7-Edinson Cavani, 9-Luis Suarez, 10-Diego Forlan.

- Korea Płd.: 18-Jung Sung-ryong - 22-Cha Du-ri, 12-Lee Young-pyo, 4-Cho Yong-hyung, 14-Lee Jung-soo - 8-Kim Jung-woo, 16-Ki Sung-yong, 13-Kim Jae-sung, 7-Park Ji-sung - 17-Lee Chung-yong, 10-Park Chu-young.

Sędzia: Wolfgang Stark (Niemcy)

Widzów 30 579

Wszystkie informacje na temat piłkarskich mistrzostw świata w RPA znajdziecie w specjalnym raporcie "Mundial 2010" . Na miejscu jest nasz specjalny wysłannik Patryk Serwański. Jego relacje przeczytacie na blogu. Od 11 czerwca do 12 lipca na antenie RMF FM możecie też słuchać Mistrzowskich Faktów Sportowych.