Słoweńcy zremisowali z Amerykanami 2:2, choć do przerwy prowadzili 2:0. Kontaktową bramkę reprezentanci USA zdobyli zaraz po wznowieniu gry, a do remisu doprowadzili na niecałe 10 minut przed końcem meczu. Było to jedno z najciekawszych spotkań na mundialu.

W 13. minucie Słoweńcy objęli prowadzenie - z ponad 20 metrów Birsa uderzył lewą nogą. Precyzyjnie uderzona piłka wpadła do bramki, obok całkowicie zaskoczonego Howarda.

W ostatnim kwadransie pierwszej połowy Amerykanie ruszyli do zdecydowanego szturmu. W 37. minucie po rzucie wolnym świetnie interweniował Handanović. Cztery minuty później Brecko wybił piłkę spod nóg Donovana, gdy ten szykował się do wbicia jej do pustej bramki.

Wydawało się, że bramka dla Amerykanów to kwestia czasu. Jednak zupełnie niespodziewanie w 42. minucie Ljubijankic znalazł się sam z Howardem i precyzyjnym strzałem po ziemi zdobył drugą bramkę dla Słowenii.

Trzy minuty po wznowieniu gry Amerykanie zdobyli bramkę kontaktową. Donovan wpadł wpadł z prawej strony w pole karne. Z ostrego konta posłał pod poprzeczkę Handanovicia potężną bombę. Słoweniec był bez szans.

Wydawało się, że Amerykanie pójdą za ciosem i zdobędą wyrównującą bramkę. Jednak mijały kolejne minuty, a ta nie padała. Słoweńcy dobrze się bronili.

W 58. minucie Altidore wychodził na czystą pozycję, ale doskonałym wślizgiem na linii pola karnego powstrzymał go obrońca.

W 70. min po rzucie wolnym i zamieszaniu w polu karnym Altidore strzela, ale Handanović złapał.

Słoweniec dobrze poradził sobie też ze strzałem Bradleya w 80 min. Jednak dwie minuty później Amerykanin świetnie zachował się w polu karnym, kopnął piłkę końcem buta i pokonał Handanovicia. W 85. reprezentanci USA strzelili bramkę, ale arbiter jej nie uznał. Powtórki pokazały, że popełnił błąd.

Słowenia - USA 2:2 (2:0)

1:0 - Birsa (14. min.)

2:0 - Ljubijankic (42. min.)

2:1 - Donovan (48. min.)

2:2 - Bradley (82. min.)

Składy:

Słowenia: Samir Handanovic - Miso Brecko, Marko Suler, Bostjan Cesar, Bojan Jokic - Valter Birsa (87. Zlatko Dedic), Robert Koren, Aleksander Radoslavljevic, Andraz Kirm - Zlatan Ljubijankic (74. Nejc Pecnik, 90+4. Andrej Komac), Milivoje Novakovic

USA: Tim Howard - Steven Cherundolo, Jay DeMerit, Oguchi Onyewu (80. Herculez Gomez), Carlos Bocanegra - Landon Donovan, Michael Bradley, Jose Torres (46. Maurice Edu), Clint Dempsey - Jozy Altidore, Robbie Findley (46. Benny Feilhaber)

Żółte kartki: Cesar (36. min.), Findley (40. min.), Szuler (70. min.), Kirm (72. min.), Jokić (75. min.)

Sędzia: Koman Coulibaly (Mali)

Widzów 41 573

Wszystkie informacje na temat piłkarskich mistrzostw świata w RPA znajdziecie w specjalnym raporcie "Mundial 2010" . Na miejscu jest nasz specjalny wysłannik Patryk Serwański. Jego relacje przeczytacie na blogu. Od 11 czerwca do 12 lipca na antenie RMF FM możecie też słuchać Mistrzowskich Faktów Sportowych.