Korea Południowa pokonała Grecję 2:0 w meczu otwierającym zmagania w grupie B mundialu. Pierwszą bramkę dla drużyny z Azji zdobył w 7. minucie spotkania Lee Jung-soo. Drugiego gola zdobył w 52. minucie Park Ji-sung.

Piłkarze Grecji rozegrali swój czwarty w historii mecz w finałach mistrzostw świata (poprzednie trzy w 1994 roku) i po raz czwarty ponieśli porażkę, znów nie strzelając gola. W spotkaniu grupy B w Porth Elizabeth podopieczni Otto Rehhagela byli tłem dla szybszych, lepiej wyszkolonych technicznie zawodników Korei Południowej.

Pierwsza bramka dla Azjatów padła już w siódmej minucie, po błędzie defensywy Greków i strzale z bliska Lee Jung-soo. Od tego momentu tempo meczu wyraźnie spadło. W dalszym ciągu lepsze wrażenie sprawiali Koreańczycy, ale obie drużyny miały problemy ze stwarzaniem sytuacji podbramkowych. Kibice poderwali się z miejsc dopiero w 28. minucie, gdy po kolejnym błędzie greckiej defensywy Park Chu-young znalazł się sam przed Alexandrosem Tzorvasem. Górą był jednak golkiper Hellady Alexandros Tzorvas. Grecy do końca tej części gry nie mieli żadnego pomysłu na rozmontowanie defensywy Koreańczyków, który wcale nie musieli się specjalnie wysilać, żeby rozbijać ataki rywali.

Po przerwie niewiele się zmieniło. Z tą jedyną różnicą, że Koreańczycy jeszcze bardziej dominowali nad wolnymi, grającymi schematycznie rywalami. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 52. minucie ogromny błąd popełnił Loukas Vyntra, który stracił piłkę na rzecz Park Ji-sunga. Pomocnik Manchesteru United skorzystał z prezentu i lekkim, technicznym strzałem pokonał Tzorvasa. Oszołomieni takim obrotem sprawy Grecy ruszyli do ataku dopiero w końcówce meczu. Pierwszy celny strzał na bramkę oddali w... 70. minucie. Zamiast konstruować groźne akcje, częściej bezradnie machali rękami i spierali między sobą. Tak naprawdę tylko raz zmusili poważnie bramkarza Jung Sung-ryonga do interwencji (mocny strzał Theofanisa Gekasa w 81. minucie).

Po raz kolejny w finałach MŚ w RPA organizatorzy nie sprzedali wszystkim biletów. Na 46-tysięcznym stadionie w Porth Elizabeth aż 30 procent miejsc było pustych.

Korea Południowa: Jung Sung-ryong - Cha Du-ri, Lee Young-pyo, Cho Yong-hyung, Lee Jung-soo - Kim Jung-woo, Ki Sung-yong (75. Kim Nam-il), Park Ji-sung, Lee Chung-yong (90+1. Kim Jae-sung) - Park Chu-young (87. Lee Seung-ryul), Yeom Ki-hun.

Grecja: Alexandros Tzorvas - Loukas Vyntra, Giorgos Seitaridis, Vasilis Torosidis - Alexandros Tziolis, Avraam Papadopoulos, Giorgos Karagounis (46. Christos Patsatzoglou), Kostas Katsouranis - Giorgos Samaras (59. Dimitris Salpigidis), Angelos Charisteas (61. Pantelis Kapetanos), Theofanis Gekas.

Wszystkie informacje na temat piłkarskich mistrzostw świata w RPA znajdziecie w specjalnym raporcie "Mundial 2010" . Na miejscu jest nasz specjalny wysłannik Patryk Serwański. Jego relacje przeczytacie na blogu. Od 11 czerwca do 12 lipca na antenie RMF FM możecie też słuchać Mistrzowskich Faktów Sportowych.