Na stadionie w Johannesburgu Urugwaj wygrał z Ghaną w rzutach karnych 4:2. W regulaminowym czasie gry spotkania zakończyło się remisem 1-1. W dogrywce gole nie padły. Reprezentacja Urugwaju zagra w półfinale z Holandią.

Uderzenie Muntariego w 47. minucie było piekielnie mocne. Podkręcona piłka kompletnie zaskoczyła bramkarza Urugwaju Muslera. Musler powinien był złapać piłkę. Zgodnie z bramkarskim ABC, piłka po uderzeniu z tak dalekiej odległości, jeśli trafi do siatki, jest w każdym przypadku golem, który zawalił bramkarz.

W pierwszej połowie Urugwaj bardziej myślał o obronie niż ataku i to się srodze zemściło na podopiecznych Oscara Tabareza.

W drugiej połowie niemający nic do stracenia, poza oczywiście kolejnymi bramkami, piłkarze Urugwaju ruszyli do ataku. W 55. minucie Diego Forlan wyrównał na 1:1. Kapitan Urugwaju popisał się kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego i piłka wpadła do siatki obok zdezorientowanego bramkarza Ghany Kingsona. Mimo ataków z obu stron wynik nie uległ zmianie.

W ostatnich sekundach dogrywki po zagraniu ręką Suareza sędzia podyktował rzut karny dla Ghany. Piłkę na 11. metrze ustawił Gyan, ale strzelił fatalnie. Trafił w poprzeczkę i o wszystkim miały zadecydować rzuty karne. W nich pomylili się Adiyiah i Mensah z Ghany oraz Pereira z Urugwaju.

Urugwaj awansował do półfinału, w którym zagra z Holandią.

Urugwaj - Ghana 1:1 (1:1, 0:1), karne 4:2

Bramki: 0:1 Sulley Muntari (45+2), 1:1 Diego Forlan (55-wolny)

Żółte kartki

- Urugwaj: Jorge Fucile, Egidio Arevalo, Diego Perez

- Ghana: John Pantsil, Hans Sarpei

Czerwona kartka

- Urugwaj: Luis Suarez (120+1 - zagranie ręką)

Składy:

- Urugwaj: 1-Fernando Muslera - 16-Maximiliano Pereira, 2-Diego Lugano, 6-Mauricio Victorino, 4-Jorge Fucile - 15-Diego Perez, 17-Egidio Arevalo, 20-Alvaro Fernandez - 7-Edinson Cavani, 9-Luis Suarez, 10-Diego Forlan

- Ghana: 22-Richard Kingson - 4-John Pantsil, 5-John Mensah, 15-Isaac Vorsah, 2-Hans Sarpei - 6-Anthony Annan, 23-Kevin-Prince Boateng, 7-Samuel Inkoom, 11-Sulley Muntari - 21-Kwadwo Asamoah, 3-Asamoah Gyan.

Sędzia: Olegario Benquerenca (Portugalia)

Widzów: 84 017

Wszystkie informacje na temat piłkarskich mistrzostw świata w RPA znajdziecie w specjalnym raporcie "Mundial 2010" . Na miejscu jest nasz specjalny wysłannik Patryk Serwański. Jego relacje przeczytacie na blogu. Od 11 czerwca do 12 lipca na antenie RMF FM możecie też słuchać Mistrzowskich Faktów Sportowych.