Reprezentanci Chile przez większość meczu zaciekle atakowali bramkę Szwajcarów. Szczelną obronę rozbili dopiero po 74 minutach gry. Dzięki niej pokonali Helwetów 1:0 (0:0). Na otarcie łez Szwajcarzy ustanowili nowy rekord piłkarskich mistrzostw świata: nie stracili bramki przez 559 minut. Poprzedni pobili o 8 minut. Od 31. minuty gracze z Ameryki Południowej grali z przewagą jednego zawodnika - czerwoną kartkę dostał Behrami.

Przez pierwsze 45 minut Chilijczycy próbowali pokonać świetnie zorganizowaną obronę Szwajcarów. Kiedy udawało im się przedrzeć przez nią, na przeszkodzie stawał Benaglio. W 10. minucie w ciągu kilkunastu sekunda doskonale obronił dwa strzały z dystansu.

W 30. minucie Behrami w trakcie walki o piłkę użył łokcia. Sędzia bez wahania wyciągnął czerwoną kartkę. Sytuacja nie wpłynęła jednak znacząco na obraz gry. Chilijczycy wciąż nacierali, a Szwajcarzy umiejętnie się bronili.

W drugiej połowie, podobnie jak w pierwszej, mecz przebiegał pod dyktando Chile, momentami był ostry. Sędzia oprócz czerwonej kartki pokazał zawodnikom obu zespołów 9 żółtych kartek.

Decydującą akcję Chilijczycy przeprowadzili w 75. minucie. Paredes otrzymał doskonałe podanie z głębi pola, minął Benaglię i dośrodkował z prawej strony. Do piłki wyskoczył Gonzalez i strzelił głową. Piłka po koźle wpadła do szwajcarskiej bramki.

W 90. minucie doskonałą okazję na wyrównanie zmarnował Derdiyok, który stojąc na wprost chilijskiej bramki przestrzelił z paru metrów.

Chile - Szwajcaria 1:0 (0:0)

1:0 - Gonzalez (76. min.)

Składy:

Chile: Claudio Bravo - Mauricio Isla, Gary Medel, Waldo Ponce, Arturo Vidal (46. Mark Gonzalez) - Carlos Carmona, Gonzalo Jara, Matias Fernandez (65. Esteban Paredes) - Humberto Suazo (46. Jorge Valdivia), Jean Beausejour, Alexis Sanchez

Szwajcaria: Diego Benaglio - Stephan Lichtsteiner, Stephane Grichting, Steve von Bergen, Reto Ziegler - Valon Behrami, Goekhan Inler, Benjamin Huggel, Gelson Fernandes (77. Albert Bunjaku) - Alexander Frei (42. Tranquillo Barnetta), Blaise Nkufo (68. Eren Derdiyok)

Czerwone kartki: Behrami (32. min.)

Żółte kartki: Suazo (2. min.), N'kufo (18. min.), Carmona (23. min.), Ponce (25. min.), Barnetta (49. min.), Inler (60. min.), Fernandez (60. min.), Medel (61. min.), Valdivia (90.+3. min.)

Sędzia: Khalil Al-Ghamdi (Arabia Saudyjska)

Widzów: 34 872

Wszystkie informacje na temat piłkarskich mistrzostw świata w RPA znajdziecie w specjalnym raporcie "Mundial 2010" . Na miejscu jest nasz specjalny wysłannik Patryk Serwański. Jego relacje przeczytacie na blogu. Od 11 czerwca do 12 lipca na antenie RMF FM możecie też słuchać Mistrzowskich Faktów Sportowych.