1500 biegaczy, w upale, dotarło w sobotę do mety Życiowej Dziesiątki, czyli biegu o Puchar RMF FM. Całe podium zajęli dziś Kenijczycy. Najlepszy z Polaków - Szymon Kulka - był czwarty.

Życiowa Dziesiątka, czyli najszybszy bieg na 10 km rozgrywany w Polsce, a organizowany podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy, od lat cieszy się wielką popularnością. W tym roku zwyciężył Musyimi Dominic Mailu, który uzyskał czas 28:19. Ten sam zawodnik z Afryki w piątek zwyciężył bieg na 15 km. Drugie miejsce zajął Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo z czterema sekundami straty do zwycięzcy. Trzeci był Mwangi Joel Maina z wynikiem 29:08.

Najlepszy z Polaków był Szymon Kulka, który zajął czwarte miejsce z wynikiem 29:20.

Upał dziś dał się we znaki. W tych warunkach poradzili sobie lepiej zawodnicy z Afryki. Od początku starałem się "sklejać" rywali, jednak warunki były trudne. Ale jestem zadowolony ze swojego wyniku, bo znajduje się już w okresie roztrenowania. To był udany dla mnie sezon. Wygrałem w Polsce prawie wszystko - mistrzostwo kraju na 5, 10 km i w półmaratonie. Na maraton przyjdzie jeszcze czas. Jestem jeszcze młodym zawodnikiem - powiedział na mecie Szymon Kulka.

Na piątym miejscu finiszował olimpijczyk z Rio Artur Kozłowski, który uzyskał czas 30:45.

Wśród pań najlepsza okazała się Mołdawianka Lilia Fiskowicz z czasem 32:14. Druga była Białorusinka Svietlana Kudelich 33:29. Trzecia finiszowała Kenijka Muringi Margaret Wamahiga z rezultatem 33:38.

Na czwartym miejscu zmagania ukończyła uczestniczka igrzysk w Rio de Janeiro - Matylda Kowal z czasem 34:26.

Trasa biegu prowadziła tradycyjnie z Krynicy Zdroju do Muszyny. Po blisko 800 metrach startu honorowego zaczęło się na prawdziwe ściganie. Bieg prowadził przez Powroźnik, a meta tak jak w zeszłym roku znajdowała się na terenie Sportu Rekreacji i Sportu Zapopradzie.

Dla każdego startującego w Życiowej Dziesiątce przygotowaliśmy butelki wody. Oczywiście były także nagrody: rowery dla zdobywców I miejsc wśród kobiet i mężczyzn. Dodatkowo osoby, które stanęły na podium, otrzymały od nas radiowe gadżety.