Zespół Soundgarden, jedna z ikon muzyki rockowej rodem z Seattle, zagra 27 czerwca 2014 r. na stadionie MOSiR w Oświęcimiu. Występ na Life Festival Oświęcim 2014 będzie pierwszym koncertem tej legendarnej grupy w Polsce. Piąta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25-28 czerwca.

Grupa Soundgarden, dowodzona przez charyzmatycznego wokalistę Chrisa Cornella, powstała w 1984 roku w Seattle. Jako ikona muzyki grunge, jest wymieniana jednym tchem z takimi tuzami gatunku, jak Pearl Jam czy Nirvana. Co ciekawe, w niemal 30-letniej historii, Soundgarden nigdy jeszcze nie zagrał w naszym kraju i jest jedną z ostatnich wielkich grup rockowych, które czekają na debiut przed polskimi fanami.

Historia Soundgarden nie była usłana różami. Komercyjny sukces przyszedł dopiero po 10 latach działalności, dzięki płycie "Superunknown", na której znalazł się m.in. mega-hit "Black Hole Sun". W 1997 roku, u szczytu popularności, zespół przestał istnieć, gdyż - jak stwierdził perkusista Matt Cameron - "został pożarty przez showbiznes". Wokalista Chris Cornell z powodzeniem kontynuował karierę solową (nagrał m.in. piosenkę do filmu o Bondzie, "You Know My Name"), wraz z muzykami Rage Against The Machine utworzył też supergrupę Audioslave.

W 2010 roku Soundgarden wznowił działalność w oryginalnym składzie: Chris Cornell, Kim Thayil, Ben Shepherd i Matt Cameron.  W 2012 roku wydał nowy album "King Animal" - pierwszy od 16 lat.

27 czerwca 2014 Soundgarden wystąpi po raz pierwszy w Polsce - na Life Festival Oświęcim 2014.

Bilety na koncert LFO2014 z udziałem m.in. grupy Soundgarden trafią do sprzedaży w środę, 20 listopada.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie festiwalu i Facebooku.

Te gwiazdy już zagrały

Soungarden to już kolejna wielka gwiazda, która wystąpiła na Life Festival Oświęcim. Podczas dotychczasowych edycji koncerty zagrali m.in.: Sting (2013), Peter Gabriel (2012), James Blunt (2011), Matisyahu (2011) i Ray Wilson (2010, 2013). Na scenie pojawiła się również czołówka polskiej sceny muzycznej, m.in. Perfect, Brodka, Voo Voo, Varius Manx, T.Love, Blue Cafe, Dżem, Kroke oraz Anna Maria Jopek. Kulturową i stylistyczną wielobarwność wprowadzili tacy artyści, jak np. Kozak System z Ukrainy, Jamaram z Niemiec, Hatikva 6 z Izraela, francuska Kana, belgijska Antwerp Gipsy-Ska Orkestra czy Jamajczycy z Twinkle Brothers.

Mocnym punktem programu LFO jest koncert muzyki klasycznej z udziałem znakomitych gości - byli wśród nich m.in. genialny romski skrzypek Dalibor Karvay, soliści Opery Wiedeńskiej Beate Ritter i Alexander Zbigniew Pinderak, słynny kompozytor, dyrygent i instrumentalista Krzesimir Dębski oraz młody, rewelacyjny Pianohooligan. W ramach festiwalu dwukrotnie wystąpiła Krystyna Janda (z monodramami "Biała bluzka" oraz "Shirley Valentine"), a w "Zamachu na MoCarta" udział wzięli m.in. Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat. Specjalne murale, trwale zdobiące miejski pejzaż Oświęcimia, zaprojektowali wybitni graficy: Edward Dwurnik, Andrzej Pągowski i Rafał Olbiński.

Nie tylko muzyka

Od 2013 roku program LFO wzbogacił się o dwa ważne wydarzenia: bieg uliczny "Tolerancja na sportowo", z udziałem gwiazd polskiego sportu (Robert Korzeniowski) oraz Street Life - hip-hopowe święto zwieńczone koncertem czołowych polskich raperów (O.S.T.R.).

Część edukacyjna LFO obejmuje m.in. pokazy filmów, dyskusje, warsztaty, wystawy zdjęć i inne inicjatywy nawiązujące do idei festiwalu. Aktywny udział w ich przygotowaniu bierze organizacja Amnesty International, na stałe wspierająca Life Festival Oświęcim.

Idea Life Festival Oświęcim zrodziła się w głowie Darka Maciborka, dyrektora artystycznego festiwalu. Urodzony i mieszkający do dziś w Oświęcimiu dziennikarz muzyczny radia RMF FM postanowił "odczarować" 40-tysięczne miasto, funkcjonujące w świadomości wielu ludzi jedynie w powiązaniu z muzeum Auschwitz-Birkenau. Istotnym elementem Life Festival Oświęcim jest jego pokojowe przesłanie, odróżniające go od innych muzycznych festiwali w Polsce. Budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi oraz walka z rasizmem i antysemityzmem - takie cele przyświecają organizatorom LFO. To przesłanie ma potężną moc, bo wypływa z miasta kojarzonego powszechnie z największym nazistowskim obozem zagłady.