Andrzej Żuławski - jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych - nie żyje. Miał 76 lat. Przegrał walkę z rakiem. Już wczoraj syn reżysera Xawery Żuławski pisał na portalu społecznościowym, że "stan zaawansowania choroby nie pozostawia złudzeń".

Andrzej Żuławski - jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych - nie żyje. Miał 76 lat. Przegrał walkę z rakiem. Już wczoraj syn reżysera Xawery Żuławski pisał na portalu społecznościowym, że "stan zaawansowania choroby nie pozostawia złudzeń".
Andrzej Żuławski zmarł w wieku 75 lat / Jacek Bednarczyk /PAP

Andrzej Żuławski - uważany za reżysera kontrowersyjnego, lubiącego szokować widza - sam o sobie mówił w wywiadach: "Jestem osobnikiem krnąbrnym". To był bardzo oryginalny artysta. Jego film "Diabeł" w latach 70. został zatrzymany przez cenzurę PRL-u. Twórca "Opętania", "Kobiety publicznej", "Szamanki", a ostatnio filmu "Kosmos" według Witolda Gombrowicza.

Katarzyna Sobiechowska-Szuchta z redakcji kulturalnej RMF FM zapytała go kiedyś, czym jest dla niego kino. Żebym był poruszony, żebym nie wiedział w imię czego to jest robione i żebym śledził z zapartym tchem jak dziecko, które wciąż tkwi we mnie, żeby było do końca seansu - powiedział.

PRZECZYTAJ ARCHIWALNY WYWIAD Z ANDRZEJEM ŻUŁAWSKIM>>>

Syn Andrzeja Żuławskiego, Xawery Żuławski (także reżyser i scenarzysta) napisał we wtorek w nocy na Facebooku, że jego ojciec "znajduje się w ostatniej fazie choroby nowotworowej, jest w szpitalu na intensywnej terapii, stan zaawansowania choroby nie pozostawia złudzeń".

"Jest mi bardzo ciężko pisać te słowa, ale to ważne szczególnie teraz, kiedy jego ostatni film zaczyna +żyć+ własnym życiem ... Pomyślcie o nim. Kosmos" - napisał Xawery Żuławski.

Andrzej Żuławski urodził się 22 listopada 1940 r. we Lwowie. Pierwszym głośnym filmem Żuławskiego była "Trzecia część nocy" z 1971 r., gdzie role zagrali Małgorzata Braunek i Leszek Teleszyński, a autorem zdjęć był Witold Sobociński. W 1972 r. Żuławski zrealizował film grozy "Diabeł", który cenzura zatrzymała na 16 lat (premiera odbyła się dopiero w 1988 r.)., a następny film "Najważniejsze to kochać" (1975) nakręcił poza Polską.

W "Opętaniu" z 1981 r. - dramacie psychologicznym z cechami horroru, uważanym przez wielu krytyków za najlepszy film Żuławskiego - główne role zagrali Isabelle Adjani i Sam Neill. Adjani otrzymała za tę kreację Nagrodę Jury w Cannes dla najlepszej aktorki.

Żuławski ma też w dorobku m.in. filmy: "Borys Godunow" (1989, Francja/Jugosławia/Hiszpania), "Moje noce są piękniejsze niż twoje dni" (1989, Francja), "Błękitna nuta" (1990, Francja), "Szamanka" (1996, Polska/Francja, z Iwoną Petry w roli kobiety, która zabija swojego kochanka) oraz "Wierność" (2000, Francja).

W sierpniu 2015 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film "Kosmos" na 68. Festiwalu Filmowym w Locarno. Film Żuławskiego jest koprodukcją francusko-portugalską. Ekranizacja powieści Witolda Gombrowicza to pierwszym filmem polskiego reżysera po blisko 15 latach. 


(j.)