Opóźnienia pociągów po gwałtownych burzach na południu Polski. Powodem są powalone drzewa i połamane konary, które pozrywały sieć trakcyjną.

Mapa utrudnień dotyczy niemal całej zachodniej i południowej Polski, ale najgorzej jest na Śląsku, w Małopolsce oraz w Wielkopolsce. Powalone drzewa i brak prądu sparaliżowały ruch na torach już około godziny 1 w nocy. 

GWAŁTOWNE BURZE NAD POLSKĄ. SPRAWDŹ, GDZIE BYŁO NAJGORZEJ

Opóźnienia niektórych pociągów mogą sięgać aż sześciu, siedmiu godzin. Tak jest np. ze składami jadącymi na południe Polski ze Szczecina, Świnoujścia czy Kołobrzegu. Rano w okolicach Batowic w Małopolsce utknął pociąg Pendolino jadący z Warszawy do Krakowa. Na szczęście ruszył już w trasę.

W całej Polsce służby kolejowe próbują usuwać awarie i zatory, ale pracownicy PKP nie ukrywają, to może potrwać, bo sytuacja jest bardzo trudna do opanowania. Przed godziną ósmą rano kilkanaście składów było już odwołanych, więc podróżni, którzy wybierają się w podróż powinni sprawdzić, czy aby na pewno ich pociąg odjedzie.

Służby na torach

Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. od wczoraj pracują przy usuwaniu skutków nawałnic. Silne burze spowodowały opóźnienia 250 pociągów, a 54 składy zostały odwołane. Przewoźnicy: PKP Intercity, Przewozy Regionalne i Koleje Śląskie wzajemnie honorują bilety w regionie - czytamy w komunikacie. Kilkaset osób i 50 zespołów szybkiego usuwania awarii oraz kilkanaście pociągów sieciowych pracuje w tej chwili na Śląsku. Trwają prace nad przywróceniem ruchu w rejonie Katowic i Krakowa.

Informacji na bieżąco udziela infolinia PKP Intercity - 19 757. Jest ona dostępna także na stronie internetowej zarządcy infrastruktury - przypominają PKP.

121 pasażerów pociągu IC Chopin relacji Warszawa Wiedeń musiało przesiąść się do autobusów. Skład został unieruchomiony w pobliżu miejscowości Kobior ( na szlaku Pszczyna - Kobior). Trasa Pszczyna - Kobior jest nieprzejezdna z powodu powalonych drzew.

Co najmniej dwa pociągi międzynarodowe jadące w stronę Pragi i z Pragi pojadą zmienioną trasą przez Chałupki. Służby techniczne starają się też udrożnić odcinek z Czechowic Dziedzic do Katowic oraz z Zebrzydowic do Katowic. Regionalni przewoźnicy wprowadzają na tych trasach komunikację zastępczą. Przywrócono ruch na linii Kraków - Batowice w kierunku Warszawy. Przejezdna jest też trasa Zakopane - Sucha Beskidzka.. Natomiast na trasie Sucha Beskidzka - Kraków służby oczyszczają tory z powalonych drzew.

(ug)