Coraz częściej oszuści próbują naciągnąć turystów, wybierających się na wypoczynek w górskich kurortach. W ostatnim czasie policja zablokowała dwie strony, oferujące fikcyjne miejsca noclegowe w Zakopanem i Karpaczu.

Jedną z takich witryn jest strona "apartamentymagicznezakopane.com", przez którą oszust oferował wirtualne kwatery pod Tatrami. Sprawę ujawnił w ubiegłym tygodniu reporter RMF FM Maciej Pałahicki.

Zablokowanie strony zajęło śledczym kilka dni, ponieważ oszust założył ją na jednym z serwerów w Stanach Zjednoczonych. Dlatego też w jej zablokowanie musieli zaangażować się funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości z komendy wojewódzkiej w Krakowie, a także Komendy Głównej Policji.

W tej chwili policjanci ustalają, do kogo należy numer telefonu podany na stronie internetowej i konta, na które osoby poszkodowane dokonywały przelewów. Do tej pory zgłosiły się dwie oszukane osoby, ale może ich być więcej.

Na policję zgłaszają się również poszkodowani przez oszustów, którzy oferowali fikcyjne kwatery w Karpaczu. Strona "domkiwkarpaczu.com" została już zablokowana.

Trafiły do nas dwie osoby oszukane na tym portalu - przyznaje Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji. Podobne zgłoszenia pojawiają się jednak w całej Polsce. Oszukani turyści szukają pomocy w miejscach, w których mieszkają. Poszkodowanych może być nawet kilkadziesiąt osób - dodaje Bagrowska.

Każda osoba, która rezerwowała nocleg w nieistniejących domkach, mogła stracić od ośmiuset do tysiąca złotych. Policja w Jeleniej Górze i Karpaczu wciąż czeka na zgłoszenia od turystów.

(abs)