Reklama

 • MON awansował Witolda Pileckiego

  Czwartek, 5 września 2013 (15:50)
  Aktualizacja: Czwartek, 5 września 2013 (21:52)

  Od dziś pułkownik Witold Pilecki. Jak dowiedział się reporter RMF FM Grzegorz Kwolek minister obrony narodowej wieczorem podpisał awans dla zamordowanego przez komunistyczne władze bohatera podziemia. Wnioski o awans na stopień generalski dla rotmistrza Pileckiego złożyły - młodzieżówka PiS i środowiska kombatanckie. Taką decyzję może podjąć tylko prezydent Bronisław Komorowski.

  Zdjęcie

  Krakowski Marsz Rotmistrza przeszedł przez miasto 25 maja, w 65. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.
  /Jacek Bednarczyk /PAP

  Stowarzyszenia chciały stopnia generalskiego dla rotmistrza. Minister obrony, bez zgody prezydenta, może nadać stopień co najwyżej pułkownika. I tak się stało.

  Przedstawiciele młodzieżówki PiS ponowili ponadto apel o postawienie na stołecznym pl. Wileńskim pomnika rotmistrza Pileckiego w miejscu, w którym dotychczas stał pomnik Braterstwa Broni (zwany pomnikiem "Czterech Śpiących").

  Projekt uchwały w tej sprawie zgłosili radni PiS, ale nie został on wprowadzony do porządku obrad Rady Warszawy.

  Pomniki rotmistrza stoją już w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach.

  Witold Pilecki (1901-1948) ps. Witold i Druh, był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, a także więźniem Auschwitz-Birkenau i organizatorem konspiracji w obozie. Oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, został skazany przez władze PRL na karę śmierci i zamordowany 25 maja 1948 roku w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

  (j.)

  Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

  RMF FM/PAP

Skomentuj artykuł: MON awansował Witolda Pileckiego

Wasze komentarze (17)

Dodaj komentarz
kot

~kot -

Idiotyczne przypodobywanie się i poprawianie historii. Szastają tymi awansami i medalami na lewo i na prawo. Czynią to ci co nigdy nie byli w wojsku i znali tylko stopień szeregowego i generała. Gdzie służył Siemoniak albo Komorowski?

Daniel

~Daniel -

Dzięki takim postaciom jak Witold Pilecki jestem dumny z bycia Polakiem!

babcia ewa

~babcia ewa -

A po co Warszawiakom pomnik "czterech śpiących"? Ogłosić referendum i tyle...

Adi77

Adi77 -

Szkoda tylko, że walka i poświęcenie tych ludzi poszły na marne. Polski i tak nie ma. Polska stała się kolonią żydowską. Zaczęli od UB i mordowania żołnierzy polskiego podziemia a doszli do pełnej władzy. 80-90% polityków, pracowników mediów i sądownictwa w Polsce to Żydzi. To oni żądzą Polską, nie Polacy. Dlatego Donek tak leciał na wyścigi podpisywać ACTA że mało nóg nie połamał. Żeby chronić amerykańsko- żydowską własność "intelektualną". To dlatego wszyscy Polacy będą płacić nowy abonament. Żeby żydowskie lobby w TV miało stałą porządną pensję i gwiazdorskie kontrakty. A jak będziecie chcieli coś powiedzieć nie po ich myśli to właśnie powołali grupę 200 prokuratorów do ścigania tzw. "nienawiści rasowej". Będziecie chcieli Polski dla Polaków to pójdziecie siedzieć za szerzenie nienawiści rasowej. Teraz Polska! A ja stąd daję dyla.

ho ho

~ho ho -

posmiertne "awanse" osmieszaja i sa niepowazne. Mozeby "awansowac" Kosciuszke na marszalka a Kazimierza Wielkiego na cesarza? Bohater nie potrzebuje tego.

Wilk

~Wilk -

Wieczna Chwała Żołnierzom Wyklętym!!! Oby następni bohaterowie tacy jak Łupaszka doznali pośmiertnych zaszczytów za swą wierna służbę do końca dla naszej Ojczyzny!!! a dla tych co ich mordowali i ich następców którzy ich szkalują w dzisiejszych czasach wieczna hańba!!!

Melmac

Melmac -

Świetna wiadomość. Wybitna postać w dziejach Polski. Wzór do naśladowania.

podlas

~podlas -

Rotmistrz Pilecki był bohaterem, ale Łupaszka nie.

Labe

~Labe -

Cześć i chwała BOHATEROM