Ksiądz Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. List apostolski z decyzją papieża Benedykta XVI odczytał podczas uroczystej mszy na placu Piłsudskiego w Warszawie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Angelo Amato. W uroczystościach bierze udział ponad 140 tysięcy osób. Procesja z relikwiami ks. Jerzego wyruszyła do Wilanowa, gdzie zostaną one złożone w Świątyni Opatrzności Bożej.

Spełniając życzenie naszego brata Kazimierza Nycza, arcybiskupa warszawskiego, jak również wielu innych braci w biskupstwie oraz licznych wiernych, za radą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodnemu słudze bożemu Jerzemu Popiełuszce, prezbiterowi i męczennikowi, wytrwałemu i niestrudzonemu świadkowi Chrystusa, który zwyciężył zło dobrem aż do przelania krwi, przysługiwał tytuł błogosławionego - napisał papież Benedykt XVI w liście apostolskim, który w języku włoskim odczytał abp Amato.

List został także odczytany w języku polskim przez abp. Nycza. Zgodnie z postanowieniem papieża, święto błogosławionego ks. Popiełuszki będzie obchodzone corocznie 19 października, czyli w dniu jego śmierci.

"Domagał się wolności sumienia"

Ks. Jerzy przy pomocy jedynie duchowych środków, takich jak prawda, sprawiedliwość, domagał się wolności sumienia obywatela i kapłana - podkreślił delegat Benedykta XVI abp Angelo Amato w homilii.

Jak przypomniał wysłannik papieża Benedykta XVI, ks. Jerzy nie uległ pokusie, by żyć w komunistycznym "obozie śmierci". Przy pomocy jedynie duchowych środków, takich jak prawda, sprawiedliwość oraz miłość, domagał się wolności sumienia obywatela i kapłana. Lecz zgubna ideologia nie znosiła światła prawdy i sprawiedliwości. Dlatego ten bezbronny kapłan był śledzony, prześladowany, aresztowany, torturowany a ostatecznie brutalnie związany i, choć jeszcze żył, został wrzucony do wody. Jego oprawcy, którzy nie mieli najmniejszego szacunku dla życia, z pogardą odnosili się nawet do śmierci. Porzucili go, jak niektórzy porzucają martwe zwierzę. Jego ciało zostało odnalezione dopiero po dziesięciu dniach - podkreślił abp Amato.

Watykański hierarcha podkreślił też, że w tamtych latach, jak zdarzało się niekiedy w historii, na dużym obszarze Europy, światło rozumu zostało przyćmione ciemnością, a dobro zastąpione złem.

Papież: Popiełuszko to znak zwycięstwa dobra nad złem

Jego ofiarna posługa i męczeństwo są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem - powiedział o ks. Jerzym Popiełuszce Benedykt XVI na zakończenie mszy w Nikozji na Cyprze. Papież powiedział po polsku: Serdeczne pozdrowienie kieruję do Kościoła w Polsce, który dziś raduje się wyniesieniem na ołtarze księdza Jerzego Popiełuszki. Niech jego przykład i wstawiennictwo budzi gorliwość kapłanów i rozpala miłość wiernych- dodał Benedykt XVI.

Mszę koncelebrowało około 100 biskupów i 1600 kapłanów z kraju i zagranicy. Przewodniczył jej abp Angelo Amato. Obecna była matka ks. Jerzego Marianna Popiełuszko, która przed rozpoczęciem mszy św. poprowadziła modlitwę różańcową.