2 maja o poranku z Helu wyrusza nasza biało-czerwona sztafeta. Przemierzymy z polską flagą całą Polskę, aż do Zakopanego. Razem z nami pobiegną także żołnierze polskiego kontyngentu w Kuwejcie. "Kuwejt na tej mapie będzie miał swoje wyjątkowe miejsce" - mówi RMF FM nieetatowy rzecznik prasowy PKW OIR Kuwejt kapitan Grzegorz Jasianek.

Wyrusz z naszą biało-czerwoną sztafetą! /Jakub Kaczmarczyk /PAP

Michał Zieliński, RMF FM: Jak się dowiedzieliście o naszej akcji na Dzień Flagi?

Kapitan Grzegorz Jasianek: O akcji organizowanej przez radio RMF FM dowiedzieliśmy się z internetu. Jak to bywa - żołnierze często chadzają sobie gdzieś po stronach, zapoznają się z informacjami o tym co w kraju, i tak poprzez jednego z kolegów ta informacja trafiła do nas, a że mamy sporą grupę biegaczy, to żywo żeśmy zainteresowali się tym tematem, żeby wspólnie tutaj na miejscu również uczcić Dzień Flagi.

Dzień Flagi z RMF FM: Hel, Sopot, Warszawa, Kraków, Zakopane. Dołącz do nas na trasie sztafety!

2 maja o poranku z Helu wyrusza nasza biało-czerwona sztafeta. Przemierzymy z polską flagą całą Polskę. Ostatnim przystankiem będzie Zakopane. Zobaczcie, jak dokładnie będzie przebiegać trasa i dołączcie do nas! czytaj więcej

Sporą grupę biegaczy, czyli ilu biegaczy? Ilu z was w ogóle biega?

Na co dzień tutaj zadania na teatrze działań wykonuje 138 żołnierzy. Grupa biegaczy jest dość spora, bo stanowi ponad połowę kontyngentu, chociaż inne aktywności fizyczne oczywiście wśród żołnierzy też mają swoją popularność, jak ćwiczenia siłowe czy gry zespołowe, niemniej jednak ta grupa biegaczy to ponad połowa kontyngentu.

A sojusznicy też pobiegną?

Mamy taką nadzieję. Często wspólnie uczestniczymy tych biegach, które organizują Amerykanie, w tych biegach, które my organizujemy z bardzo różnych okazji, czy w tych, które organizuje komponent włoski, który również tutaj z nami wykonuje zadania. Oczywiście nasi koledzy z armii sojuszniczych zostaną do tego zaproszeni i jestem pewien, że na pewno będą biegli w tym biegu razem z nami.

Przy okazji może troszkę się zapoznają z polską historią, może ich to zachęci.

Na co dzień rozmawiamy z naszymi przyjaciółmi ze Stanów Zjednoczonych i z Włoch o historii Polski, oni dzielą się z nami historią swoich narodów, więc myślę, że będzie to kolejna doskonała okazja, aby podzielić się z nimi zarówno historią dotyczącą Dnia Flagi, która nie jest aż tak - że tak powiem - wiekowa w stosunku do tej, która nastąpi dnia kolejnego, czyli rocznicy Konstytucji 3 maja. Bedzie to taki mały pojedynek pomiędzy amerykańskimi kolegami a polskimi, gdyż pierwsza Konstytucja na świecie to amerykańska, ale jednak pierwsza w Europie polska.

No tak. A jakiej flagi użyjecie?

Użyjemy oczywiście flagi biało-czerwonej. Mamy taką flagę, którą zawsze używamy podczas naszych biegów narodowych i na każdym biegu flaga Polski jest z nami obecna. Zawsze na początku, w środku naszego ugrupowania biegowego, jak i na końcu taka flaga jest, jest ona widoczna, jest takim symbolem i widocznym znakiem dla innych kontyngentów.

To będzie wyścig, czy tylko bieg symboliczny z flagą?

Myślę, że przy takiej okazji nie będzie tutaj okazji do rywalizacji. Będzie to sposób na uczczenie tego dnia i włączenie się w tak doskonałą akcję, jaką jest sztafeta od Helu po Giewont, a myślę, że Kuwejt na tej mapie będzie miał swoje wyjątkowe miejsce.

No na pewno. A jaką trasę planujecie? To będzie bieg po piasku, po pustyni? Po kamieniach?

Planujemy trasę po terenie zróżnicowanym. Mamy tutaj wewnątrz naszej bazy zarówno drogi asfaltowe, szutrowe jak i kamieniste. Są też drogi piaskowe, więc będzie to dosyć zróżnicowany teren i będziemy używać dróg w naszej bazie zlokalizowanych, na dystansie od pięciu do dziesięciu kilometrów. Będą po dwa dystanse. Dla mniej, że tak powiem, wytrwałych żołnierzy będzie to ta piątka, a dla nas tutaj takiej grupy bardzo wysportowanej będzie to dziesięć kilometrów.

Przy jakiej pogodzie ten bieg się odbędzie?

Na chwilę obecną temperatury tutaj u nas w bazie sięgają od godzin porannych od 28 stopni do 45 stopni w samo południe, więc na godzinę startu, którą przewidujemy - na godzinę szóstą rano czasu lokalnego, czyli piątą rano czasu polskiego, będzie to temperatura około 27 stopni.

Biegniecie w strojach sportowych, mundurach czy może z wyposażeniem pełnym?

Założyliśmy sobie, że skoro mamy upamiętniać dzień flagi, będziemy biegli w koszulkach biało-czerwonych, tworząc zwarty szyk, tak żeby było mniej więcej podzielone na biało-czerwony kwadrat, tworząc w ten sposób flagę narodową.