Dzisiaj nastąpi większa, niż zapowiadana przez Mateusza Morawieckiego, rekonstrukcja rządu. Przewidywana jest wymiana kilku ministrów - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa w źródłach zbliżonych do kierownictwa PiS.

Według informacji PAP w niedzielę odbyła się wielogodzinna rozmowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z desygnowanym na premiera Mateuszem Morawieckim.

W trakcie rozmowy - podają źródła PAP - konsultowane miały być szczegóły rekonstrukcji rządu, początkowo planowanej na styczeń. Zdecydowano jednak - według informacji PAP - że niektóre zmiany w rządzie nastąpią już dzisiaj, a kolejne mogą mieć miejsce w styczniu.

Ze swojej brukselskiej wyprawy wcześniej wraca szef MSZ Witold Waszczykowski. Wracam w tej chwili do Polski. Mam brać udział w ceremonii o godz. 17. (...) Dziś (Mateusz Morawiecki) do mnie dzwonił, prosił, żebym wrócił - powiedział dziennikarzom w Brukseli Waszczykowski.

Kempa, Witek i Kowalczyk odpadną pierwsi?

Najbardziej prawdopodobna na powołaniu nowego rządu jest nieobecność trójki najbliższych współpracowników Beaty Szydło, czyli szefowej kancelarii Beaty Kempy, szefowej gabinetu Elżbiety Witek oraz ministra Henryka Kowalczyka. To dowodziłoby, że Morawiecki na razie mebluje wyłącznie najbliższe otoczenie.

Inne źródła dziennikarza RMF FM Mariusza Piekarskiego donoszą, że cały obecny gabinet - także z trójką współpracowników Szydło - dostanie dziś nominacje, a zmiany na tych stanowiskach nastąpią dopiero pod koniec roku. 

Według nieoficjalnych informacji, do kluczowych zmian ministrów - w tym szefa MSZ - dojdzie w styczniu. 

Nowy premier

Prezydent przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Morawieckiego. Prezydent podziękował Szydło za dotychczasową pracę i wyraził nadzieję, że współpraca z Morawieckim będzie "przynajmniej tak dobra" jak z Szydło.

Wotum zaufania dla rządu Morawieckiego zaplanowano na wtorek.

Beata Szydło na czele rządu stała od zaprzysiężenia przez prezydenta 16 listopada 2015 roku. 7 grudnia premier Szydło na ręce Komitetu Politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji; rezygnacja została przyjęta. Komitet Polityczny wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Morawieckiego.

(az)