Obserwatorium w wieży WTC otwarte. Kilka tysięcy osób przewinęło się pierwszego dnia przez drapacz chmur, który powstał w miejscu zniszczonych przez terrorystów bliźniaczych wież Światowego Centrum Handlu.


Od wczoraj na Manhattan można popatrzeć z wysokości 100., 101. i 102. piętra. Przy dobrej pogodzie widać okoliczne stany. 

Miałem okazję już pierwszego dnia wjechać na najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych. Co na mnie zrobiło największe wrażenie? Popatrzcie sami. Zamiast zdjęcia jest krótki film. Kiedy wjedzie się już na samą górę po wyjściu z windy, staje się przed wielkim ekranem na którym prezentowany jest materiał  o tym jak zmieniał się Manhattan. Na koniec niespodzianka.

Nowa wieża WTC ma być największą atrakcją Nowego Jorku. To tu turyści mają rozpoczynać zwiedzanie tego miasta. Tego chcą właściciele. Ja jednak mam mieszane uczucia. Oczywiście widok z nowego obserwatorium jest wspaniały. Ale to taras oszklony. Zupełnie inaczej jak na dwóch innych słynnych drapaczach chmur, które oferują taką atrakcję w tym mieście. Kiedy jest się na Empire State Building lub Top of the Rock zupełnie inaczej odczuwa się wysokość. Ale oczywiście trzeba przyznać, że nowa wieża WTC też dostarcza wielu wrażeń tym, którzy lubią oglądać wielkie miasta z dużych wysokości.

Nowe WTC jest jednym z najwyższych budynków na świecie. Obserwatorium znajduje się na wysokości 386 metrów. One WTC ma 105 pięter i 240 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. W sumie ma 541 metrów, czyli 1776 stóp co symbolicznie oznacza datę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Budynek projektowali Daniel Libeskind, David Childs oraz firma architektoniczna Skidmore, Owings and Merrill. Kamień węgielny, którym jest dwudziestotonowa granitowa płyta położono 4 lipca 2004 roku.

Wieża One World Trade Center początkowo miała nazywać się Freedom Tower. Powstała w miejscu, gdzie runęły budynki Światowego Centrum Handlu, zaatakowane 11 września 2001 roku przez terrorystów. W bliźniacze wieże uderzyły porwane dwa samoloty pasażerskie.

Nowy budynek oficjalnie został oddany do użytku pod koniec ubiegłego roku. Przez kilka miesięcy wprowadzały się tam firmy. Teraz otwarte zostanie samo obserwatorium.