17-19 marca to był weekend inspirujących spotkań w Wieliczce i Bochni. 18 prelegentów, 7 odwiedzonych kontynentów i setki widzów na pokazach. Festiwal 50°N był okazją do spotkania się z wyjątkowymi podróżnikami, którzy kiedyś zdecydowali się pójść za głosem marzeń i pasji, a teraz podzielili się swoimi doświadczeniami. Prelegenci zabrali publiczność na lodowe pustkowia Arktyki, kręte drogi Afganistanu, kolorowe i pachnące bazary Iranu, oceaniczne wody Ameryki Środkowej, zatłoczone ulice miast Kalifornii, tatrzańskie szlaki oraz ośmiotysięczniki Nepalu i Karakorum.

Prelegenci

W czwartek wieczorem w Kinie Regis w Bochni wystąpił Przemek Kossakowski, w ramach prologu imprezy i z okazji 770-lecia miasta Bochnia. Publiczność drogą głosowania wybrała temat spotkania - "Moja historia". Dalej festiwal "solnym mostem", przeniósł się do Mediateki - Biblioteki Miejskiej w Wieliczce.

Piątkowy wieczór pokazów otworzyła Dagmara Bożek opowieściami o życiu w stacjach badawczych na Spitsbergenie i w Antarktyce. Dalej Piotrek Strzeżysz mówił o swoich podróżach rowerowych w Ameryce Południowej. Na koniec na scenie pojawił się Przemek Kossakowski, ale tym razem widzowie wybrali inny temat i usłyszeli o "Odmiennych stanach świadomości".

W sobotę Jan Krzeptowski-Sabała zaciekawił innym spojrzeniem na Tatry. Aga i Marcin Lewandowscy dzielili się swoimi sposobami na rodzinne podróże po Meksyku, a ekipa Calluna Trip zabrała widzów "ogórkiem", czyli VW T2 do Iranu. Na spotkaniu z Kamilą Kielar to uważność i wrażliwość na przyrodę grała pierwsze skrzypce. Wieczór zakończył się wystąpieniem Krzysztofa Wielickiego, który dostał owacje od publiczności.

Niedziela również dostarczyła wielu emocji i pozwoliła odkryć ciekawe rejony świata. W ostatnim dniu Festiwalu uczestnicy zwiedzali Europę kamperem z Manuelą i Pawłem Warzybokami. Udali się w zapomniane góry wysokie z Łukaszem Kocewiakiem, odkrywając Afganistan. Wraz z Alicją Rapsiewicz znaleźli się też w Zimbabwe. W podróż ze smakiem zabrał ich Jędrzej Majka, a w sali kinowej unosił się zapach przywiezionych do Wieliczki przypraw. "Brzydkie atrakcje", ale zdecydowanie warte zobaczenia pokazywała, już na zakończenie Festiwalu, Małgorzata Szumska.

Inspiracje

Z małymi dziećmi da się podróżować wszędzie - przekonuje w rozmowie z RMF FM Agnieszka Lewandowska, właścicielka biura podróży z Wieliczki. W trakcie pandemii wraz z mężem i dwójką małych dzieci spędziła pół roku w podróży po Ameryce Środkowej i Południowej. Widzowie Festiwalu z podziwem oglądali prezentację tej niezwykłej podróży. Każdy rodzic powinien posłuchać jej cennych rad i rekomendacji.

Niedźwiedzie duchy

Jedną z najbardziej ciekawych prelekcji w trakcie Festiwalu przedstawiła Kamila Kielar, dziennikarka i podróżniczka, laureatka prestiżowej nagrody podróżniczej KOLOSY.  Opowiedziała o samotnej wyprawie kajakiem po wodach Pacyfiku i terenach północnej Kanady w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie. Okazuje się, że zmiany klimatyczne oraz ingerencja człowieka w dziką przyrodę doprowadzają do dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach, a także w dalekich - wydaje się nietkniętych do tej pory - zakątkach świata.

Zobacz reportaż rmf24.pl z Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N:

Kolejna edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N już za rok.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie: www.50n.pl

Partnerem Głównym Festiwalu 50°N było Województwo Małopolskie, a także Miasta Wieliczka i Bochnia.

Organizatorem Festiwalu były Stowarzyszenie PRO-TUR i Mediateka - Biblioteka Miejska w Wieliczce oraz Kino Wielicka Mediateka.