Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje do marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, aby jak najszybciej ponownie wprowadził do porządku obrad przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy o zniesieniu 9 maja jako Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności.

Jesteśmy zbulwersowani zdjęciem przez Konwent Seniorów tego punktu z porządku ostatniego posiedzenia Sejmu. Oznacza to bowiem, że w podobno niepodległej III Rzeczypospolitej Polskiej nadal obowiązuje podpisany przez sowieckiego agenta Bolesława Bieruta dekret reprezentującej interesy obcego mocarstwa Krajowej Rady Narodowej.

Data 9 maja nie wywołuje w Polsce tak pozytywnych skojarzeń, jak w krajach zachodniej Europy wyzwolonych spod niemieckiej okupacji przez armie amerykańskie i brytyjskie, a także przez należące do alianckiej koalicji Wojsko Polskie. W państwach tych przywrócony został bowiem status quo ante bellum, podczas gdy władzę na ziemiach państw środkowoeuropejskich po wyparciu z nich Wehrmachtu przejęli na pół wieku Sowieci i współpracujący z nimi lokalni zdrajcy. Tak było również w Polsce.

Oburza nas więc, że Sejm nie zlikwidował jeszcze tego święta, będącego haniebnym reliktem czasów komunistycznych i kolejnym dowodem na to, że ideowa więź III RP z PRL nie została jeszcze zerwana. Dlatego uważamy, że przed 70. rocznicą dnia symbolizującego przejście Polski z jednej niewoli w drugą należy wykreślić to święto z naszego kalendarza.