Europejczycy rzadziej umierają na raka - głoszą opublikowane dziś na łamach czasopisma "Annals of Oncology" wyniki badań. Niestety, te dobre wiadomości dla nas Europejczyków, nie są już tak dobre dla nas Polaków. Śmiertelność w Polsce jest znacznie wyższa od przeciętnej.

W ciagu dziesięciu lat śmiertelność kobiet i mężczyzn z powodu nowotworów spadła na naszym kontynencie o niemal 10 procent. Niestety my jesteśmy wciąż w niechlubnej czołówce tych statystyk. Co roku na 100 tysięcy mężczyzn, umiera u nas na raka 210. Gorzej jest tylko na Węgrzech i w Czechach. Średnia dla całego kontynentu wynosi 168 mężczyzn na 100 tysięcy. W przypadku kobiet, sytuacja na tle 34 opisanych krajów Europy jest tylko minimalnie lepsza, jesteśmy na piątym miejscu.

Co roku na raka umiera 111 Polek na 100 tysięcy, europejska średnia wynosi niespełna 97. O ile poprawa sytuacji wiąże się w Europie głównie z ograniczeniem palenia tytoniu, u nas wyraźnie palacze nie przejrzeli jeszcze na oczy. Raport podkreśla jeszcze konieczność ograniczenia spożycia alkoholu, poprawy żywienia, walki z nadwagą, wreszcie dokładniejszej diagnostyki i wprowadzania nowocześniejszych metod leczenia. Mamy w tych dziedzinach wiele do zrobienia.