"Po kilku niefortunnych występach w końcówce 2023 roku, polski napastnik znów przyniósł sukces FC Barcelonie. W ostatnich tygodniach Robert Lewandowski robi w klubie to, do czego został sprowadzony, czyli strzela gole" - mówił w Radiu RMF24 Leszek Orłowski, dziennikarz tygodnika "Piłka Nożna" oraz ekspert CANAL+ Sport.

Podczas rozmowy w RMF24 z Piotrem Salakiem, Leszek Orłowski opowiadał i komentował obecną sytuację oraz kondycję Roberta Lewandowskiego. Poruszono także kwestię reputacji Polaka w hiszpańskich mediach oraz jego przyszłość w katalońskim zespole - FC Barcelona.

Remis FC Barcelony z SSC Napoli

FC Barcelona zremisowała wczoraj na wyjeździe w Neapolu z SSC Napoli 1:1. Piotr Salak zapytał eksperta o to, jakie znaczenie dla hiszpańskiego klubu ma wynik meczu 1/8 Ligi Mistrzów.

Zważywszy na to, jak słabo spisuje się Napoli w rozgrywkach Serie A, można powiedzieć, że oczekiwania były większe, co do wynik oraz samej wygranej. Ale remis w meczu wyjazdowym fazy pucharowej Ligi Mistrzów z założenia jest wynikiem korzystnym. Oczywiście jest pewien żal, że tego zwycięstwa nie udało się dowieść do końca, ale w mediach hiszpańskich nie ma jakiegoś specjalnego rozdzierania szat - mówił ekspert. Szklanka jest bardziej do połowy pełna niż pusta - dodał Orłowski.

Jaka przyszłość czeka Lewandowskiego w Barcelonie?

W ostatnim czasie Robert Lewandowski odzyskał formę i jego wkład w wyniki zespołu jest bardzo duży. Jednak wraz z końcem 2023 roku mogło się wydawać, że napastnik rozstanie się z klubem.

Tak, pod koniec ubiegłego roku można było dojść do wniosku, że przygoda Roberta z Barceloną zbliża się do końca i klub będzie go chciał wypchnąć w czerwcu wszelkimi sposobami. Oczywiście nie musiałoby się udać, bo Lewandowski ma jeszcze ważny kontrakt na kolejny sezon. Zarówno jemu, jak i rodzinie, gra w Barcelonie bardzo się podoba - powiedział w rozmowie Orłowski. Jednak w ostatnich tygodniach Lewandowski znów robi w klubie to, po co został sprowadzony, czyli strzela gole - zauważył rozmówca.

Ekspert podkreślił również, że piłkarz w takiej formie jest dla klubu bardzo cenny. Zdaniem Orłowskiego Roberta należy w klubie koniecznie zatrzymać. Z kolei prezentując poziom z końca ubiegłego roku - rozgrywając serię kilku spotkań bez trafień do bramki - jest sporym obciążeniem, a na miejsce takiego zawodnika trzeba byłoby szybko znaleźć odpowiednie zastępstwo. 

Sprawa przyszłości Lewandowskiego w Barcelonie jest zawieszona, nikt ostatnio nic na ten temat nie mówi. Wszyscy czekają, jak Lewandowski będzie ten sezon kończył, czy w marcu, kwietniu, maju, w tych miesiącach będzie prezentował swoją wersję z ostatnich tygodni, czy też znów popadnie w jakiś stupor i przestanie strzelać gole, a przez to pomagać zespołowi. Tak naprawdę od tego wszystko zależy. W tej chwili nic nie jest przesądzone - dodaje ekspert.

Co na temat Roberta sądzą Hiszpanie?

Piotr Salak zapytał jaką reputację ma w hiszpańskiej prasie polski napastnik. Zdaniem Orłowskiego tamtejsze media nie prezentują stałej opinii o Lewandowskim, zmienia się ona wraz jego rosnącymi lub malejącymi sukcesami.

Robert Lewandowski miał bardzo dobrą prasę do mundialu w Katarze, kiedy strzelał regularnie gole. Potem jakieś 2-3 miesiące okresu ochronnego, kiedy nikt nie chciał pisać, że oto Lewandowski się skończył, żeby nie wyjść na głupka, kiedy zacznie strzelać. Za chwilę znów gole strzelane seryjnie, potem, kiedy jego niemoc strzelecka się przeciągała - czy też gole strzelał z rzadka - oczywiście spadła na niego fala krytyki. Teraz, kiedy znów strzela, jest uwielbiany, więc żadnej konsekwentnej linii wobec Lewandowskiego, jak i jakiegokolwiek innego piłkarza, nie ma - powiedział ekspert.

Xavi opuszcza FC Barcelonę

Xavi, obecny trener klubu, zapowiedział swoje odejście wraz z końcem obecnego sezonu. Piotr Salak zapytał swojego gościa, co przyniesie następca. Zdaniem Orłowskiego nowy selekcjoner może postawić na radykalne zmiany.

Nowy trener nie przyjdzie po to, by cokolwiek dokręcić, tylko by otworzyć zupełnie nowy projekt, więc będzie miał prawo otoczyć się swoimi ludźmi. I niewykluczone, że postawi na nowe otwarcie i zechce zrezygnować ze starszych graczy - stwierdził Orłowski. Ekspert zaznaczył jednak, że nie znamy nazwiska nowego trenera, ani jego stosunku do obecnych zawodników.

Jeśli byłby to ktoś, kto poważa i ceni Roberta Lewandowskiego, to może równie dobrze zażyczyć sobie, żeby Polak został na kolejny sezon z opcją na jeszcze jeden, tak jak głosi to umowa kontraktowa. Są to więc spekulacje czysto teoretyczne - powiedział Orłowski.

Opracowanie: Jakub Kulig