Hokeiści Czech i Norwegii awansowali do ćwierćfinałów mistrzostw świata elity - i to mimo że nie rozegrali wczoraj żadnego meczu. Kwestię awansu w grupie S rozstrzygnęła jednak porażka reprezentacji Łotwy, która uległa Duńczykom 0:2 i tym samym straciła szansę na dogonienie tych ekip z Czech i Norwegii.

W drugim meczu tej grupy Rosjanie pokonali Włochów 4:0 i zapewnili sobie pierwsze miejsce w tabeli. Włosi natomiast spadli w efekcie na ostatnią lokatę i nie mają już szans na utrzymanie w elicie. W przyszłym roku będą więc rywalizować w dywizji 1A.

Identyczny los czeka Kazachstan. Kazachowie w ostatnim spotkaniu w MŚ przegrali w Helsinkach z Finami 1:4 i zakończyli pierwszą fazę na ósmej pozycji w grupie H.

Z kolei współgospodarze mistrzostw, podobnie jak prowadząca w tabeli Kanada i zajmujący trzecie miejsce Amerykanie, mają już zapewnione prawo gry w ćwierćfinałach.

O czwartą lokatę w tej grupie - ostatnią premiowaną awansem - powalczą dzisiaj w bezpośrednim meczu Słowacy z Francuzami. Ci ostatni - by wyprzedzić rywali w tabeli - muszą wygrać w regulaminowym czasie 60 minut. Już ewentualna dogrywka sprawiłaby bowiem, że Francuzi stracą do Słowaków jeden punkt.