"Od 1 marca do 30 listopada na szlaki zapraszamy od świtu do zmierzchu" - przypomina Tatrzański Park Narodowy. Jak podkreśla TPN, "resztę doby zostawmy zwierzętom".

TPN przypomina, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu.

Lista "nocnych" gatunków jest bardzo długa

Kiedy myślimy o zwierzętach prowadzących nocny tryb życia, na ogół mamy przed oczami sowy i nietoperze. Tymczasem lista "nocnych" gatunków jest bardzo długa. Są wśród nich też takie, które widujemy w ciągu dnia: większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie - czytamy na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak przypomina TPN, "dla gatunków 'dziennych', w tym dla przeważającej części ptaków wróblowatych, noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale także wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń (wysoki poziom drapieżnictwa)".

W polskich Tatrach istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych (275 km), blisko 96 proc. powierzchni Parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Biorąc pod uwagę duży ruch na szlakach (do TPN wchodzi ok. 4 mln turystów rocznie), sytuacja zwierząt nie jest komfortowa - podaje Tatrzański Park Narodowy.

"Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne"

Ograniczenie poruszania się nocą obowiązuje od 1 marca do 30 listopada i ma umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku.

Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne - zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą - dodaje TPN.