Na Polanie Kalatówki w Tatrach podczas ferii turyści będą mogli skorzystać ze szkolenia w Treningowym Centrum Lawinowym. W każdy feryjny weekend ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wyjaśni, jak korzystać z lawinowego ABC czyli detektora, sondy i łopatki.

Dzisiaj ruszyły szkolenia dla każdego chętnego turysty w Treningowym Centrum Lawinowym na Polanie Kalatówki. 

„Będzie można ćwiczyć tutaj posługiwanie się ABC lawinowym czyli detektorem, sondą i łopatką. Szkolenia są bezpłatne. Każdy chętny będzie mógł dowiedzieć się, w jaki sposób należy korzystać z niezbędnego zestawu turysty wyruszającego w wyższe partie gór podczas występowania zagrożenia lawinowego. Chętni będą mogli pobrać sprzęt lawinowy, aby przećwiczyć swoje umiejętności w poszukiwaniu zasypanych przez śnieżną lawinę” – powiedziała  Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego, który organizuje coroczną akcję.

W każdy feryjny weekend na Kalatówkach od godziny 9. do 14. będzie dyżurować ratownik TOPR. Na co dzień centrum będzie również czynne, ale wtedy będzie można poćwiczyć poszukiwania z własnym sprzętem.

Akcję edukacyjną Lawinowe ABC organizuje Tatrzański Park Narodowy we współpracy z TOPR i PZU. Celem akcji jest uświadomienie turystom, jak niebezpieczne mogą być lawiny śnieżne i jak można ustrzec się przed niebezpieczeństwem, a w razie potrzeby ruszyć na ratunek zasypanym towarzyszom wędrówki. 

Akcja edukacyjna Lawinowe ABC została zapoczątkowana w 2013 r. po serii tragicznych wypadków lawinowych, w których zginęli zasypani śniegiem turyści, którzy nie posiadali podstawowego sprzętu potrzebnego do zimowej turystyki.

Niebezpieczne lawiny

Według ratowniczych statystyk TOPR, lawiny to najpoważniejsze zagrożenie, z którym można się spotkać zimą w górach. Szanse na przeżycie osób porwanych i całkowicie zasypanych przez lawinę są niewielkie. 

Podczas ratowania ofiar lawin czas ma najistotniejsze znaczenie. Największe szanse na przeżycie są wówczas, gdy ofiara lawiny zostanie odkopana do 15 minut od zasypania. Później szanse na przeżycie drastycznie maleją i już po 35 minutach są nikłe. Dlatego ważne jest, aby świadkowie zdarzenia czy towarzysze wyprawy podjęli akcję i posiadali przy sobie lawinowe ABC.