Trójmiasto to niezwykle ważny punkt na muzycznej mapie Polski. Wiele kultowych zespołów, a nawet całych nurtów muzycznych miało swój początek właśnie nad Bałtykiem. Gdańsk, Sopot i Gdynia żyją swoimi rytmami także dziś i warto doświadczyć tego na własnej skórze, czy raczej – własnym uchem. Zatrzymując się w hotelu w Sopocie, masz blisko do różnych kultowych muzycznych adresów w Trójmieście. To właśnie w Trójmieście będziesz miał okazję wziąć udział w wyjątkowych imprezach z udziałem światowych gwiazd jazzu i nie tylko.

Opera Leśna - nie tylko Sopot Festival

O tym malowniczym obiekcie słyszało wielu z nas, mało kto wie jednak, jak ciekawa i obfitująca w epokowe wydarzenia jest historia tego obiektu. Zaczęła się ona w 1909 r., jeszcze w czasach, gdy Sopot - a raczej Zoppot - był kurortem niemieckim. W 1924 Opera Leśna stała się sceną corocznego Festiwalu Wagnerowskiego, wzorowanego na podobnej imprezie w mieście Bayreuth.

Po II wojnie światowej przez dobrych kilka lat życie artystyczne w Operze nie było zbyt intensywne, aż w końcu nadszedł rok 1956 i jedna z najważniejszych imprez w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. W lecie tego roku odbył się pierwszy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Jazzowej, współorganizowany przez Leopolda Tyrmanda, wybitnego pisarza i zapalonego propagatora jazzu. 

Dla Polski epoki gomułkowskiej festiwal nie wiązał się jedynie z muzyką - był też mocnym powiewem nowoczesności, koloru i nieznanej wcześniej swobody obyczajowej. To właśnie wtedy szersza publiczność poznała wielki talent Krzysztofa Komedy, który dał fenomenalny koncert wraz ze swoim sekstetem. Wydarzenie ściągnęło do Sopotu kilkadziesiąt tysięcy widzów - więcej niż ówczesna liczba stałych mieszkańców kurortu.

Opera Leśna zasłynęła oczywiście również jako miejsce, zapoczątkowanych w latach 60. sopockich festiwalów piosenki, podczas których rodziły się wielkie letnie przeboje. W latach 1977-1980 organizowany był tu również Festiwal Interwizji, czyli odpowiedź bloku wschodniego na Konkurs Piosenki Eurowizji. W kolejnych dekadach w Sopocie występowali z solowymi koncertami m.in. Johnny Cash, Whitney Houston czy Elton John.

Opera Leśna dostępna jest dla zwiedzających przez cały rok.

Sopot Jazz Festival w Radisson Blu Hotel Sopot

Tradycję wspomnianej legendarnej imprezy jazzowej z lat 50. kontynuuje odbywający się co roku Sopot Jazz Festival, przyciągający do Perły Bałtyku jazzowe sławy z całego świata. Edycja 2023 odbyła się 5-7 października, a jedną z jej głównych scen był Grand Pavilion, czyli duża sala koncertowa hotelu Radisson Blu w Sopocie

6 października wystąpili w niej zespoły Nik Bärtsch Ronin i Young Power Edition, zaś dzień później sceną zawładnęli wybitni gitarzyści: Marek Napiórkowski oraz Amerykanin Raul Midón.

Teatr Muzyczny w Gdyni

Podczas pobytu w Trójmieście warto wziąć pod uwagę wizytę w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Nie bez przesady można powiedzieć, że wśród miłośników musicali z całej Polski obiekt ten uchodzi za kultowy. Niektóre spektakle, takie jak słynny "Skrzypek na dachu" w reżyserii Jerzego Gruzy od wielu lat ściągają nad polskie morze niezliczone autokary z całej Polski. 

Zmodernizowany niedawno teatr to dziś drugi w kraju - po Teatrze Wielkim w Warszawie - tego typu obiekt pod względem liczby miejsc na widowni. Imponuje też ciekawym i różnorodnym repertuarem. Co roku odwiedzany jest przez ponad 100 tysięcy widzów.

Dodajmy, że Teatr Muzyczny znajduje się zaledwie ok. 100 metrów od miejskiej plaży.

Ergo Arena

Hala położona dokładnie na granicy Gdańska i Sopotu - w odległości zaledwie 600 metrów od Radisson Blu Hotel, Sopot - jest miejscem największych trójmiejskich wydarzeń muzycznych, gromadzących nawet po kilkanaście tysięcy widzów. Umożliwia to funkcjonalność i gabaryty obiektu, goszczącego na co dzień również imprezy sportowe.

Od otwarcia obiektu w 2020 r., w Ergo Arenie występowały już takie gwiazdy i legendy jak Lady Gaga, Nick Cave, Depeche Mode, Bryan Adams, Scorpions, Andrea Bocelli, Jean Michel Jarre, Rod Stewart, Slipknot, Backstreet Boys, Lenny Kravitz czy Thirty Seconds to Mars. Przyznacie, że lista robi wrażenie?

Warto więc przed przyjazdem do Sopotu sprawdzić harmonogram wydarzeń hali - a nuż nadarzy się okazja spotkania z ikoną muzyki.

Miejsca żyjące muzyką

Muzyczne wydarzenia o różnej skali i o różnym charakterze rozgrywają się w Trójmieście przez cały rok. Klubów, sal i lokali serwujących swoim gościom koncerty na wysokim poziomie artystycznym jest całe mnóstwo, wymieńmy więc kilka, które warto sprawdzić, bawiąc nad morzem.

Ważnym miejscem koncertowym na muzycznej mapie jest Stary Maneż w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz. Jak podpowiada nazwa, niegdyś obiekt służył jako sporych rozmiarów ujeżdżalnia dla stacjonującej w tym miejscu kawalerii pruskiej. Dziś znajduje się tu klub z restauracją, browarem rzemieślniczym, a przede wszystkim - dużą sceną z widownią na 1,5 tys. miejsc. Praktycznie co tydzień goszczą tu gwiazdy muzyki polskiej i nie tylko. Występowali tu m.in. Skunk Anansie, Jethro Tull, Suzanne Vega, Marianne Faithfull czy Fish, czyli charyzmatyczny frontman zespołu Marillion.

Kto ma w planach zobaczyć na własne oczy, w jak ciekawy sposób zmieniła się przez lata przestrzeń dawnej Stoczni Gdańskiej, może połączyć zwiedzanie tego intrygującego postindustrialnego miejsca z wizytą w klubie B90 przy ul. Elektryków. Surowe wnętrza jednego ze stoczniowych gmachów idealnie sprawdzają się jako arena koncertów muzycznych, zwłaszcza w przypadku mocnych brzmień rockowych i elektronicznych.

Muzyka na żywo - i to bynajmniej nie tylko sakralna! - to również stały punkt programu w Centrum św. Jana. To XIV-wieczny zabytkowy kościół w sercu gdańskiego Głównego Miasta, służący dziś nie tylko jako świątynia, lecz również jako sala koncertowa i wystawowa. Doskonale brzmi tu choćby jazz, a także różnego rodzaju muzyka etniczna. Nadzór nad życiem artystycznym tego miejsca sprawuje Nadbałtyckie Centrum Kultury, czego efektem są niezwykle ciekawe, różnorodne imprezy, często prezentujące nieoczywiste spojrzenie na muzykę i inne formy sztuki.

Muzycznym sercem Gdyni, jest z kolei... Ucho. To nazwa klubu muzycznego, obchodzącego niedawno swoje 20-lecie. Jednym z założycieli i duchów sprawczych tego wyjątkowego miejsca w centrum portowego miasta jest Przemek Dyakowski, jeden z najważniejszych muzyków jazzowych Wybrzeża, a przy okazji lokalna legenda, skarbnica anegdot i człowiek-instytucja trójmiejskiej kultury. Usłyszymy w Uchu nie tylko jazz, ale różnego typu muzykę gitarową, również w wykonaniu wielkich postaci rockowych scen Polski i Europy. Jest tu klimat!

Wśród ważnych muzycznych punktów Trójmiasta wymienić trzeba również... teatr, a konkretnie Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Charakterystyczny obiekt z otwieranym dachem, działa od 2014 roku. Oprócz sztuk teatralnych, konferencji czy projekcji filmowych, odbywają się tu koncerty i musicale w wykonaniu cenionych artystów.

City break w Sopocie

Brzmi ciekawie? Krótka lektura repertuarów powyższych obiektów pozwoli Wam bezbłędnie skomponować ciekawy muzyczny city break w Trójmieście. Po doznaniach artystycznych miło będzie zrelaksować się w SPA i przespacerować brzegiem morza. Aby optymalnie wykorzystać pobyt w Trójmieście warto wybrać hotel z basenem nad morzem.