Lekarze wybudzili ze śpiączki farmakologicznej 12-letnią Anastasię, która w poniedziałek została zaatakowana nożem w Rzeszowie. Prokuratura ujawniła, że młody mężczyzna zatrzymany wczoraj w związku z tą sprawą to 16-letni mieszkaniec stolicy Podkarpacia.

Napastnik zadał dziewczynce kilka ciosów nożem

12-letnia Anastasia została zaatakowana w poniedziałek, ok. godz. 17, na ul. Mikołajczyka w Rzeszowie. Dziewczynka szła do osiedlowego sklepu. Sprawca zadał jej kilka ciosów nożem w okolice szyi oraz głowy. 

Jak przekazała prokuratura, dziewczynka zdołała zadzwonić do swojej mamy, która po chwili zjawiła się na miejscu zdarzenia i zadzwoniła na numer alarmowy.

12-latkę przewieziono do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 przy ulicy Lwowskiej, gdzie przeszła operację części szczękowo-twarzowej. Była utrzymywana w śpiączce farmakologicznej.

W jakim stanie jest Anastasia?

Jak powiedział PAP rzecznik Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie Tomasz Warchoł, 12-letnia Anastasia została wybudzona ze śpiączki farmakologicznej we wtorek późnym popołudniem. Jest kontaktowa, jej stan jest dobry i rokowania lekarzy także. Dzisiaj zostanie przewieziona do Kliniki Chirurgii Dziecięcej - przekazał Warchoł.

Dziewczynka czeka jeszcze na konsultację okulistyczną - skarży się na gorsze widzenie w jednym oku.

Napastnik ma 16 lat

Wczoraj rzeszowska policja przekazała, że w związku z atakiem zatrzymano młodego mężczyznę. Nie podano żadnych bliższych informacji na jego temat ani okoliczności zatrzymania. 

Funkcjonariusze pytali tego młodego człowieka, dlaczego to zrobił. Odpowiedział: "Ja tylko ciąłem" relacjonował podkarpacki dziennik "Nowiny", powołując się na świadków zatrzymania, którego mieli dokonać nieumundurowani funkcjonariusze. 

Śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa 12-latki wszczęła Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów. Grozi za to kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 8 lat, 25 lat pozbawienia wolności lub nawet dożywocie. 

Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie przekazał dziś RMF FM, że zatrzymany ma 16 lat. Mieszkał na tym samym osiedlu co zaatakowana dziewczynka. Zabezpieczono przy nim nóż. Nie wiadomo, czy znał swoją ofiarę. 

16-latek został przesłuchany przez policję. Odmówił odpowiedzi na pytanie, czy przyznaje się do zarzucanych mu czynów i składania wyjaśnień. 

Prokuratura skieruje dziś do sądu rodzinnego wniosek o wszczęcie postępowania przeciwko 16-latkowi i umieszczenie go w schronisku dla nieletnich. Będzie też chciała, by sąd stwierdził, że może on odpowiadać jak dorosły.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.