Ogromna mobilizacja i tysiące oddanych głosów. Zaangażowani mieszkańcy Łodzi wzięli sprawy w swoje ręce i wybrali kolejne projekty, które zostaną zrealizowane w XI edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem łodzianie głosowali przede wszystkim elektronicznie.

Od 2 do 31 października mieszkańcy Łodzi mogli zadecydować o tym, co powstanie w ich najbliższej okolicy. Nieco ponad 76 200 łodzian oddało w sumie przeszło pół miliona głosów.

Do wyboru było blisko 800 projektów. Każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku mógł zagłosować na pięć zadań osiedlowych z maksymalnie dwóch osiedli i pięć zadań z puli ponadosiedlowej.

Na jakie projekty głosowali łodzianie?

Wśród nich największą popularnością cieszyły się projekty z kategorii "Tereny zielone i ochrona środowiska". Mieszkańcy głosowali na zadania związane na przykład z nowymi nasadzeniami czy budową parków kieszonkowych i placów zabaw.

Najchętniej wybierali projekty zlokalizowane na osiedlach Teofilów-Wielkopolska, Bałuty-Centrum i Chojny-Dąbrowa. Bardzo dużo osób, bo aż 14 tys. zagłosowało w ostatniej dobie - zauważa wicedyrektor Biura Aktywności Miejskiej Agata Burlińska. Mimo że w tym roku mieszkańcy głosowali prawie wyłącznie przez internet, a tylko kilkadziesiąt głosów oddano papierowo, osiągnęliśmy naprawdę świetny wynik - dodaje.

Młodzież bierze sprawy w swoje ręce

Tegoroczna edycja należała do młodych. Jedną z grup, która oddała najwięcej głosów byli nastolatkowie.

Młodzież bierze sprawy w swoje ręce, chce zmieniać Łódź i już teraz wykazuje się prawdziwie obywatelską postawą. Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie budżetem obywatelskim w tej najmłodszej grupie wiekowej - dodaje Burlińska. Młodzi ludzie biorą odpowiedzialność za swoje miasto i już teraz mogą zobaczyć, jak ich decyzje wpływają na otoczenie - podkreśla.

"Zmniejszyliśmy prawie o połowę wskaźnik głosów niedokończonych"

W tym roku mieszkańcy głosowali przede wszystkim przez internet. Dzięki temu w puli oddanych głosów tylko 3,8 proc. stanowiły te nieważne. To prawie o połowę mniej, niż w ubiegłym roku.

Tegoroczne głosowanie było też zdecydowanie bardziej ekologiczne. Łodzianom udało się zaoszczędzić niemal 100 ryz papieru i tym samym uratować aż 7 drzew.

Internetowe głosowanie zdało egzamin. Zmniejszyliśmy prawie o połowę wskaźnik głosów niedokończonych, niepełnych i w efekcie nieważnych - mówi przewodniczący Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi - Damian Raczkowski.

Dodatkowo jest pewność, że każdy zagłosował w swoim imieniu na te projekty, które jemu najbardziej pasowały.

Na realizację zwycięskich projektów miasto przeznaczyło 30 milionów złotych. Ich lista będzie upubliczniona 20 listopada podczas uroczystej gali, która zwieńczy głosowanie w tej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.