Od 12 do 14 marca w Krakowie trwa niezwykłe wydarzenie. Miasto jest gospodarzem XXVII Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn. To okazja do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, poznawania nowych miejsc i ludzi.

W pierwszym dniu panie Krystyny spotkały się z profesorem Jerzym Bralczykiem. Organizator, Stowarzyszenie Krystyn im. K. Bochenek w Katowicach, zadbał również o zwiedzanie miasta z przewodnikiem i wieczorną kolację integracyjną, bogatą w koncerty krakowskich artystów i wspólną zabawę.

Pomysłodawczynią Zjazdu Krystyn była Krystyna Bochenek, była dziennikarka Polskiego Radia Katowice, a także była wicemarszałek Senatu, która zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. 

Pierwszy zjazd odbył się w 1998 r. w stolicy Śląska. Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że jest ono okazją do spotkania się kobiet z dużych miast, miasteczek i wsi. Co więcej, mile widziane są również Krystyny z miast europejskich.

Zjazd pokazuje, że bez względu na wiek, status społeczny, wykonywany zawód, narodowość, sytuację rodzinną czy nadmiar obowiązków wszystkie Krystyny mogą się spotykać i wspólnie manifestować swoje święto ­- wskazują organizatorzy.

Zlotom towarzyszy poznawanie polskich miast, ich historii, kultury i zabytków. Co roku Krystyny uczestniczą w koncertach, spektaklach teatralnych, operach, wydarzeniach folklorystycznych, wystawach itp.

W tegorocznym Zjeździe weźmie udział około 400 Krystyn. Najpopularniejszym dniem imienin Krystyny jest 13 marca.

Program wydarzenia

13 marca 2024 r.

- Zwiedzanie miasta z przewodnikami (krakowskie muzea)

- Spotkanie Krystyn przy Barbakanie i wspólny przemarsz z orkiestrą i Bractwem Kurkowym na Rynek Główny

- O godz. 13:00 powitanie Krystyn przez przedstawicieli miasta i zaproszonych gości przy Pomniku Adama Mickiewicza

- Odegranie Hejnału Krystyn skomponowanego przez Janusza Bieleckiego

- Pamiątkowe zdjęcie Krystyn

- Godz. 18:30 Opera Krakowska - "Nabucco" - Giuseppe Verdi

14 marca 2024 r.

Rejs statkiem po Wiśle "Kraków jakiego nie znacie"

- Wyjazd do Wieliczki - zwiedzanie Kopalni Soli

- Zwiedzanie miasta z przewodnikami (muzea)