Coraz więcej miast decyduje się na zniesienie opłat za bilety komunikacji miejskiej w dniu wyborów. W niedzielę 15 października mieszkańcy wielu metropolii, ale także mniejszych miast będą mogli skorzystać z bezpłatnego przejazdu autobusami czy tramwajami. Ma to ułatwić dojazd do lokali wyborczych, a także wpłynąć na frekwencję wyborczą w całym kraju.

Do tej pory na darmową komunikację miejską w dniu wyborów zdecydowały się m.in. takie miasta jak: Białystok, Toruń, Szczecin, Płock, Sosnowiec, Gliwice czy Warszawa.

Kto głosuje, ten się liczy! A kto na najbliższe wybory jedzie komunikacją miejską, ten nie płaci za bilet. 15 października z transportu publicznego w Warszawie będzie można korzystać bezpłatnie. Wszyscy na wybory! - zachęca prezydent Rafał Trzaskowski.

Darmowa komunikacja w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Z darmowej komunikacji skorzystają także mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Tego dnia będzie można bezpłatnie podróżować autobusami, tramwajami i trolejbusami Transportu GZM. Nie patrzymy gdzie, kto i w jakim celu będzie z tej komunikacji korzystał, ale oczywiście zachęcamy wszystkich by 15 października znaleźli chwilę czasu i wybrali się do swojego lokalu wyborczego. Nie potrzebujemy do tego żadnych zaświadczeń, aplikacji, wsiadamy, korzystamy i jeździmy przez pełne 24 godziny bezpłatnie - mówi w rozmowie z reporterką RMF FM szef Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Bezpłatna komunikacja obejmie wszystkie pojazdy jeżdżące pod szyldem Transport GZM na terenie 56 gmin województwa śląskiego.

Pierwszy raz w Szczecinie

W Szczecinie z kolei darmowa komunikacja na wybory to nowość. Taką decyzję na wrześniowej sesji podjęła Rada Miasta. Bezpłatny przejazd dostępny będzie dla mieszkańców Szczecina oraz gmin Police, Dobra i Kołbaskowo. W związku z wyborami nastąpi też drobna korekta rozkładu jazdy. Autobusy linii 227 będą kursować według rozkładu jazdy z dni powszednich. Linia jeździć będzie między ulicą Łukasińskiego a Głębokim.

Dodatkowe linie i darmowa komunikacja na Pomorzu

ZTM w Gdańsku, w dniu wyborów, w dzielnicach, gdzie transport publiczny funkcjonuje w dni powszednie, uruchomi dodatkowe linie autobusowe. Oto one:

  • linia nr 113 - pojedzie na skróconej trasie Łostowice - Świętokrzyska - Gościnna, według specjalnego rozkładu jazdy;
  • linie nr 118, 268 i 512 - będą funkcjonować według powszedniego rozkładu jazdy;
  • linia nr 269 - pojedzie zgodnie z rozkładem jazdy dla dni wolnych od nauki szkolnej;
  • linia nr 195 - będzie funkcjonować według specjalnego rozkładu jazdy.
  • dodatkowo, w dzielnicy Orunia, wprowadzona zostanie specjalna linia nr 501, która zawiezie mieszkańców z ulicy Żuławskiej do Okręgowej Komisji Wyborczej nr 27, mieszczącej się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, przy ul. Smoleńskiej. Trasa linii poprowadzi od skrzyżowania ulic Żuławskiej i Lipce ulicami: Żuławską, Przyjemną, Związkową i Smoleńską. Powrót odbędzie się ulicami: Smoleńską, Boczną i Żuławską.

Bezpłatna komunikacja publiczna będzie obejmować wszystkie środki transportu obsługiwane przez ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK w Wejherowie.

Mieszkańcy Rzeszowa pojadą za darmo

15 października w dniu wyborów parlamentarnych przejazdy komunikacją miejską w Rzeszowie będą darmowe.

Projekt uchwały w tej sprawie przedstawił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Wybory są świętem demokracji. Darmowa komunikacja ma ułatwić każdemu zainteresowanemu dotarcie 15 października do lokalu wyborczego  - argumentował.

Radni przyjęli uchwałę jednomyślnie.