MTK wydał nakazy aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa. Oskarżył obu Rosjan o dokonanie na Ukrainie zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości.

Jak przekazał trybunał w komunikacie prasowym, sędziowie uznali, że "istnieją realne przesłanki, aby sądzić, że obaj podejrzani ponoszą odpowiedzialność za ataki rakietowe wymierzone w ukraińską infrastrukturę energetyczną w okresie od 10 października 2022 r. do 9 marca 2023 r."

Cytowana przez Reutersa rosyjska Rada Bezpieczeństwa w odpowiedzi oświadczyła, że jest to część wojny hybrydowej przeciw Rosji.

Szef kancelarii Zełenskiego: Każdy zostanie pociągnięty do odpowiedzialności

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, oświadczył, że nakazy aresztowania Gierasimowa i Szojgu oznaczają, że każdy odpowie za wyrządzone zło. Szojgu i Gierasimow ponoszą odpowiedzialność indywidualną. To ważna decyzja. Każdy zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za zło - podkreślił.

Rosja, która nie jest już stroną Statutu Rzymskiego (dokumentu założycielskiego MTK), wielokrotnie deklarowała, że ukraińska infrastruktura energetyczna jest uzasadnionym celem wojskowym i m.in. dlatego rosyjskie władze odrzucają wszelkie oskarżenia dotyczące ataków na infrastrukturę i ludność cywilną.

Ukraina również nie jest stroną MTK, ale wyraziła zgodę na przeprowadzanie śledztw dotyczących zbrodni dokonanych na jej terytorium.

Osiem nakazów aresztowania wydanych od lutego 2022 roku

MTK nie ma własnej policji i musi liczyć, że służby krajów członkowskich podejmą się aresztowania osób ściganych nakazem.

Od lutego 2022 r. MTK wydał osiem nakazów aresztowania w związku z pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę, łącznie z nakazami dotyczącymi Szojgu i Gierasimowa. Wśród ściganych nakazem jest Władimir Putin, oskarżony o zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

W ramach zmian w rosyjskiej administracji Szojgu ustąpił w maju ze stanowiska ministra obrony i został wyznaczony przez Putina na stanowisko szefa Rady Bezpieczeństwa.