Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej - dowiedział się reporter RMF FM. Parlamentarzyści mieli przyjechać do Warszawy na jesienną sesję Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, którą zaplanowano na 24-26 listopada.

Najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń w Przewodowie, reakcji przedstawicieli naszego rządu i sojuszników znajdziecie w RELACJI MINUTA PO MINUCIE oraz na STRONIE GŁÓWNEJ naszego serwisu.

Nie ma oficjalnego stanowiska polskich służb, natomiast, jak usłyszał reporter RMF FM, parlamentarzyści z Rosji nie wjadą do Polski między innymi z powodu sankcji obowiązujących w wielu obszarach kontaktów na linii Zachód-Moskwa.

Chodzi między innymi o ograniczenia w podróżowaniu Rosjan do części państw Unii Europejskiej. Członkowie delegacji mieli też usłyszeć, że ich przyjazd do Polski naruszyłby zasadę solidarności z Ukrainą. Decyzja dotyczy kilkunastu parlamentarzystów, którzy mieli przyjechać na trzydniową sesję rozpoczynającą się w Warszawie 24 listopada.

MSZ potwierdza

Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, którzy mieli wziąć udział w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, zaplanowanej w Warszawie w dniach 24-26 listopada - potwierdził PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji celów OBWE, umacniania bezpieczeństwa i współpraca w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw.