Media społecznościowe obiegło zdjęcie muralu na zniszczonym budynku w podkijowskiej Borodziance. Autorem graffiti najprawdopodobniej jest Banksy. Znany twórca opublikował fotografię pracy na Instargamie.

Zdjęcie pojawiło się w internecie w piątek. Mural przedstawia dziewczynkę w stroju do gimnastyki artystycznej, która stoi na rękach, na fragmentach zburzonego budynku. 

Od początku wiele osób spekulowało, że autorem pracy jest Banksy. Na odpowiedź artysty nie trzeba było długo czekać. Banksy opublikował na swoim instagramowym profilu fotografię muralu. Powstał on na zniszczonym po rosyjskim ataku budynku w Borodziance niedaleko Kijowa.

Niektórzy fani wskazują, że zdjęcie muralu w Borodziance to potwierdzenie obecności samego Banksy’ego w Ukrainie. Media wskazują jednak, że nie ma pewności czy to praca najsłynniejszego autora ulicznych graffiti, czy też jednego z jego zwolenników.

Banksy opublikował na swoim profilu jedno zdjęcie, ale w sieci pojawiły się fotografie także innych, podobnych murali, które powstały na ruinach budynków w Borodziance. 

Cywile ginęli pod gruzami domów

Borodzianka od lutego do kwietnia była kontrolowana przez Rosjan. To jedna z najbardziej zniszczonych przez rosyjskie naloty wsi w Ukrainie. Przed rosyjską inwazją w tej miejscowości mieszkało 13 tysięcy ludzi. Część z nich zdołała opuścić miasto, zanim zaczął się ostrzał i zrzucanie pocisków z samolotów. 

Setki cywilów zginęło jednak pod gruzami zbombardowanych domów. Ukraińcy zastali miasto w kompletnej ruinie. Zniszczenia w Borodziance porównali do strat, jakie odniesiono w Buczy, gdzie kilka miesięcy temu odkryto masowe mogiły z zamordowanymi mieszkańcami.