To już oficjalna decyzja. W najbliższy wtorek w Berlinie prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Temat? Bezpieczeństwo w Europie Środkowej i Wschodniej.

W formacie Trójkąta Weimarskiego prezydent Duda spotka się w najbliższy wtorek z prezydentem Macronem i kanclerzem Scholzem - przekazał szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Szrot poinformował, że tematem rozmowy przywódców będą sprawy bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. 

Jak zaznaczył, do spotkania dojdzie we wtorek późnym popołudniem lub wieczorem w Berlinie. O planowanym spotkaniu w Berlinie w formule Trójkąta Weimarskiego PAP informowała nieoficjalnie w połowie tygodnia.

Ukraina głównym tematem

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił kilka dni temu, że wkrótce może dojść do spotkania w formule Trójkąta Weimarskiego, a tematem rozmowy będzie Ukraina. 

Zarówno Francja, Niemcy jak i Polska podejmują różnego typu działania (dot. sytuacji na Ukrainie). (...) Każdy z tych krajów ma swoje kontakty i warto, aby przywódcy trzech wielkich państw europejskich tymi kontaktami się wymienili. Myślę, że to też byłaby okazja dla prezydenta Dudy do zreferowania swoich rozmów w Pekinie - mówił Kumoch. 

Szef BPM podkreślał też, że jest wola ze strony wszystkich trzech państw, aby się spotkać po raz pierwszy od dłuższego czasu w formule Trójkąta Weimarskiego.