Obrona Bachmutu ma strategiczne znaczenie w skali wojny - oświadczył doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. Dania przekaże Ukrainie we współpracy z Holandią 14 czołgów Leopard 2 - ogłosił rząd w Kopenhadze. Oczekuje się, że darowizna będzie gotowa na początku 2024 roku, gdyż wozy bojowe muszą zostać wyprodukowane. Do Kijowa przyjechał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i zapowiedział, że przyjęcie Ukrainy do Sojuszu, będzie jednym z tematów najbliższego szczytu Sojuszu w Wilnie. Najważniejsze wydarzenia związane z 421. dniem wojny zbieramy w relacji z 20.04.2023.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:46

Brak politycznego zaproszenia Ukrainy do NATO na lipcowym szczycie Sojuszu w Wilnie spotkałby się z niezrozumieniem ze strony większości Ukraińców i mieszkańców krajów natowskich - ocenił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Szef państwa powiedział na opublikowanym wieczorem nagraniu, że jego czwartkowe rozmowy w Kijowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem były poświęcone obronie Ukrainy.

Zełenski podkreślił, że jego kraj przygotowuje się do kolejnego spotkania grupy Ramstein, zajmującej się pomocą zbrojeniową dla Ukrainy. Strona ukraińska przygotowuje się też do aktywnych działań na froncie, które, jak wskazał Zełenski, są "nieuniknione".

20:40

Wznowienie przez rosyjskie siły szturmów na Wuhłedar w obwodzie donieckim to początek rosyjskich przygotowań do wiosenno-letniej kampanii na Ukrainie - uważa Roman Kostenko, szef komisji ds. bezpieczeństwa ukraińskiego parlamentu, cytowany w czwartek przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

Ataki na Wuhłedar mają na celu rozproszenie sił i środków Sił Zbrojnych Ukrainy - podkreślił parlamentarzysta. Jak dodał, Kreml nie porzucił też planu zajęcia miasta.

Radio Swoboda przypomina, że rosyjskie wojsko nie szturmowało leżącego na południu obwodu donieckiego Wuhłedaru od ponad miesiąca. Miasto było ostrzeliwane przy wykorzystaniu artylerii. W ostatnich dniach jednak - jak wynika z danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy - armia rosyjska wznowiła ataki.

19:30

"Financial Times" powołując się na dokumenty Departamentu Obrony USA, które wyciekły do sieci, informuje, że grupa Wagnera zwróciła się do Chin o pomoc wojskową. 

Najemnicy Jewgienija Prigożyna mieli tam szukać amunicji i sprzętu na początku 2023 roku. W tym samym dokumencie ujawniono, że Pekin do tej pory nie zdecydował się na podjęcie współpracy. Grupa Wagnera nie otrzymała od Chin żadnej broni, nawet testowej.

Tymczasem Joe Biden rozmawiał w czwartek z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat jej niedawnej wizyty w Pekinie oraz o zapewnieniu wsparcia gospodarczego i wojskowego Ukrainie - poinformował Biały Dom.

Jak powiadomił rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, Biden był zainteresowany opinią von der Leyen na temat jej wizyty i zapowiedział, że na ten sam temat będzie rozmawiał z Macronem. Wizyta, a zwłaszcza komentarze Macrona dotyczące potrzeby niezależnej wobec USA polityki w stosunku do Chin, wywołały krytyczne komentarze amerykańskiej prasy i polityków, choć Biały Dom powstrzymywał się od krytyki.

18:30

Ministerstwo obrony Estonii wyśle na Ukrainę pociski artyleryjskie kalibru 155 mm, będące naszą częścią z puli miliona pocisków obiecanych przez UE - poinformował w czwartek na Twitterze estoński minister obrony Hanno Pevkur. 

W czwartek rząd poparł decyzję ministra Pevkura o wysłaniu na Ukrainę amunicji artyleryjskiej będącej częścią pakietu wsparcia Unii Europejskiej zainicjowanego przez Estonię.

W pakiecie znajdą się również noktowizory i amunicja do broni strzeleckiej - poinformowało ministerstwo obrony Estonii.

Proces polityczny przebiegł błyskawicznie, teraz trzeba szybko zapakować amunicję i wysłać ją na Ukrainę. To właśnie robimy - powiedział Pevkur i poinformował, że w Rammstein będzie rozmawiał z Ołeksijem Reznikowem o tym, co jeszcze Estonia może zrobić dla Ukrainy.

18:10

Ukraina niecierpliwi się w związku z brakiem konsensusu w sprawie zakupu przez UE amunicji. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził w czwartek niezadowolenie z powodu "braku działań" ze strony UE w sprawie wspólnego zakupu amunicji dla Ukrainy i podkreślił, że jego kraj koszty takiej sytuacji mierzy w ludzkich życiach. Brak zdolności UE do wdrożenia swoich własnych decyzji w sprawie wspólnego zakupu amunicji dla Ukrainy jest frustrujący - napisał Kułeba na Twitterze i dodał, że to swoisty test na to, czy UE posiada odpowiednią strategię, jeśli chodzi o podejmowanie istotnych decyzji dotyczących bezpieczeństwa.

Dla Ukrainy koszty braku działań mierzone są w ludzkich życiach - napisał ukraiński minister.

16:43

Agencja Bloomberg podaje, że Emmanuel Macron i władze Chin pracują nad tajnym planem pokojowym dla Ukrainy i Rosji. Francuski prezydent miał zlecić swojemu doradcy ds. polityki zagranicznej Emmanuelowi Bonne’owi współpracę z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi w celu opracowania ram, które mogłyby zostać wykorzystane jako punkt wyjścia do przyszłych negocjacji między Moskwą a Kijowem.

Nie wiadomo, czy prezydent Francji ma przyzwolenie Ukrainy na podjęcie takich działań. W sobotę jednak Pałac Elizejski podał w komunikacie po rozmowie telefonicznej prezydentów Francji i Ukrainy, że Macron "omówił kolejne kroki w organizacji szczytu pokojowego" z Wołodymyrem Zełenskim.

16:30

W lipcu ubiegłego roku, ukraińska załoga lotniska wojskowego Kanatowe wpadła w pułapkę Rosjan. Źle przygotowana akcja przejęcia rosyjskiego pilota MiG-29 wraz z maszyną kosztowała siły ukraińskie stratę dowódcy i dwóch myśliwców. Sprawą zajmują się obecnie śledczy i prokuratura, badając sprawę ewentualnego przekroczenia uprawnień przez wojskowych.

15:30

"Państwa członkowskie NATO przygotowują się do dyskusji na temat przyjęcia Ukrainy do Sojuszu" - powiedział Jens Stoltenberg odnosząc się do nadchodzącego szczytu w Wilnie. To będzie ważny element porządku obrad tego spotkania i NATO się do niego przygotowuje. Ukraina wybiera swoją przyszłość w rodzinie euroatlantyckiej, a członkowie Sojuszu aprobują to stanowisko" - oświadczył sekretarz generalny NATO, który przyznał wszakże, że na razie Sojusz koncentruje się na udzielaniu wsparcia militarnego. Dalsze kroki w tym kontekście mają zostać omówione w trakcie jutrzejszego spotkania w Rammstein.

13:45

Szwajcaria przyłączyła się do sankcji Unii Europejskiej nałożonych na rosyjską formację najemniczą Grupa Wagnera, a także agencję informacyjną RIA FAN - powiadomiła w czwartek agencja Reutera za szwajcarskim departamentem spraw gospodarczych, edukacji i badań naukowych. Ograniczenia będą obowiązywały od godz. 18 w czwartek - poinformował rząd w Bernie.

13 kwietnia Rada UE oznajmiła, że Grupa Wagnera i RIA FAN zostały wpisane na listę podmiotów objętych unijnymi środkami ograniczającymi za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

Szwajcaria wprowadziła w życie kilka pakietów sankcji nałożonych przez UE na Rosję. Zamroziła m.in. rosyjskie aktywa warte 7,5 mld franków szwajcarskich, zabroniła też eksportu towarów i powiązanych usług dla rosyjskiego sektora energetycznego. Zakazano działalności w Szwajcarii koncernom energetycznym z Rosji, a także udzielania takim podmiotom pożyczek lub wsparcia finansowego w innej formie. 

Rząd w Bernie pozostaje jednak przeciwny przekazywaniu swojego uzbrojenia Ukrainie. 

13:20

Trwa pat między Polską i Francją w sprawie planu na zakup amunicji dla Ukrainy. Politico donosi, że w środę doszło do kolejnego spotkania między przedstawicielstwem polskim i francuskim. Nie udało się jednak zbliżyć stanowisk obu krajów. Paryż chce, by w planie zakupu zagwarantowano, że amunicję będzie można sprowadzać wyłącznie od producentów unijnych. To wykluczyłoby z puli potencjalnych dostawców USA i Wielką Brytanię. Warszawa nie zgadza się na taki zapis, twierdząc, że spowodowałby to drastyczne spowolnienie dostaw na Ukrainę.

Między dyplomatami Polski i Francji miało dojść do spięcia. Przedstawiciel Paryża miał oskarżyć Polskę o prowadzenie medialnej rozgrywki utrudniającej osiągnięcie ostatecznego porozumienia. Spór próbowali załagodzić Szwedzi, którzy zaproponowali kompromisową wersję tekstu umowy. Jak się okazało jednak, nowe zapisy wprowadziły jeszcze więcej zamieszania. Jedni dyplomaci uważali, że propozycja Szwedów jest zbyt korzystna dla stanowiska francuskiego, inni, że otwiera kolejne pytania o to, których producentów można zakontraktować.

13:07

Wizyta Jensa Stoltenberga w Kijowie może być próbą odpowiedzi na ultimatum, jakie Ukraina postawiła NATO przed zbliżającym się szczytem Sojuszu w Wilnie. 

Ukraińskie władze, i minister spraw zagranicznych i prezydent, powtarzali niejednokrotnie, że Ukraina nie zadowoli się jakimś przedłużeniem stanu państwa, aspirującego do członkostwa w NATO. Będzie oczekiwała od sojuszników decyzji co do swojego członkostwa w NATO, a możliwe, że nawet uzyskania pewnych gwarancji bezpieczeństwa jeszcze przed pełnoprawnym członkostwem. Dlatego wizyta Stoltenberga na Ukrainie jest pewnego rodzaju odpowiedzią NATO na to ultimatum. Sądzę, że od tej wizyty może rozpocząć się jakiś nowy rodzaj współpracy z Ukrainą - stwierdził w rozmowie z PAP ukraiński politolog Wołodymyr Horbacz.

12:47

W ostatnich dniach odnotowano co najmniej kilka przypadków nielegalnych deportacji rodzin z małymi dziećmi, dokonywanych przez rosyjskich najemników z Grupy Wagnera w Bachmucie  - powiadomiła ukraińska Prokuratura Generalna.

Ogółem w okresie od minionej niedzieli do wtorku wagnerowcy wywieźli z miasta przynajmniej cztery rodziny, w tym trzech niepełnoletnich chłopców i jedną dziewczynkę. Do takich wniosków prowadzi analiza rosyjskich propagandowych materiałów zamieszczanych w internecie. Na tych nagraniach widać m.in. "głównego watażkę" z Grupy Wagnera, czyli właściciela tej formacji Jewgienija Prigożyna - czytamy w komunikacie prokuratury opublikowanym na Telegramie.

12:43

Obrona Bachmutu ma strategiczne znaczenie w skali wojny - oświadczył doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

"Ukraina ponad dziewięć miesięcy powstrzymuje potencjał ofensywny Rosji. Siły Zbrojne Ukrainy niszczą najbardziej profesjonalne oddziały wroga i burzą kluczowy plan Kremla - dojścia do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego. Cała reszta - będzie z czasem" - napisał Podolak.

12:42

Rosyjskie wojska wciąż mogą prowadzić działania zaczepne o charakterze taktycznym, ale ich szumnie zapowiadana zimowa ofensywa zakończyła się fiaskiem - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Wedłig niego w znaczeniu strategicznym, czyli biorąc pod uwagę całą linię frontu, wróg przechodzi do działań obronnych.

11:48

Komisja Europejska planuje wideokonferencję Ursuli von der Leyen z premierami pięciu krajów dotkniętych nadmiernym importem z Ukrainy - dowiedziała się nieoficjalnie nasza dziennikarka w Brukseli.

11:42

Tak Bachmut wyglądał w 2021 r. - teraz miasto to ruiny. 

10:38

Katarina Mathernova, dotychczas pełniąca funkcję zastępcy dyrektora generalnego Komisji Europejskiej ds. negocjacji akcesyjnych, będzie nową ambasadorką UE w Kijowie.

Mathernova zajmowała się do tej pory unijną polityką rozszerzenia i od dawna jest w bliskim kontakcie z władzami Ukrainy. Wyznaczenie jej na stanowisko unijnej ambasador na Ukrainie jest kolejnym sygnałem poparcia dla starań tego kraju o wstąpienie do UE - skomentowali unijni urzędnicy, na których słowa powołał się portal Euractiv.

"To wielki zaszczyt zostać mianowaną przedstawicielką UE na Ukrainie" - napisała Mathernova.

10:37

Decyzja o dostawach śmiercionośnego uzbrojenia z Korei Południowej dla Ukrainy będzie zależała od działań Rosji - oświadczyło biuro prezydenta Korei Płd. Jun Suk Jeola, który w tym tygodniu po raz pierwszy zasygnalizował możliwość takich dostaw.

Korea Płd. jest ważnym producentem uzbrojenia, ale jej władze opierały się dotąd presji państw zachodnich i odmawiały dostarczania go Ukrainie. Według komentatorów powodem może być niechęć części krajowych elit politycznych, jak również relacje gospodarcze z Rosją i obawy, że zwiększy ona współpracę z Koreą Północną.

10:36

Ogromny błysk światła, który zaobserwowali mieszkańcy Kijowa w środę wieczorem, związany był najprawdopodobniej z "wejściem ciała kosmicznego w gęste warstwy atmosfery" - poinformowało Główne Centrum Kontroli Specjalnej, monitorujące zjawiska geofizyczne na Ukrainie.

10:35

Dania przekaże Ukrainie we współpracy z Holandią 14 czołgów Leopard 2 - ogłosił rząd w Kopenhadze. Oczekuje się, że darowizna będzie gotowa na początku 2024 roku, gdyż wozy bojowe muszą zostać wyprodukowane.

Według pełniącego obowiązki ministra obrony Danii Troelsa Lund Poulsena "to nie są duńskie czołgi, ale są nabywane we współpracy z Holandią. Niektóre będą pozyskane za darmo" - oświadczył Poulsen.

"Darowizna będzie uzupełnieniem 100 czołgów Leopard 1, które Dania już przekazuje Ukrainie. Jesteśmy wiodącym krajem, jeśli chodzi tego rodzaju wsparcie" - podkreślił szef duńskiej dyplomacji Lars Lokke Rasmussen.

10:11

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa prowadzi "masowe kontrole" w strukturach spraw wewnętrznych - informuje Instytut Badań nad Wojną (ISW). Jak podają rosyjskie media państwowe, powodem jest "wyciek danych ze struktur bezpieczeństwa". Miały one zostać przekazane Ukraińcom.

10:10

Najważniejszym priorytetem Ukrainy jest szybkie stworzenie wielopoziomowego systemu obrony powietrznej - oświadczył minister obrony Ołeksij Reznikow, dodając, że Kijów potrzebuje myśliwców typu natowskiego.

"Naszym najważniejszym priorytetem jest szybkie stworzenie wielopoziomowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Patrioty, IRIS-T, NASAMS i MiG-29 to najnowsze, ale nie ostatnie kroki na drodze do tego celu. Biorąc pod uwagę barbarzyńską taktykę Kremla, potrzebujemy myśliwców typu natowskiego" - napisał Reznikow w komunikacie na Twitterze.

10:09

Do Kijowa przyjechał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg - poinformował portal Kyiv Independent. Serwis opublikował na Twitterze zdjęcia polityka, składającego hołd ukraińskim żołnierzom poległym podczas wojny z Rosją.

Stoltenberg został sfotografowany w pobliżu Ściany Pamięci Poległych za Ukrainę, znajdującej się w pobliżu kijowskiego Monasteru św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach.

09:13

Utworzenie przez Rosję Grupy Sił Dniepr, której misją będzie obrona południowego sektora strefy okupowanej na Ukrainie, sugeruje, że pierwotna organizacja wojsk uległa ewolucji, prawdopodobnie z powodu ciężkich strat - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w komunikacie prasowym wydanym przez Kreml 18 kwietnia o wizycie prezydenta Władimira Putina w okupowanej przez Rosję południowej Ukrainie, napisano, że odwiedził on "Grupę Sił Dniepr", co jest jedną z pierwszych wzmianek o jej istnieniu.

09:11

Rosyjskie siły w dalszym ciągu używają dronów Shahed i innej nieprecyzyjnej broni, by zrekompensować ograniczone zasoby pocisków precyzyjnych - ocenia Instytut Badań nad Wojną (ISW). 

ISW odnotowuje, że w nocy z wtorku na środę Rosjanie przeprowadzili na południu Ukrainy 12 ataków irańskimi dronami Shahed 131/136, z których 10 zostało zestrzelonych. Według rzeczniczki wojsk ukraińskich na Południu Natalii Humeniuk ataki te mają na celu identyfikację i zniszczenie systemów obrony powietrznej. Według ISW próby osłabienia tego komponentu to prawdopodobnie element rosyjskich przygotowań do ukraińskiej kontrofensywy.

08:20

W ciągu doby armia zestrzeliła 21 z 26 bezzałogowców, którymi Rosja zaatakowała cele na Ukrainie - powiadomił w czwartek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Z kolei siły Powietrzne poinformowały, że w nocnych atakach wróg użył 11 dronów, z których 10 zestrzelono.

Wojska ukraińskie odparły w ciągu doby ponad 55 ataków przeciwnika na różnych odcinkach frontu - podał sztab w porannym komunikacie.

"Swoje główne wysiłki przeciwnik koncentruje na działaniach ofensywnych na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim" - podano w podsumowaniu. Najbardziej intensywne walki toczą się o Bachmut i Marjinkę w obwodzie donieckim.

05:20

Posłowie Fideszu głosowali w parlamentarnej komisji spraw zagranicznych przeciwko wnioskowi opozycyjnej Koalicji Demokratycznej, który miał umożliwić aresztowanie i ekstradycję do Międzynarodowego Trybunału Karnego oskarżonego o zbrodnie wojenne Władimira Putina, gdyby ten odwiedził Węgry.

Poinformowała o tym posłanka Koalicji Demokratycznej Agnes Vadai w przesłanym do dziennika "Nepszava" oświadczeniu.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Putina, który jest podejrzany o zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

05:10

W czwartek nocne niebo nad Kijowem rozświetlił tajemniczy błysk światła. Cztery krótkie klipy wideo opublikowane na kanale Telegram przez dziennikarza i blogera Anatolija Sharii pokazały niebo nagle oświetlone jaskrawym światłem. W jednym z klipów płonący obiekt zdawał się rozbijać o ziemię.

Administracja wojskowa miasta Kijowa, powołując się na tak zwane wstępne informacje, powiedziała mediom, że była to awaria satelity NASA, jej rzecznik jednak zdecydowanie zaprzeczył.

05:04

W nocy jednostki obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły 10 z 11 dronów kamikadze, którymi Rosja zaatakowała Ukrainę - poinformowały w Telegramie siły zbrojne.

"Tej nocy wróg ponownie atakuje dronami szturmowymi i kierowanymi bombami lotniczymi. Jednostki przeciwlotniczych sił rakietowych Dowództwa Lotnictwa Wschodniego zniszczyły 10 z 11 Shahed-136/131" - czytamy w komunikacie. 

Irańskich dronów Shahed-136/131 Rosja używa do atakowania ukraińskiej infrastruktury.