Cztery osoby zginęły, a trzy odniosły obrażenia w rosyjskim ataku na miasto Sełydowe w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. David Cameron - były premier Wielkiej Brytanii, a obecnie szef brytyjskiego MSZ spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ukraińskie wojska kontynuują "większe niż zazwyczaj" działania na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podkreślają w najnowszej analizie eksperci amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną. Najnowsze informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę zbieramy w naszej relacji. Czwartek, 16 listopada, jest 631. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieraliśmy w relacji z 16.11.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:40

Służby uważnie monitorują sytuację za wschodnią granicą Estonii i są gotowe zamknąć wszystkie przejścia graniczne z Rosją - powiedział Veiko Kommusaar, zastępca dyrektora Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA).

22:40

Agresja rosyjska sprawiła, że musimy na nowo napisać mapę geopolityczną bezpieczeństwa i strategii międzynarodowej w Europie - ocenił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który rozmawiał z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem. Zapewnił o poparciu dla aspiracji Ukrainy w integracji ze wspólnotą europejską.

22:31

Co najmniej 2,4 tys. dzieci z Ukrainy zostało wywiezionych na Białoruś i poddanych indoktrynacji, a reżim Łukaszenki aktywnie wspomaga i współuczestniczy w rosyjskiej polityce wywózek - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Obserwatorium Konfliktu Uniwersytetu Yale. Jak powiedział PAP przedstawiciel białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka, raport stanowi potwierdzenie wcześniejszych ustaleń jego grupy i jest dodatkowym dowodem na konieczność międzynarodowego rozliczenia zbrodni Łukaszenki.

21:47

Rosja pozwoliła nielegalnym imigrantom z Somalii podejść do estońskiego punktu granicznego; to element ataku hybrydowego - poinformował minister spraw wewnętrznych Estonii Lauri Laanemets.

21:03

Rosja może tracić nawet 1000 żołnierzy dziennie w ostrych walkach o Awdijiwkę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował SkyNews, powołując się na zachodnich urzędników.

Według tych źródeł siły ukraińskie działają "wolniej, w bardziej rozważny sposób". "Po stronie ukraińskiej jest stosunkowo mało ofiar śmiertelnych. Znacznie (mniej) niż po stronie rosyjskiej" - ocenili urzędnicy.

Podkreślili przy tym, że żadna ze stron nie zdobywa przewagi nad drugą, a "na linii (frontu) ruch jest dość ograniczony".

Według brytyjskiego resortu obrony ostatnie postępy sił rosyjskich w okolicach Awdijiwki prawdopodobnie zbliżyły je do ukraińskich Zakładów Koksochemicznych Awdijiwka, rozległego kompleksu przemysłowego produkującego koks i różne chemikalia, położonego w kluczowym z taktycznego punktu widzenia miejscu na północy miasta. "Zakład dominuje nad główną drogą do Awdijiwki i gdyby siły rosyjskie zdobyły nad nim kontrolę, zaopatrywanie miasta stałoby się coraz trudniejsze dla Ukrainy" - ocenił brytyjski resort.

Wojska rosyjskie próbują okrążyć Awdijiwkę, uważając, że może się ona stać przyczółkiem ofensywy ukraińskiej na Donieck, odległy o kilkanaście kilometrów. W ostatnich tygodniach ukraińskie władze i media podkreślały, że obecne rosyjskie natarcie na miasto jest największe nie tylko od początku obecnej inwazji, ale i od 2014 roku, gdy wybuchły walki w Donbasie.

Według ukraińskiego obserwatora wojskowego Ołeksandra Kowałenki siły rosyjskie na Ukrainie liczą obecnie ponad 400 tys. żołnierzy i są dwukrotnie większe niż w momencie rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Ocenia on - jak podkreśla "Kyiv Post" - że nawet ponoszone obecnie poważne straty prawdopodobnie nie zmienią tego stanu rzeczy.

Zdaniem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy miesięczne straty strony rosyjskiej w tej wojnie wynosiły w bieżącym roku przeciętnie 15-20 tys. żołnierzy. Tymczasem według Kowałenki Moskwa jest w stanie pozyskać do wojskowych centrów szkoleniowych 20-25 tys. mężczyzn miesięcznie, m.in. rekrutując ich spośród więźniów.

20:35

Policja w obwodzie odeskim na wschodzie Ukrainy rozbiła grupę umożliwiającą poborowym wyjazd za granicę dzięki zaaranżowaniu małżeństwa z inwalidką - poinformowała ukraińska policja na Facebooku.

Organizatorką procederu była 34-letnia kobieta, która wyszukiwała mężczyzn chcących uniknąć powołania do wojska i wyjechać za granicę. Za cenę 4500 dolarów znajdowała im "narzeczone" z odpowiednią grupą inwalidzką, z którymi mężczyźni mogli wyjechać z Ukrainy jako "osoby towarzyszące". "Żona" powracała następnie na Ukrainę, a mężczyzna rozwodził się z nią i pozostawał za granicą.

"Agencja matrymonialna" działała na terenie całej Ukrainy, proponując kobietom-inwalidkom w wieku 18-57 lat zawarcie za pewną sumę małżeństwa na papierze.

Organizatorka została schwytana na gorącym uczynku podczas przyjmowania pieniędzy za zaaranżowanie małżeństwa jednej z par.

20:10

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim najnowszym wystąpieniu, opublikowanym w mediach społecznościowych, powiedział, że "geografia naszej współpracy na rzecz wzmocnienia tarczy powietrznej Ukrainy jest bardzo szeroka".

"Nie wszystko można już ujawnić, ale jedno jest pewne: Ukraina stale się wzmacnia. Nasze zdolności w zakresie obrony powietrznej rosną. Oczywiście nie zapewniają jeszcze pełnej ochrony. Jest dużo pracy do wykonania. Miasta takie jak Charków, a także regiony takie jak Donieck i Zaporoże, wymagają większej liczby systemów i bezpieczeństwa" - mówił.

Podkreślił, że "to zadanie wszystkich naszych dyplomatów i całego państwa". "Dziękuję wszystkim, którzy są skuteczni w tym obszarze" - dodał.

19:37

Michaił Zygar - rosyjski opozycjonista i były redaktor naczelny niezależnego kanału telewizyjnego TV Dożd - udzielił dziś wywiadu Radiu Swoboda.

"Nie mam wątpliwości co do tego, że pokolenie Rosjan, które urodzi się po wojnie, zostanie uwolnione od tej imperialnej postawy. Nigdy w historii tak brutalna wojna nie przeszła niezauważona. Jestem pewien, że to moralne bankructwo rosyjskiego mitu imperialnego" - zauważył Zygar.

Opozycjonista publicznie potępił rosyjską inwazję na Ukrainę w lutym 2022 roku, natomiast kilka dni później wyjechał z kraju. Napisał książkę "Wszyscy ludzie Kremla: wnętrze dworu Władimira Putina", która ukazała się w 2016 roku i stała się w Rosji bestsellerem. Jego najnowsza publikacja - "Wojna i kara" - jest przeglądem planów dyktatora Rosji Władimira Putina wobec Ukrainy.

"Przez wiele lat nie zwracaliśmy (w Rosji - red.) uwagi na imperialny i kolonialny charakter państwa. Ta część rosyjskiej historii jest w jakiś sposób zaniedbana. A my, rosyjscy intelektualiści, także rosyjskie społeczeństwo, nigdy nie poruszyliśmy tego tematu, nigdy nie rozpoczęliśmy tej rozmowy" - przypomniał rozmówca RWE.

"Po upadku Związku Radzieckiego włożono tak wiele wysiłku w to, aby omówić zbrodnie bolszewików, Lenina i Stalina, na które nie zwracaliśmy (wcześniej) uwagi i nie poruszaliśmy ich w znacznie szerszym kontekście. Nigdy nie rozpoczęliśmy (natomiast) rozmowy o Imperium Rosyjskim jako takim. Myślę, że to jest problem, że jest to wina rosyjskich autorów, rosyjskich historyków, rosyjskich dziennikarzy, w tym także moja" - przyznał.

Opozycjonista skomentował również to, co - jego zdaniem - motywuje Kreml do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie. "Naprawdę nie rozumiem, jak Rosja mogłaby wygrać tę wojnę. Ważne jest dla Kremla nie samo jej wygranie, ale kontynuowanie" - ocenił dziennikarz.

"Putin myślał o szybkim zdobyciu Kijowa, a gdy do tego nie doszło, skupił się na samym fakcie trwania wojny. Potrzebuje jej, by utrzymać Rosję, by utrzymać się u władzy" - zauważył. "Nie sądzę, że wojna skończy się, gdy Putin nadal będzie u władzy. Myślę też, że (dyktator) jeszcze raz spróbuje zdobyć Kijów" - prognozuje Zygar. 

18:50

Ukrinform opublikował nagranie wideo z najnowszą wypowiedzią prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Chcę podziękować wszystkim naszym obrońcom nieba, którzy każdej nocy i każdego dnia pełnią służbę bojową. W nocy zestrzelono tylko 16 'szahedów'. Dziękujemy wszystkim pilotom i inżynierom Sił Powietrznych Ukrainy, wszystkim naszym przeciwlotniczym myśliwcom i żołnierzom mobilnych grup ogniowych. Za każdym razem, gdy osiągają wynik, jest to wynik dla całego państwa" - powiedział Zełenski.

Jak dodał, "to zbawienie dla naszego narodu, dla naszych miast, dla ukraińskiej infrastruktury".

17:59

Jak poinformował portal Ukrinform, "ponad 15 pocisków wroga wylądowało dziś w rejonie Nikopola". "Agresor przeprowadził dwa ataki - ostrzelał ciężką artylerię samego Nikopola i gminy Marganiec" - podano.

17:05

"Chersoń jest pod ostrzałem wroga! Wybuchy słychać w dzielnicy Dniepr. Armia rosyjska atakuje z tymczasowo okupowanego lewego brzegu" - powiedział szef Chersońskiej Miejskiej Administracji Wojskowej Roman Mroczko, cytowany przez Ukrinform.

16:33

"We Lwowie rozebrano dwie radzieckie płaskorzeźby" - podał portal Ukrinform.

15:50

To mogą być podstawy do wysunięcia oskarżenia o popełnienie zbrodni wojennych. Według międzynarodowej firmy prawniczej Global Rights Compliance, rosyjski prezydent Władimir Putin świadomie chciał doprowadzić do głodu na Ukrainie. Donoszą o tym brytyjskie media.

15:04

Cztery osoby zginęły, a trzy odniosły obrażenia w rosyjskim ataku na miasto Sełydowe w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.

Do ataku rakietowego doszło w środę. Całkowicie zburzony został dom mieszkalny, a częściowo - trzypiętrowy blok. Uszkodzono 16 domów jednorodzinnych i siedem wielorodzinnych.

Początkowo informowano, że spod gruzów zburzonego budynku wydobyto dwa ciała, ale następnego dnia znaleziono dwa kolejne - było to małżeństwo w wieku 43 i 44 lat.

14:00

Ukraiński wywiad opublikował nagranie wideo przedstawiające przygotowania swoich sił specjalnych i realizację nalotów na terytorium tymczasowo okupowanego Krymu.

13:13

"Liczba ofiar śmiertelnych ataku w obwodzie donieckim wzrasta do 4" - podał portal Kijów Independent.

12:35

Ukraina produkuje w ciągu miesiąca kilkadziesiąt odpowiedników irańskich dronów bojowych Shahed - poinformował Ołeksandr Kamyszyn, minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ukrainy, cytowany w czwartek przez portal ukraińskiej redakcji magazynu "Forbes".

Minister nie ujawnił nazwy bezzałogowców, będących odpowiednikami używanych przez Rosjan irańskich dronów Shahed.

Kamyszyn poinformował, że Ukraina rozpoczęła seryjną produkcję "ukraińskich Shahedów", obejmującą kilkadziesiąt maszyn miesięcznie. Zwiększono też produkcję "innych obiektów" - dodał.

Ukraińskie drony kamikadze są już zamawiane przez ukraińską armię - pisał niedawno portal Ekonomiczna Prawda. Maksymalny zasięg lotu nowego drona podczas operacji bojowej wynosi 1000 km.

12:02

Rosja zgromadziła na okupowanym Krymie ponad 800 rakiet, by atakować ukraińską infrastrukturę energetyczną - poinformowała Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu. Według danych ukraińskiego wywiadu wojskowego Rosjanie na półwyspie utworzyli potężny hub wojskowy.

10:33

Zakłady koksochemiczne w Awdijiwce w obwodzie donieckim na Ukrainie są kluczowe dla kontroli nad miastem, o które wojska ukraińskie i rosyjskie toczą zacięte walki - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Zakład dominuje nad główną drogą do Awdijiwki i gdyby siły rosyjskie zdobyły nad nim kontrolę, zaopatrywanie miasta stałoby się coraz trudniejsze dla Ukrainy. Jednak obiekt przemysłowy zapewnia Ukrainie lokalną przewagę obronną, a siły rosyjskie prawdopodobnie poniosą znaczne straty osobowe, jeśli spróbują zaatakować obiekt" - ocenił brytyjski resort obrony.

09:47

Po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny odsetek Rosjan optujących za negocjacjami pokojowymi z Ukrainą przekroczył odsetek zwolenników kontynuowania działań wojennych - podała niezależna grupa badawcza Russian Field. Wyniki październikowego sondażu, przeprowadzonego na grupie 1600 osób, przytoczył niezależny portal Meduza.

09:03

David Cameron - były premier Wielkiej Brytanii, a obecnie szef brytyjskiego MSZ spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Zełenski podziękował Cameronowi, że swoją pierwszą wizytę roboczą jako szef MSZ składa na Ukrainie. To jest bardzo ważne, szczególnie teraz, kiedy świat poświęca uwagę nie tylko sytuacji na polu walki na Ukrainie. Jesteśmy wdzięczni za twarde poparcie dla Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii. Jesteśmy wdzięczni za ciepłe przyjęcie ukraińskich obywateli w Wielkiej Brytanii. I cieszymy się, że przyjechał pan na Ukrainę - powiedział Zełenski, cytowany przez swoje biuro.

Rozmowa prezydenta i ministra dotyczyła m.in. współpracy w dziedzinie obrony. Zełenski zwrócił uwagę, że przed początkiem zimy priorytetem jest wzmocnienie systemu obrony przeciwlotniczej, by chronić obywateli i infrastrukturę krytyczną przed ostrzałami ze strony Rosji. Omówiono też sytuację bezpieczeństwa na Morzu Czarnym i funkcjonowanie alternatywnego tzw. korytarza zbożowego, a także proces ukraińskiej integracji euroatlantyckiej.

09:01

W środę z Ukrainy do Polski przyjechało 19 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 18,8 tys. osób - podała straż graniczna. 

Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, odnotowano 17,126 mln wjazdów do Polski i 15,334 mln wyjazdów na Ukrainę.

08:58

Ukraińskie wojska kontynuują "większe niż zazwyczaj" działania na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podkreślają w najnowszej analizie eksperci amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną.

Rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu Natalia Humeniuk oświadczyła, że ukraińskie siły w obwodzie chersońskim wypierają rosyjską armię na odległość od 3 do 8 kilometrów od wschodniego brzegu Dniepru. Jak zaznaczają analitycy ISW, zasięg geograficzny opisanych działań jest zdecydowanie większy niż wynika z danych dostępnych w otwartych źródłach.

"Blogerzy wojskowi" twierdzą też, że rosyjskie wojska udaremniły ukraińską ewakuację rannych i rozmieszczenie dodatkowych sił na wschodnim brzegu Dniepru w pobliżu Mostu Antonowskiego.

08:55

Działania międzynarodowej koalicji na rzecz powrotu deportowanych i uprowadzonych do Rosji ukraińskich dzieci oraz pomoc wojskowa były tematami rozmowy między premierem Kanady Justinem Trudeau z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Premier Trudeau wyraził poparcie dla trwających dyplomatycznych wysiłków Ukrainy na rzecz sprawiedliwego i stabilnego pokoju, a prezydent Zełenski powitał współprzewodnictwo Kanady w grupie roboczej (...) do spraw więźniów i osób deportowanych, w tym przewodniczenie w stworzeniu międzynarodowej koalicji w sprawie ułatwienia powrotu ukraińskich dzieci, deportowanych lub przymusowo przesiedlonych przez Rosję" - napisano w komunikacie kancelarii premiera Kanady.

Rozmowa dotyczyła też bieżącej sytuacji wojskowej oraz "potrzeb Ukrainy w nadchodzących miesiącach" - napisano w komunikacie kancelarii premiera Kanady. Zełenski w swoim tweecie dodał, że chodziło "szczególnie o kroki w sprawie wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy i możliwości mobilnych grup do walki z dronami".

08:50

W okupowanym przez Rosję Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy prawnicy zachęcają Ukraińców do zmieniania nazwisk z ukraińskich na rosyjskie po otrzymaniu paszportów Federacji Rosyjskiej - pisze w czwartek agencja Ukrinform. Powołuje się na doradcę mera innego okupowanego miasta - Mariupola - Petra Andriuszczenkę, który opublikował w serwisie Telegram plakat z ofertą usług prawniczych z Melitopola.

"Zmieniasz paszport? Zmień też nazwisko" - czytamy na plakacie. Komentując tę ofertę Andriuszczenko ocenił, że "współczesny raszyzm systematycznie przejmuje wszystkie sowieckie i nazistowskie metody walki z Ukraińcami".