Rosyjskie wojska próbowały zrzucić kierowaną bombę lotniczą na cele w zachodniej, kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu chersońskiego, lecz omyłkowo trafiły w osiedle mieszkalne w okupowanej Nowej Kachowce; według wstępnych doniesień są ofiary wśród cywilów. Sztab Generalny armii ukraińskiej podał, że miejscowość Andrijiwka w obwodzie donieckim jest pod kontrolą ukraińską. Nie ma gdzie zatknąć flagi ukraińskiej, wieś jest całkowicie zniszczona - powiedział rzecznik 3. brygady szturmowej, Ołeksandr Borodin. Ponad 32 tys. chasydzkich pielgrzymów przybyło do Humania w środkowej części Ukrainy - poinformowało MSW w Kijowie. Ukraiński wywiad twierdzi, że przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow jest w ciężkim stanie i od kilku dni jest w śpiączce. Piątek to 569. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonowaliśmy w naszym raporcie z 15.09.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:59

W wojnie zginął dowódca elitarnej rosyjskiej jednostki - 247. pułku 7. Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej. Wasilij Popow, jest już drugim dowódcą tej jednostki, który stracił życie na Ukrainie.

23:45

Wiem, że trwają negocjacje między ukraińską Narodową Agencją ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) a stroną węgierską w sprawie usunięcia węgierskiego banku OTP z listy międzynarodowych sponsorów wojny - powiedział w piątek w wywiadzie dla węgierskiego portalu 444.hu rzecznik prasowy MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

To może oznaczać, że Kijów wyciąga kartę przetargową w sporze z Węgrami o eksport ukraińskich produktów żywnościowych.

22:50

Do 18 września rząd Rumunii będzie czekać na zapowiedziane przez władze Ukrainy propozycje w sprawie środków kontroli eksportu produkcji rolnej z tego kraju po tym, jak Komisja Europejska zdecydowała o nieprzedłużaniu embarga.

Bukareszt podejmie decyzje o działaniach w ochronie rumuńskich rolników w zależności od planu działania, który przedstawi strona ukraińska - zapowiedziano w piątkowym komunikacie rządu po tym, jak Komisja Europejska zdecydowała, że embargo na import ukraińskiego zboża nie zostanie przedłużone.

21:40

Wołodymyr Zełenski podziękował szefowej Komisji Europejskiej za dotrzymanie obietnic związanych z zakazem importu zboża i zapowiedział, że wobec krajów, które zdecydują się "złamać unijne prawo", Ukraina będzie reagować w sposób "cywilizowany".

21:30

Ursula von der Leyen podjęła decyzję o nieprzedłużaniu zakazu importu ukraińskiego zboża do krajów UE. Na ogłoszenie z Brukseli zareagowały już Polska, Węgry i Słowacja wprowadzając jednostronny zakaz wwozu ukraińskiego zboża. Budapeszt objął zakazem również 23 inne produkty żywnościowe.

19:44

Ukraińskie siły odniosły częściowy sukces pod Kliszczijiwką w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wcześniej białoruski ochotniczy Pułk Kalinowskiego poinformował w mediach społecznościowych o wyzwoleniu tej miejscowości na przedmieściach Bachmutu, jednak później usunął tę wiadomość.

18:27

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow jest w ciężkim stanie - powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez serwis Obozrevatel. Portal podał, powołując się na źródła w czeczeńskiej diasporze, że Kadyrow od kilku dni jest w śpiączce.

Tak, rzeczywiście, są informacje, że zbrodniarz wojenny Kadyrow jest w stanie ciężkim i choroby, na które cierpiał, zaostrzyły się. Informacja jest potwierdzana w różnych źródłach w kręgach medycznych i politycznych - przekazał Jusow.

17:39

Dron morski Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaatakował i unieruchomił rosyjski okręt rakietowy Samum w pobliżu Sewastopola - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.

Dron "Morski maluch" uderzył w czwartek w tylną część jednostki, powodując duże szkody, przez co okręt został unieruchomiony. Według źródeł Rosjanie musieli odholować okręt, by go wyremontować.

17:18

Izraelska gazeta "The Jerusalem Post" po raz kolejny opublikowała listę 50 najbardziej wpływowych Żydów na świecie. W tegorocznej edycji rankingu znalazło się miejsce dla byłego szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Nie ma na niej za to ubiegłorocznego zwycięzcy, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

16:24

Ponad 32 tys. chasydzkich pielgrzymów przybyło do Humania w środkowej części Ukrainy - poinformowało MSW w Kijowie. W południe tysiące pielgrzymów modliło się o pokój dla Ukrainy.

Obchody żydowskiego Nowego Roku potrwają do niedzieli.

W sierpniu władze obwodu czerkaskiego zaapelowały do chasydów, by nie przyjeżdżali ze względu na regularny ostrzał terytorium ukraińskiego przez siły rosyjskie. 

15:36

Ataki podjęte przez Ukraińców na cele na okupowanym przez Rosję Krymie wskazują na błędy taktyczne i systemowe problemy rosyjskiej obrony przeciwlotniczej na półwyspie - ocenia amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Analitycy komentują w ten sposób atak na rosyjski system obrony przeciwlotniczej w pobliżu Eupatorii, 68 km na północny zachód od Sewastopola. Według źródeł związanych ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), cytowanych przez media ukraińskie, zniszczono tam system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 Triumf. Resort obrony w Moskwie ogłosił, że Rosjanie strącili drony ukraińskie nad Krymem, ale nie wspomniał o ukraińskim ostrzale rakietowym - zauważa ISW.

15:25

Codziennie do ukraińskiej niewoli trafia kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy - poinformował Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

Są wśród nich ci, którzy trafili do niewoli wskutek działań bojowych, i ci, którzy oddają się dobrowolnie  - dodał.

Wcześniej w tym tygodniu ukraiński projekt "Chcę Żyć" działający pod auspicjami HUR, podał, że obywatele Rosji złożyli już ponad 25 tys. zgłoszeń, w których wyrazili chęć oddania się do ukraińskiej niewoli.

14:23

W wyzwolonej Andrijiwce w obwodzie donieckim nie ma gdzie zatknąć flagi ukraińskiej, bo wieś jest całkowicie zniszczona - powiedział rzecznik 3. brygady szturmowej, Ołeksandr Borodin kilka godzin po potwierdzeniu, że wieś jest pod kontrolą oddziałów ukraińskich.

Powiedział on, że Rosjanie stawiali w Andrijiwce zaciekły opór, stosując artylerię i drony i zaminowując terytorium.

Jednak opanowanie tego terenu ma duże znaczenie dla dalszych ataków na flanki Bachmutu - podkreślił wojskowy. Jak dodał, w Andrijiwce nie było już ludności cywilnej; wieś była poważnie zniszczona jeszcze zimą.

13:50

Rano rosyjskie wojska próbowały zrzucić kierowaną bombę lotniczą na cele w zachodniej, kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu chersońskiego, lecz omyłkowo trafiły w osiedle mieszkalne w okupowanej Nowej Kachowce; według wstępnych doniesień są ofiary wśród cywilów - powiadomiła Natalia Humeniuk, rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju.

Uszkodzonych zostało kilka wielopiętrowych budynków mieszkalnych. Wróg próbuje teraz rozpowszechniać pogłoski, że ostrzału jakoby dokonały nasze wojska. Nie ulega jednak wątpliwości, że była to pomyłka pilota rosyjskiego bombowca Su-34. To już nie pierwszy przypadek, gdy agresorzy popełniają takie błędy - oznajmiła Humeniuk w rozmowie z ukraińskim nadawcą Suspilne.

Informacje te potwierdził lojalny wobec Kijowa mer Nowej Kachowki Wołodymyr Kowałenko. Lokalni mieszkańcy widzieli samolot, który zrzucił bombę na osiedle. Zniszczenia są poważne - relacjonował samorządowiec.

13:13

Ukraina wysłała przez rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym 9,2 miliona ton zbóż w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku - przekazały agencji Reutera władze portowe. Tempo transportu spadło jednak w ostatnim czasie w związku ze zintensyfikowaniem się rosyjskich ataków na ukraińskie porty nad Dunajem przy granicy z Rumunią.

Rumunia oświadczyła, że w nadchodzących miesiącach zamierza podwoić miesięczną wydajność tranzytu ukraińskiego zboża, do 4 mln ton.

12:10

Pozycje rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400, rozmieszczonych nieopodal Eupatorii na okupowanym Krymie i zniszczonych w czwartek przez ukraińskie wojska, zostały ponad rok temu ujawnione przez turystów z Rosji; instalacje sfotografowano, a następnie opublikowano zdjęcia w internecie - powiadomiło Radio Swoboda.

21 sierpnia 2022 w rosyjskich sieciach społecznościowych ukazało się zdjęcie roznegliżowanego turysty pozującego na tle systemów S-400 w pobliżu Mołocznego - wsi oddalonej o kilka kilometrów od Eupatorii. Następnie ta lokalizacja została potwierdzona na podstawie innych fotografii z tego obszaru, również nieświadomie publikowanych przez turystów z Rosji - czytamy na portalu Radia Swoboda.

11:48

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, który nieoczekiwanie przedłużył wizytę w Rosji, był dziś w zakładach w Komsomolsku nad Amurem, gdzie powstają samoloty myśliwskie Su-35S i Su-57, a we Władywostoku obejrzy jeszcze okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku - informują CNN i BBC.

09:57

Efekty ukraińskiego ataku na bazę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są znacznie poważniejsze, niż przyznaje rosyjskie ministerstwo obrony, i stanowią dla niej duży problem zarówno w kwestii utraty okrętów, jak i utrzymywania floty - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:55

Nawet po inwazji Kremla na Ukrainę rozpoczętej w lutym 2022 roku bogaci Rosjanie bez przeszkód zakładali depozyty w bankach w Szwajcarii; dowodzą tego m.in. działania podejmowane przez członków rodziny Aleksandra Ponomarienki, prezesa moskiewskiej spółki wodociągowej Moswodokanał - ujawniły agencja AFP i niezależny rosyjski portal Moscow Times.

08:40

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 17 dronów, które Rosjanie odpalili w nocy z czwartku na piątek w kierunku obwodu chmielnickiego na zachodzie Ukrainy - podały na Telegramie Siły Powietrzne armii ukraińskiej.

Drony zostały odpalone z Primorsko-Achtarska w Kraju Krasnodarskim w Rosji. 

Armia zaznaczyła, że wszystkie drony różnymi trasami podążały w kierunku obwodu chmielnickiego, regionu w zachodniej części Ukrainy.

08:12

Ataki podjęte przez Ukraińców na cele na okupowanym przez Rosję Krymie wskazują na błędy taktyczne i systemowe problemy rosyjskiej obrony przeciwlotniczej na półwyspie - ocenia amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Analitycy komentują w ten sposób czwartkowy atak na rosyjski system obrony przeciwlotniczej w pobliżu Eupatorii, 68 km na północny zachód od Sewastopola. Według źródeł związanych ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), cytowanych przez media ukraińskie, zniszczono tam system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 Triumf. Resort obrony w Moskwie ogłosił, że Rosjanie strącili drony ukraińskie nad Krymem, ale nie wspomniał o ukraińskim ostrzale rakietowym - zauważa ISW.

07:28

"Nie ma jeszcze decyzji ws. przedłużenia unijnego embarga na ukraińskie zboże" - mówił w Rozmowie o 7 w RMF FM i internetowym Radiu RMF24 minister rolnictwa Robert Telus. "Oczywiście czekamy, ale jesteśmy dobrej myśli, że nawet jeżeli UE nie przedłuży, to my jako Polska przedłużymy" - dodał gość Pawła Balinowskiego. Dziś wygasa dotychczasowy unijny zakaz importu zbóż z Ukrainy.

06:58

Sztab Generalny armii ukraińskiej podał w komunikacie, że miejscowość Andrijiwka w obwodzie donieckim jest pod kontrolą ukraińską. Wcześniej ministerstwo obrony kolejno ogłaszało i dementowało wyzwolenie Andrijiwki.

Siły obrony "w toku działań szturmowych zajęły Andrijiwkę w obwodzie donieckim. Zadają wrogowi znaczne straty w sile żywej i sprzęcie i umacniają się na osiągniętych rubieżach" - oświadczył sztab w porannym komunikacie o sytuacji na froncie. 

Andrijiwka to jedna z miejscowości wokół Bachmutu - leży na południe od tego miasta. Od miesięcy wojska ukraińskie próbują okrążyć Bachmut, a w szczególności zająć wzniesienia koło Kliszczijiwki. Andrijiwka położona jest nieco dalej na południe; są to faktycznie - podobnie jak Bachmut i Kliszczijiwka - już tylko ruiny miejscowości, zniszczonej w toku ciężkich walk.

05:33

Co tydzień mamy kolejne potwierdzenia tego, że władze białoruskie uczestniczą w nielegalnym wywożeniu dzieci z Ukrainy - przekazał ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec, cytowany przez agencję Ukrinform.

"Będę robić wszystko, by każdy, kto brał udział w nielegalnej deportacji ukraińskich dzieci, poniósł karę zgodnie z prawem. W kwietniu bieżącego roku publicznie oświadczyłem (...), że mamy informacje dotyczące osobistego udziału tak zwanego, nieuznawanego prezydenta (Alaksandra) Łukaszenki w procesie deportacji ukraińskich dzieci" - powiedział Łubinec.

05:28

Ministerstwo Obrony USA ostrzegło Koreę Północną przed dostarczaniem broni Federacji Rosyjskiej.

"Publicznie ostrzegamy Koreę Północną, że ponowne dostarczenie Rosji jakiejkolwiek broni narusza rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, za którymi sama Rosja głosowała, dlatego wzywamy Koreę Północną, aby nie zawierała porozumienia z Rosją" - poinformowała Sabrina Singh, zastępczyni sekretarza prasowego Pentagonu.

05:20

Kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez stwierdził, że jego kraj odrzuca udział swoich obywateli w charakterze najemników w wojnie. Zaprzeczył tym oświadczeniu ambasadora Kuby w Moskwie, w którym kilka godzin wcześniej stwierdził, że jego rząd nie sprzeciwia się legalnemu udziałowi swoich obywateli w wojnie Rosji na Ukrainie.

W ubiegłym tygodniu władze kubańskie poinformowały, że aresztowały 17 osób pod zarzutem związku z siatką handlarzy ludźmi, która rzekomo zwabiła młodych Kubańczyków do służby w rosyjskiej armii podczas wojny na Ukrainie.

Ambasador Kuby w Moskwie Julio Antonio Garmendia Pena powiedział w czwartek kilka godzin wcześniej rosyjskim mediom, że aresztowani na Kubie byli zaangażowani w nielegalną działalność i złamali prawo. Ambasador oświadczył także, że Kuba nie sprzeciwia się udziałowi obywateli Kuby w armii rosyjskiej prowadzącej wojnę z Ukrainą.