Rozpoczął się egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania go na tym poziomie zadeklarowało 82 tys. maturzystów, czyli 28 proc. zdających.

Egzamin na poziomie rozszerzonym potrwa 190 minut.

Tradycyjnie na RMF 24 opublikujemy arkusze wraz z odpowiedziami z poszczególnych poziomów!

Język angielski jest najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym. W tym roku - podobnie jak w latach ubiegłych - przystąpiło do niego blisko 90 proc. abiturientów.

Maturzyści, którzy pisali poziom podstawowy stwierdzili, że test był "prosty".

Podczas części sprawdzającej znajomość języka ze słuchu maturzyści odsłuchiwali trzy opowiadania. Pierwszy o gadżecie, który pozwala zrozumieć emocje psa; drugi o niepełnosprawnym alpiniście i trzeci o doświadczeniach osób, które chciałyby wynająć mieszkanie.

Do przeczytania były teksty o powstanie teatru szekspirowskiego w Londynie; o dziewczynie, która uratowała delfina przed kłusownikami oraz o powstaniu powieści Jane Austin "Duma i uprzedzenie".

Do napisania maturzyści mieli wiadomość dla kolegi z kursu języka angielskiego oraz list do kolegi z Anglii.

Polski i matematyka już za nimi

W pierwszych dwóch dniach egzaminacyjnego maratonu maturzyści zmierzyli się z językiem polskim i matematyką. Na naszych stronach opublikowaliśmy arkusze zadań z obu przedmiotów i propozycje odpowiedzi, opracowane przez ekspertów specjalnie dla RMF 24 i portalu Interia.pl.

(abs)