Zespół parlamentarny PO ws. katastrofy smoleńskiej ma odkłamywać fałszywą narrację, która była prowadzona w Polsce od lat przez zespół Antoniego Macierewicza i jest kontynuowana dzisiaj - powiedział w środę przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Zespół parlamentarny PO ws. katastrofy smoleńskiej ma odkłamywać fałszywą narrację, która była prowadzona w Polsce od lat przez zespół Antoniego Macierewicza i jest kontynuowana dzisiaj - powiedział w środę przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.
Grzegorz Schetyna (L), Tomasz Siemoniak (P), Jan Grabiec (2L), Marcin Kierwiński (C) oraz Maciej Lasek. /Radek Pietruszka /PAP

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Grzegorz Schetyna podkreślił, że zespół ma "odkłamywać fałsz, który budowany jest wokół katastrofy smoleńskiej, jej przyczyn i przebiegu".

Budujemy zespół, żeby dać świadectwo prawdzie, oddać pamięć i cześć zmarłym, tym którzy zginęli w katastrofie. Zespół ma odkłamywać fałszywą narrację, która jest prowadzona w Polsce od lat przez zespół Antoniego Macierewicza i kontynuowana dzisiaj w nieudolny sposób - zaznaczył lider Platformy.

Jak poinformował, do prac zespołu zostali zaproszeni eksperci Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Wykonali wielką, uczciwą i rzetelną pracę, żeby przygotować raport i przedstawić go opinii publicznej - zauważył Schetyna.

W Sejmie w środę zebrał się na inauguracyjnym posiedzeniu parlamentarny zespół PO ds. "badania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej w celu osiągnięcia korzyści politycznej".

Zespołem kieruje poseł Marcin Kierwiński. W jego skład weszli ponadto: były wiceszef MON Czesław Mroczek, Krzysztof Brejza, Cezary Grabarczyk, Cezary Tomczyk, Paweł Suski, Bożena Kamińska i Elżbieta Radziszewska.

Przyczyny katastrofy są już znane

Przyczyny katastrofy smoleńskiej są znane już od 2011 roku, kiedy został opublikowany raport Jerzego Millera, następne prace prokuratury potwierdzają te ustalenia. Do dzisiaj nie ma żadnych nowych faktów, które stanowiłyby podstawę do wznowienia badania tego wypadku - mówił były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek.

Katastrofę smoleńską badała w latach 2010-11 KBWLLP, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. W przedstawionym w lipcu 2011 roku raporcie tzw. komisja Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, czego konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji Tu-154M. Komisja podkreśla, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.

Cytat

Przyczyny katastrofy, które oparte są na faktach, próbuje się zastąpić tezami.
Maciej Lasek

Lasek zauważył, że od sześciu lat w lotnictwie wojskowym nie zdarzył się żaden poważny wypadek. W dużej mierze jest to zasługa profilaktyki, która została zaproponowana i wdrożona w lotnictwie wojskowym i to nie jest tylko zasługa komisji Millera, ale również żołnierzy, którzy bardzo ciężko nad tym pracowali - zaznaczył.

Dzisiaj jednak mamy do czynienia z sytuacją niebywałą i bez precedensu na całym świecie - próbuje się wyeliminować z przestrzeni publicznej raport komisji państwowej, jego autorów poddaje się różnym szykanom - podkreślił Lasek. Jego zdaniem, "przyczyny katastrofy, które oparte są na faktach, próbuje się zastąpić tezami, nie mającymi absolutnie żadnych podstaw w materiale dowodowym".

Na to nie ma i nie będzie zgody, cały świat ekspercki, który zajmuje się bezpieczeństwem lotów, nie chce się na to zgodzić - oświadczył Lasek. Zadeklarował, że będzie wspierał każdą inicjatywę, która będzie przywracała "właściwy poziom bezpieczeństwa lotów, pilotów i pasażerów".

Kancelaria Prezydenta pod lupą

Szef zespołu parlamentarnego PO ws. katastrofy smoleńskiej Marcin Kierwiński powiedział na konferencji prasowej, że zespół będzie pracował "przy otwartej kurtynie" m.in. nad sprawami, które do tej pory były z boku badania katastrofy.

W tym kontekście mówił m.in. o tym: jak przygotowywana była wizyta ze strony Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dlaczego samolot z Warszawy wyleciał później, niż to było planowane, jaka była prawdziwa prognoza pogody przed wylotem do Smoleńska - mówił. Poinformował, że zespół spotka się w przyszłym tygodniu.

Cytat

Będzie to jedyne miejsce obrony prawdy przed kłamstwami pseudoekspertów Antoniego Macierewicza.
Marcin Kierwiński

Kierwiński powiedział, że zespół będzie walczyć o prawdę dotyczącą przebiegu katastrofy smoleńskiej, która - jak stwierdził - jest bardzo niewygodna dla Antoniego Macierewicza. Ocenił, że obecny szef MON wielokrotnie katastrofę wykorzystywał do własnych celów politycznych PiS.

Zespół będzie miejscem, w którym będzie mówiło się prawdę wobec oficjalnej propagandy głoszonej przez Antoniego Macierewicza, będzie to jedyne miejsce obrony prawdy przed różnego rodzaju kłamstwami pseudoekspertów Antoniego Macierewicza - powiedział Kierwiński.

(az)