Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział, że zaproponuje nowelizację ustawy o wyborze prezydenta. Wyraził nadzieję, że nowela zostanie przyjęta na następnym posiedzeniu Sejmu.

Kłopoty z wyznaczeniem terminu wyborów łączą się z daleko idącą sztywnością systemu, który nie przewidział możliwości śmierci prezydenta - podkreślił Komorowski na konferencji prasowej po posiedzeniu Konwentu Seniorów.

W związku z tym Komorowski zaproponuje odpowiednią nowelę ustawy o wyborze prezydenta. Mam nadzieję, że zostanie to przyjęte już na następnym posiedzeniu Sejmu - w jakimś sensie jako pokłosie dramatycznego, bolesnego doświadczenia, ale ważnego z punktu widzenia lepszego funkcjonowania państwa, w warunkach tego typu zjawisk kryzysowych - mówił marszałek.

Komorowski zapowiedział też, że jeszcze dziś spotka się z przewodniczącym kolegium IPN Andrzejem Chojnowskim i będzie proponował rozwiązania dotyczące wyboru następcy szefa Instytutu Janusza Kurtyki, który zginął w sobotniej katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Jak dodał, w tej sprawie nie ma mowy o jakimś pośpiechu. Nowelizacja (ustawy o IPN) jest możliwa dopiero na następnym posiedzeniu Sejmu - zaznaczył.

Marszałek podkreślił, że ustawodawca nie przewidział możliwości, że nie będzie prezesa IPN - bo zginie i nikt nie będzie mógł zwoływać odpowiednich gremiów - które miałyby podejmować decyzję o wyborze następcy szefa IPN.