W ciągu ostatniej doby przybyło 2 296 przypadków koronawirusa, potwierdzonych testami. Najwięcej zakażonych odnotowano na Śląsku i Mazowszu. Zmarło 28 pacjentów z Covid-19. Ogółem liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to 2 808 052 osoby. Zmarło 68 133 pacjentów. "Mamy dwa ogniska mutacji indyjskiej koronawirusa w Polsce. W okolicach Warszawy i Katowic. Stwierdziliśmy już 16 przypadków" - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreślił: przybywający do Polski z RPA, Indii i Brazylii trafią na automatyczną kwarantannę. Od dzisiaj działalność mogą wznowić muzea, otwarte zostają galerie handlowe, a uczniowie klas I-III wracają do szkół. W wielu krajach, m.in. w Grecji, Czechach i Francji, władze łagodzą restrykcje przeciwepidemiczne dotyczące działalności branży gastronomicznej, pracy handlu i podróżowania. Najważniejsze informacje na temat walki z pandemią w kraju i na świecie mamy dla was w naszym raporcie dnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:22 Tłumy przed punktem szczepień w Sosnowcu

Opóźnienie sięgające 2,5 godziny, masakra totalna, interwencje policji, ludzie stojący jeden obok drugiego - tak według jednej z naszych słuchaczek wyglądała dziś sytuacja w Miejskim Punkcie Szczepień w Sosnowcu. To, co się dzisiaj wyprawia, to jest armagedon - podkreśliła pani Edyta. Tu są ludzie z Małopolski i ze Śląska, kobiety w ciąży czekające kolejce - wyliczała. 

21:36 Minister zdrowia o sytuacji epidemicznej we Francji

Epidemia zmniejsza się od 20 do 25 proc. tygodniowo. W ciągu dwóch tygodni powinniśmy mieć od 10 tys. do 15 tys. przypadków dziennie, co pozwala nam odzyskać kontrolę nad epidemią - powiedział francuski minister zdrowia Olivier Veran w wywiadzie dla studenckiej stacji Sciences Po TV. Mamy średnio trochę ponad 20 tys. zakażeń dziennie - zauważył.

21:20 8 potwierdzonych przypadków indyjskiego wariantu koronawirusa w Hiszpanii

W Hiszpanii do tej pory potwierdzono 8 przypadków indyjskiego wariantu koronawirusa. Pacjenci to 7 marynarzy i 1 student. Lekarze liczą się z tym, że liczba zakażonych tym wariantem koronawirusa może wkrótce wzrosnąć, gdyż obecnie badane są próbki pobrane od innych chorych.

W ubiegłą sobotę wykryto źródło zakażenia Covid-19 na statku Prometheus Leader pod banderą Singapuru, który przypłynął do portu w Vigo (Galicja). Marynarze pochodzili z południowej Azji; część z nich przyleciała z Delhi do Wielkiej Brytanii, gdzie w Southampton weszła na pokład statku.

U siedmiu z 22 członków załogi stwierdzono indyjski wariant B.1.617. Czterech marynarzy przewieziono do szpitala. Jeden od wtorku znajduje się na oddziale intensywnej terapii. Marynarz ma 49 lat, a pozostali trzej hospitalizowani - 22, 52 i 67 lat.

Jeden przypadek indyjskiego wariantu potwierdzono w Estremadurze, u studenta, który w połowie kwietnia wziął udział w międzynarodowym kursie w Madrycie. Student kontaktował się podczas zajęć z innym studentem pochodzącym z Indii. 

20:19 Japonia

Japońscy naukowcy we współpracy z telewizją NHK zarejestrowali mikroskopowy obraz komórek zakażonych koronawirusem. Po czterech godzinach od wprowadzenia patogenu komórki zaczynają zmieniać kształt, a później rozpadają się na kawałki - podała NHK.

Według uczestniczącej w eksperymencie badaczki z Uniwersytetu w Osace, Emi Nakayamy, jej zespołowi udało się zaobserwować zmiany w zakażonych komórkach ze szczegółami, które nie były wcześniej znane.

Te obrazy mogą być pomocne w pracach nad lekami dla pacjentów z Covid-19. Badacze będą mogli sprawdzać skuteczność leków, obserwując zmiany zachodzące w zainfekowanych komórkach - oceniła.

Uczeni zarejestrowali obraz przy użyciu mikroskopu optycznego i kamery pracującej w ultra wysokiej rozdzielczości 8K. W eksperymencie wykorzystano wyhodowane w laboratorium komórki zwierzęce.

20:17 USA

Z powodu masowych szczepień dorosłych obecnie aż ponad jedna piąta wykrywanych w USA przypadków koronawirusa przypada na dzieci. Rok temu infekcje u nieletnich stanowiły jedynie 3 procent spośród wszystkich zdiagnozowanych.

20:12 Szczepienia a indyjska mutacja koronawirusa

Szczepionki zabezpieczą nas także przed ciężkim przebiegiem Covid-19 po zakażeniu mutacją indyjską koronawirusa SARS-CoV-2 - mówi prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Dodała, że takie wieści płyną prosto z Indii.

19:01 Szwecja

Szczepionki przeciw Covid-19 wykazują wysoką skuteczność, zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz śmierci - wynika z zaprezentowanego raportu szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego.

W Szwecji spośród ponad 2 mln osób zaszczepionych co najmniej jedną dawką preparatu 5492 (0,3 proc.) zachorowało na Covid-19, 20 z nich trafiło na oddziały intensywnej terapii, a 187 zmarło. W przypadku 700 tys. osób w pełni zaszczepionych Covid-19 potwierdzono u 1642 chorych (0,2 proc.), sześciu pacjentów wymagało intensywnej terapii, a 67 zmarło.

Żadna szczepionka nie eliminuje całkowicie ryzyka zakażenia, jednak liczba poważnych przypadków zachorowań jest niewielka, biorąc pod uwagę wysokie rozprzestrzenienie Covid-19 w Szwecji oraz liczbę osób zaszczepionych - stwierdził główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

18:33 Włochy

Włochy otwierają się na turystów. "Rezerwujcie wakacje w Italii, nie możemy się was doczekać" - powiedział premier Mario Draghi, zwracając się zarówno do rodaków, jak i cudzoziemców. Apel wystosował podczas narady ministrów turystyki krajów G20.

17:47 Lwy z zoo zarażone koronawirusem

U ośmiu lwów azjatyckich w największym ogrodzie zoologicznym w Indiach wykryto zakażenie koronawirusem - poinformował indyjski rząd, dodając, że nie ma dowodów na to, iż zwierzęta mogą przenosić chorobę na ludzi.

Władze Nehru Zoological Park położonego w Hajdarabadzie w stanie Andhra Pradeś przekazały rządowemu laboratorium próbki do zbadania 24 marca - po tym, jak u lwów zaobserwowano problemy z oddychaniem.

17:24 Neapol

Policja interweniowała w centrum szczepień w Neapolu, gdzie doszło do protestów osób w wieku 60-69 lat, czekających na przyjęcie preparatu. Ludzie ci domagali się szczepionek Pfizer lub Moderna i nie chcieli zgodzić się na AstraZenekę.

16:06 Niemcy

Niemiecki rząd przyjął projekt rozporządzenia, który przewiduje złagodzenie ograniczeń dla osób w pełni zaszczepionych na Covid-19. Regulacja musi jeszcze uzyskać akceptację parlamentu.

Jeśli Bundestag i Bundesrat zaaprobują rozporządzenie, to osoby zaszczepione będą mogły zacząć cieszyć się z przywrócenia praw podstawowych w sferze kontaktów społecznych i swobody przemieszczania się już w ten weekend.

15:04 Indyjski wariant koronawirusa

Na razie nie ma dowodów naukowych, by indyjski wariant koronawirusa powodował cięższy przebieg choroby. Nie ma też danych, które mogłyby wskazywać, że obecnie podawane w Europie szczepionki są wobec niego mniej skuteczne - powiedział we wtorek z-ca dyrektora NIZP-PZH prof. Rafał Gierczyński.

15:03 Szczepienie młodzieży

Decyzje dotyczące rozszerzenia szczepień na młodsze roczniki zapadną w drugiej połowie maja, kiedy będziemy wiedzieli, jak wygląda zainteresowanie szczepieniami ze strony pozostałych osób - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

15:02 Szczepienie ozdrowieńców

Jak wykazują badania, ozdrowieńcy na ogół lepiej odpowiadają na szczepienie niż osoby, które nie przechorowały Covid-19. Być może warto więc ozdrowieńcom proponować jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson - sugeruje dr n. med. Paweł Grzesiowski z Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19.


14:59 Zablokowane terminy szczepień

Dawki przeznaczone na szczepienia majówkowe pochodziły z odrębnej puli -zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do zarzutu, że przez zastrzyki wykonywane w trakcie majówki szczepionki nie dojechały do punktów, które miały szczepić w kolejnych dniach.

13:40 Dwa ogniska indyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce

Mamy dwa ogniska mutacji indyjskiej koronawirusa w Polsce. W okolicach Warszawy i Katowic. Stwierdziliśmy już 16 przypadków - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreślił: przybywający do Polski z RPA, Indii i Brazylii trafią na automatyczną kwarantannę.

13:39 Szczepienia w zakładach pracy

Uruchomiliśmy zgłoszenia dla zakładów pracy, które chcą przystąpić do programu szczepień - poinformował na Twitterze szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Od rana specjalny formularz wypełniły 484 przedsiębiorstwa, które zgłosiły ponad 530 tys. osób.

12:39 Opinia eksperta

Jeśli liczba nowych zakażeń będzie utrzymywać się na tym samym poziomie to znaczy, że mamy sukces - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut, komentując najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia.

Resort zdrowia potwierdził zakażenie koronawirusem u 2296 osób, o 3411 mniej niż tydzień temu. Zmarło 28 chorych z Covid-19.

12:30 Sinovac na rynku europejskim?

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że rozpoczęła we wtorek przyspieszoną ocenę (rolling review) szczepionki przeciw Covid-19 chińskiego koncernu Sinovac.

Nie podała, kiedy można spodziewać się publikacji wyników oceny.


12:24 Szczepienia

Po majówkowej akcji szczepień przeciwko Covid-19 zmarnować się może wiele tysięcy terminów szczepień: zablokowane zostały bowiem terminy przyznane już wcześniej tym osobom, które ostatecznie przyjęły w weekend w mobilnych punktach preparat Johnson & Johnson - więc na wyznaczonych im wcześniej wizytach się nie pojawią. Teraz muszą same odblokować te terminy - i to bezpośrednio w punkcie szczepień. Inaczej ich rezerwacje się zmarnują.

11:00 Testy

Ostatniej doby wykonano 31 160 testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 16 762 testy antygenowe - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 14 490 193 próbki pobrane od 14 145 372 osób.

10:38 Nowe dane

W ciągu ostatniej doby przybyło 2 296 przypadków koronawirusa, potwierdzonych testami. Najwięcej zakażonych odnotowano na Śląsku i Mazowszu. Zmarło 28 pacjentów z Covid-19. Ogółem liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to 2 808 052 osoby. Zmarło 68 133 pacjentów.


10:26 Holandia

Blisko jedna trzecia mieszkańców Holandii ma przeciwciała chroniące przed Covid-19 - wynika z najnowszego raportu banku krwi Sanquin. W ciągu miesiąca odsetek dawców krwi z przeciwciałami wzrósł z 21 do 32 proc., co bank wyjaśnia przyspieszającą w ostatnich tygodniach akcją szczepień.

10:21 Obłożenie w szpitalach

W szpitalach przebywa 20981 chorych na Covid-19, a 2609 z nich jest podłączonych do respiratorów. Poprzedniego dnia, w poniedziałek, MZ podawało, że hospitalizowanych jest 20 974 chorych z Covid-19, z których 2593 było pod respiratorami.

Tydzień wcześniej, 27 kwietnia, resort informował, że w szpitalach przebywa 26 925 zakażonych pacjentów, w tym 3041 pod respiratorami.

10:03 Indie

Liczba osób zakażonych koronawirusem od wybuchu pandemii przekroczyła w Indiach 20 mln, prawie podwajając się w ciągu trzech miesięcy, a liczba zmarłych - 220 tys. Infekcje i zgony wywołane Covid-19 rosną w zastraszającym tempie, a końca kryzysu nie widać - pisze Associated Press.

Choć podane liczby są olbrzymie, to eksperci uważają, że bilans zakażonych i zmarłych jest w rzeczywistości dużo większy, nawet pięć do dziesięciu razy. Jeden z amerykańskich ekspertów ostrzegł, że nadchodzące tygodnie "będą straszne". 

09:50 Dania

W związku ze stabilną sytuacją epidemiczną w kraju rząd Danii uzgodnił z opozycją zniesienie od czwartku kolejnych restrykcji. Wszyscy uczniowie powrócą do szkół, otwarte zostaną kina, a w restauracjach zniesiony będzie wymóg rezerwacji.

Duńskie władze nie zdecydowały się jednak na znaczne zwiększenie limitu uczestników podczas wydarzeń plenerowych. W związku z tym organizatorzy słynnego festiwalu Roskilde poinformowali, że tegoroczne koncerty nie odbędą się.

W ciągu ostatniej doby w Danii potwierdzono 761 przypadków zakażeń koronawirusem. Nie było żadnej ofiary śmiertelnej Covid-19. 

08:21 Szczepienie dzieci

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) jeszcze w tym tygodniu wyda zgodę na użycie szczepionki Pfizera przeciw Covid-19 u dzieci powyżej 12. roku życia - informują dziennik "New York Times" i agencja Associated Press.


06:34 Szczepienia

Na szczepienie przeciw Covid-19 od dziś mogą zapisywać się wszystkie pełnoletnie osoby, pod warunkiem, że zgłosiły w I kwartale taką wolę, wypełniając formularz. Osoby, które tego nie zrobiły, dołączają do rejestracji zgodnie z harmonogramem.  We wtorek przyszła kolej roczników 1988-1989.

06:20 Szczepienia

4 maja ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 w zakładach pracy. Warunkiem zgłoszenia jest zgromadzenie 300 osób - pracowników bądź pracowników i ich rodzin, chcących się zaszczepić. Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dostępny jest formularz zgłoszeniowy.

06:02 Otwarte galerie handlowe

Wszystkie sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych znowu są w pełni otwarte. Podobnie sklepy meblowe i budowlane. Gastronomia w galerach handlowych może działać z opcją na wynos lub w dostawie.

05:49 Włochy

"La Vacinada" (zaszczepiona) - piosenka pod takim tytułem, zachęcająca do szczepień przeciwko Covid-19 stała się błyskawicznie przebojem we Włoszech. Jego wykonawcą jest komik i reżyser Checco Zalone, który wystąpił i zatańczył z laureatką Oscara Helen Mirren.

Według mediów wszystko wskazuje na to, że piosenka będzie szlagierem tego lata.

05:45 Szczepienia

Na szczepienie przeciw Covid-19 od dziś mogą zapisywać się wszystkie pełnoletnie osoby, pod warunkiem, że zgłosiły w I kwartale taką wolę, wypełniając formularz. Osoby, które tego nie zrobiły, dołączają do rejestracji zgodnie z harmonogramem - we wtorek przyszła kolej roczników 1988-1989, czyli osób w wieku 32 i 33 lat.

05:33 Szkoła

Dziś uczniowie klas I-III szkół podstawowych w całym kraju wracają do nauki stacjonarnej w szkole. Od dziś szkoły podstawowe będą również prowadzić działalność opiekuńczo-wychowawczą dla uczniów w świetlicach. 


05:19 Matura

Dziś matura z języka polskiego. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami Covid-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu.

Na egzamin nie może przyjść osoba przebywająca w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

04:58 Muzea w czasie pandemii

Od dzisiaj działalność mogą wznowić muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą.

/
/
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.