Obłożenie hoteli w najpopularniejszych regionach turystycznych w miniony weekend sięgało nawet 80 proc. - wynika ze wstępnych szacunków branży hotelarskiej. Polacy masowo ruszyli wykorzystywać dobrą pogodę i przede wszystkim zniesienie części koronawirusowych ograniczeń dotyczących działalności hoteli.

Po ponad miesięcznej przerwie hotele wznowiły swoją działalność. W miniony weekend absolutnym hitem wśród turystów były regiony oferujące wypoczynek na łonie natury, czyli Pomorze, Mazury, Podlasie, czy Bieszczady. W tych miejscach turystów pojawiło się sporo. Już po wakacyjnych rezerwacjach widać, że tegoroczny sezon turystyczny będzie udany.

W przypadku miast panuje dużo gorsza sytuacja. W Krakowie czy Warszawie w miniony weekend rezerwacji było mało, bo około 30 proc. Podobnie może być także w kolejnych miesiącach. 

Niewątpliwie hotele miejskie i hotele konferencyjno-kongresowe najbardziej cierpią - powiedział w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Krzysztofem Berendą Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. 

Wszystko jest spowodowane tym, że ludzie nie chcą jeździć do miast, wolą natomiast bezpieczniejsze odludzia. Do Polski nie przyjeżdża także zbyt wielu turystów z zagranicy. Nie organizuje się również stacjonarnie spotkań i kongresów, przez co tzw. hotele konferencyjne nie mogą zarabiać. 

Hotele działają, ale z restrykcjami

Hotele otworzyły się dla gości, ale na razie z pewnymi ograniczeniami: 

  • Przy wejściu do hotelu musi być mierzona temperatura gości; 
  • Zakaz wpuszczania do hotelu osób postronnych;
  • Zamknięte mają być także pomieszczenia wspólne, takie jak sale telewizyjne;
  • Nie ma rutynowego sprzątania pokoi. Pokoje mogą być sprzątane tylko na życzenie gościa albo po jego wymeldowaniu;
  • Hotele są zobowiązane do przygotowania izolatek dla gości, u których pojawią się objawy zakażenia koronawirusem;
  • W hotelowych recepcjach i na korytarzach konieczne jest zakrywanie ust i nosa maseczkami;
  • Hotele mogą przyjmować tylko połowę dopuszczalnej liczby gości;
  • W hotelach nie mogą działać siłownie, tak zwane strefy wellness i spa oraz restauracje;
  • Goście mogą wyłącznie zamawiać jedzenie po pokoju.

Od 15 maja działalność hoteli zostanie poszerzona. Będą mogły działać przy nich ogródki i tarasy restauracyjne. Od 29 maja będą natomiast mogły się otworzyć restauracje w zamkniętych pomieszczeniach oraz siłownie i solaria.


Opracowanie: