Rosyjskie media - w tym "Sowieckij Sport" - wyśmiewają ulotkę, jaką na polskiej granicy celnicy wręczają rosyjskim kibicom jadącym na mecze Euro 2012. Broszura zawiera pięć zasad bezpiecznego i zdrowego zachowania podczas mistrzostw. Według Rosjan, roi się w niej od błędów ortograficznych i gramatycznych.

Rosjan oburzyła treść ulotki, przygotowanej przez służby sanitarne, a wręczanej przez celników. "To traktowanie nas jak barbarzyńców, którym należy przypominać o higienie i unikaniu przypadkowych kontaktów seksualnych" - taki jest wydźwięk komentarzy w internecie. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która zaskoczyła, ale i ubawiła naszych wschodnich sąsiadów.

Otóż w ulotce są słowa, które - chociaż napisane cyrylicą - w języku rosyjskim po prostu nie istnieją. Jak np. określenie "nie narkotizirujsia". Co gorsza, już sama nazwa turnieju została błędnie przetłumaczona: zamiast "Jewro" napisano "Euro". Jakby tego było mało, radzi się rosyjskim kibicom "zalewać organizm wodą". To jednak nie koniec kompromitacji. Nie brakuje także rażących błędów ortograficznych. Przykład? Wyróżnione słowo "Izbieżaj" - zamiast poprawnego "Izbiegaj" (tłum. "unikaj").

Jednym słowem, ulotka wygląda na stworzoną bez pomocy profesjonalnego tłumacza/ Nasz korespondent Przemysław Marzec przetłumaczył arkusik i zwrócił uwagę na konkretne błędy. Zobacz (interpunkcja zachowana):

Euro 2012 (z dwoma błędami, zamiast "Jewro", napisano "Euro") wolne od nikotynowego dymu (powinno być "ot kurienja").
Bardzo dziękujemy za przestrzeganie (z błędem ortograficznym powinno być słowo "priedostierieżenie") zakazu palenia tytoniu także na stadionach
Pamiętaj
W Polsce picie alkoholu (powinno być słowo "upotreblienie" albo "pit alkogol zaprieszczieno" , wyrażenie niegramatyczne) na ulicach placach w parkach, a także w środkach przemieszczenia na autobusowych i tramwajowych przystankach zabronione i karane. W Polsce zabrania się wieść (powinno być słowo "wodit" a nie "wiesti") samochód przy zawartości alkoholu we krwi większej niż 0,2 promila.
Unikaj (z błędem ortograficznym, powinno być "Izbiegaj") przypadkowych seksualnych kontaktów! Używaj prezerwatyw dla zmniejszenia ryzyka zarażenia AIDS i innymi chorobami przenoszonymi droga płciową.
Nie narkotyzuj się (takiego słowa użytego w ulotce nie ma w języku rosyjskim, powinno być " nie upotriebliaj narkotiki"). Posiadanie (użyto błędnego słowa "władienie" używanego np. wobec osób zarządzających nieruchomością, powinno być słowo "naliczie") narkotyków w Polsce nielegalne i karane.
Pamiętaj o higienie.
Myj ręce! Myj owoce i warzywa! Dbaj o zalanie organizmu. Pij dużo wody. Lepiej niegazowanej.

Rosyjscy kibice jadą do Polski

W środę z Moskwy wyjechały pierwsze autokary z rosyjskimi kibicami na mecze Euro 2012 w Polsce. Wielu z nich miało ze sobą furażerki z czerwoną gwiazdą, sierpem i młotem oraz rosyjską flagę z napisem "Stalingrad".

Rosjanie przed spotkaniem z Polską planują przemarsz przez Warszawę na stadion. Mecz będzie rozgrywany 12 czerwca, czyli w dniu największego święta państwowego - Dnia Rosji. O przemarszu poinformował Szef Wszechrosyjskiej Unii Kibiców Aleksandr Szprygin.

W swoim inauguracyjnym spotkaniu na mistrzostwach Rosjanie zmierzą się w piątek we Wrocławiu z Czechami.