Z Moskwy wyjechały pierwsze autokary z rosyjskimi kibicami na mecze Euro 2012 w Polsce. W swoim inauguracyjnym spotkaniu na mistrzostwach Rosjanie zmierzą się w piątek we Wrocławiu z Czechami.

Rosyjscy kibice, którzy przed południem odjeżdżali autokarami do Polski mieli ze sobą furażerki z czerwoną gwiazdą, sierpem i młotem oraz rosyjską flagę z napisem "Stalingrad". To dla naszych rosyjskich kibiców, żeby widzieli symbol zwycięstwa, my jesteśmy stamtąd, tam nasi dziadowie wojowali - powiedział jeden z kibiców korespondentowi RMF FM.

Sierp i młot, mamy takie tatuaże, ale nie pokażemy, kibicować będziemy pod symbolami Rosji, jesteśmy Rosjanami i żyjemy w Rosji. To wy Polacy, tworzycie problemy, u nas nie ma żadnego problemu symboli, szanujemy polski naród i polskie tradycje, ale szanujemy też Rosję - dowodził drugi.

Wyjazd tej grupy zorganizował Wszechrosyjski Związek Kibiców (WOB). Uroczystość pożegnania fanów odbyła się przed Wszechrosyjskim Centrum Wystawowym (WWC). Podczas Euro 2012 czynna tam będzie jedna z trzech stref kibica, tworzonych w stolicy Rosji dla tych fanów, którzy do Polski i na Ukrainę pojechać nie mogą, a którzy chcą obejrzeć mecze mistrzostw Europy w atmosferze maksymalnie zbliżonej do tej na stadionach.

Pierwszy biały autokar Team Russia Drive z namalowaną na boku wielką głową niedźwiedzia w barwach Rosji wyruszył spod WWC o 12.20 czasu mowskiewskiego, czyli 10.20 czasu polskiego. Jego kierowca, Nikołaj, powiedział, że trasę do granicy z Polską chce pokonać w 16 godzin.

W czwartek rano z lotniska Szeremietiewo do Warszawy wystartuje pierwszy samolot czarterowy z kibicami, a z Dworca Białoruskiego wyruszy pierwszy pociąg. Rosyjskie Koleje Żelazne udostępniły fanom 29 pociągów obliczonych na 600 do 1000 osób.

Rosyjska reprezentacja w Polsce od niedzieli

Rosyjscy piłkarze przyjechali do Warszawy w niedzielę. Kilka minut po godzinie 20 zameldowali się w stołecznym hotelu Bristol. Autokar, którym przyjechali, udekorowany był napisami w językach rosyjskim i angielskim "Grajcie z duszą! Walczcie do końca!". Przed hotelem witali ich polscy i zagraniczni kibice.

Ok. 700 kibiców na pierwszym treningu Rosjan

W poniedziałek piłkarska reprezentacja Rosji w komplecie ćwiczyła na pierwszym przed Euro 2012 treningu na stadionie w Sulejówku. Zajęcia obserwowało ok. 700 kibiców. Nie dla wszystkich chętnych wystarczyło wejściówek i część oglądała trening zza ogrodzenia. Większość obserwatorów stanowili mieszkańcy Sulejówka.

Po zakończeniu zajęć wynagrodzona została cierpliwość łowców autografów. Większość piłkarzy nie odmawiała złożenia podpisu na podtykanych im przez fanów kartach i zdjęciach.