Środa to drugi dzień zmagań ósmoklasistów. Dziś uczniowie piszą test z matematyki. Po opublikowaniu przez CKE arkuszy na rmf24.pl znajdziecie przykładowe odpowiedzi.

Dziś o 9 rozpoczął się drugi dzień zmagań uczniów z egzaminem ósmoklasisty. Uczniowie piszą test z matematyki. Egzamin potrwa 100 minut (może być wydłużony do 150 minut).

Arkusz z egzaminu ósmoklasistów z matematyki pojawią się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wkrótce potem opublikujemy je także u nas pod poniższym (na razie nieaktywnym) linkiem 

Egzamin ósmoklasisty z matematyki raczej łatwy

Opinie uczniów na temat poziomu trudności egzaminu są, jak co roku, podzielone. Część ósmoklasistów uważa, że zadania były łatwe i nie sprawiły im najmniejszych trudności. Inni - że egzamin był trudny.

Nic nas nie zaskoczyło, nic nas nie zmartwiło - mówili uczniowie ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Jak relacjonował na antenie RMF FM nasz dziennikarz Maciej Pałahicki pierwsi uczniowie egzamin opuścili już po 40 minutach, choć do dyspozycji mieli 100 (a niektórzy nawet 150) minut.

Poszło całkiem nieźle. Było dobrze. Choć niektóre zadania były ciężkie, to jednak większość w sumie łatwa - mówił jeden z uczniów. Zamknięte zadania były łatwe. Bałem się geometrii, a może ze dwa zdania z figurami były. Można powiedzieć, że matematyka chyba poszła całkiem nieźle. 

W arkuszu egzaminacyjnym zgodnie z zapowiedziami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie. Zadania otwarte to takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź.


"Przedstawione przez ucznia rozwiązanie zadania musi obrazować tok rozumowania, zawierać niezbędne rachunki, przekształcenia czy wnioski" - zaznaczono w komunikacje CKE.

Podano także, że wśród zadań otwartych znajdą się zarówno takie, które będzie można rozwiązać typowym sposobem, jak i takie, które będą wymagały zastosowania niestandardowych metod rozwiązywania.

Za ósmoklasistami egzamin z jęz. polskiego


Młodzież ostatnich klas szkół podstawowych wczoraj zmierzyła się z zagadnieniami z języka polskiego. Na egzaminie pojawiły się odwołania do dwóch lektur "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza i "Artysty" Sławomira Mrożka.

TU ZNAJDZIECIE ARKUSZE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO I PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ

Uczniów czeka jutro ostatni egzamin - z języka obcego.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie - 7-9 lipca.

Pierwotnie sesja egzaminacyjna miała się rozpocząć 21 kwietnia. W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zawieszone są stacjonarne zajęcia w szkołach. Przesunięto też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym egzaminu ósmoklasisty.